Kudy běžel Dino?

28. května 2008, 13:20 - David Kasl
28. května 2008, 13:20

Údaje výkonnostního indexu hráčů i týmů budou během ...

Celý podtitulek: Údaje výkonnostního indexu hráčů i týmů budou během evropského šampionátu k dispozici on-line

Odkud a jakou rychlostí nabíhal Koller na Polákovu přihrávku, ze které padl v sedmnácté minutě první gól letošního fotbalového mistrovství Evropy? Nepředbíhejme, ale i takové informace budou veřejnosti k dispozici. A to téměř v reálném čase (s mírným zpožděním několika vteřin, maximálně minut) on-line, a navíc přehledně graficky zpracované.

Od raket k balonům
Během šampionátu EURO 2008, který začíná tuto sobotu v 18.00 hodin zápasem Švýcarsko–Česko, bude oficiálním statistickým nástrojem takzvaný Castrol Performance Index (CPI). Kdo se nespokojí se záplavou údajů a čísel, které divákům jistě nabídnou moderátoři televize Prima, nechť zůstane během sledování televizního přenosu připojen k internetu.
Na stránkách www.castrolindex.com totiž milovníci fotbalových statistik naleznou dosud nejpodrobnější dávku dat z každého zápasu mistrovství. Údaje budou získávány prostřednictvím obrazového sledovacího systému Tracab, což je technologie vyvinutá původně pro vojenské účely a používaná například v systémech navádění řízených střel. Ve fotbalu zatím trajektorii balonu od Kollerovy kopačky či hlavy do soupeřovy sítě neovlivní a vystupuje pouze v roli pozorovatele. Ale zatraceně ostražitého a neúprosného… Všechny zápasy mistrovství bude sledovat až osm párů kamer. Budou nastaveny takovým způsobem, aby se překrývaly a pokryly celou hrací plochu. Prostřednictvím funkce zpracování obrazů díky tomu bude možné sledovat jakýkoliv pohyb na kterémkoliv čtverečním centimetru hřiště. Každý hráč na ploše, ale také míč i rozhodčí budou mít přidělený kód. Digitalizované záběry kamer a pohyb všech kódů budou analyzovány pětadvacetkrát za vteřinu. (Vybrané ukazatele, které budou veřejnosti k dispozici, vizte Velkého fotbalového bratra.)

Objektivní metr
Systém sledování pohybu na hřišti již UEFA využívá například v Lize mistrů, v Česku ho vyzkoušela Česká televize v roce 2006 při derby Sparta–Slavia. Novinkou je ale zpřístupnění údajů o rychlosti jednotlivých hráčů, vzdálenosti, kterou při utkání uběhnou, či o prostoru na hřišti, v němž se nejčastěji pohybují, prakticky v reálném čase nejen televizním štábům, ale i veřejnosti. Takže kdyby se komukoliv při sledování zápasu zdálo, že se některý z hráčů „fláká“ a moc toho nenaběhá, nebude nic jednoduššího než ho okamžitě prolustrovat.
Přestože výkony hráčů nejčastěji posuzujeme subjektivně a stejná kritéria rozhodují i o tom, zda je nám něčí hra sympatická, nebo nikoliv, jen těžko se můžeme přít se statistikou vstřelených branek, gólových přihrávek či spáchaných faulů. Společnost Castrol, která je pro letošní šampionát sponzorem veškerých statistik, zašla ale o krok dále a oslovila přední evropské statistiky, s jejichž pomocí vyvinula již zmíněný výkonnostní index CPI.
Ten bere v potaz každý pohyb hráče na ploše a zároveň vyhodnocuje, jakým způsobem fotbalista kladně, ale i negativně ovlivňuje míru pravděpodobnosti, že bude jeho tým skórovat. Ve výsledku tak může středopolař, který během zápasu vysílá jeden přesný pas za druhým, skončit s lepším indexem CPI než hráč, který často ztrácí balon, ale zaslouží se o rozhodující gól nečekanou přihrávkou z vlastní půlky hřiště.

Jen pár očí nestačí
Autoři indexu sebevědomě prohlašují, že díky němu je konec vášnivým debatám a sporům o to, který z hráčů je lepší. Například francouzský trenér Arsenalu Arsene Wenger přiznává, že je na datech závislý, protože statistika o výkonnosti nikdy nelže. „Fotbalový zápas hraje 22 hráčů, ale vy máte ke sledování jen dvě oči,“ poukazuje na užitečnost statistických dat Wenger.
O roli statistik v moderním fotbale nepochybuje ani trenér českých fotbalových reprezentací do devatenácti a dvaceti let Jakub Dovalil. Podle něj jsou důležité i pro vyhodnocování tréninku či kardio-respiračních ukazatelů. „A u některých postů, například útočníků nebo brankářů, mají dokonce rozhodující význam,“ podotýká Dovalil.
Kdo ví, možná není daleko chvíle, kdy trenéři budou doplňovat kádr pomocí nějakého statistického programu, který na základě objektivní analýzy najde na chybějící post ideálního hráče. „Na základě statistik bych hráče neangažoval,“ uklidňuje zatím Wenger trochu krutě (hlavně pro hráče) znějící prognózu. Ale jedním dechem dodává, že si na základě vyhodnocení statistických údajů dokáže představit, že hráče ze sestavy vyřadí.

Budeme první? Nebo třetí?
Fotbal je hra čím dál rychlejší a dávno jsou ty tam doby, kdy se hrálo podle teorie Antonína Panenky, totiž že „běhat má hlavně míč, a nikoliv hráč“. Hráči dnes naběhají i více než deset kilometrů za zápas a trenéři, ale i fanoušci chtějí vědět, nakolik je jejich pohyb na hřišti efektivní. Uvidíme, zda index CPI během blížícího se mistrovství přinese nějaká výrazná překvapení.
Zatím se jím mohou inspirovat třeba sázející. Dle indexu CPI se totiž Česká republika bude na mistrovství Evropy dělit o třetí místo s Německem a ve finále porazí Španělé Nizozemce. Nebo jsou blíž k pravdě analytici rakouské Raiffeisen Zentralbank, kteří na základě kritérií používaných pro výpočet kurzů akcií předpověděli Česku zlato? A jak to, že bookmakeři sázkových kanceláří favorizují Německo a Česku přisuzují příčku až sedmou? Ještě že o konečném výsledku statistika zase až tak nerozhoduje. Trocha toho napětí během zápasu nikoho nezabije.

(box se screenshoty)
Velký fotbalový bratr
Před systémem Match Tracker se nikdo na hřišti neschová. Na internetových stránkách www.castrolindex.com budou k dispozici všechny údaje o pohybu hráčů a několik vteřin po vstřelení branky bude možné si přehrát okamžiky před gólem v dvourozměrné grafice.

(castrol box 1)
Přímo, nebo slalomem. Dvojitým poklepáním na určitého hráče se během přehrávání názorně zobrazí trajektorie, po které se při gólové akci pohyboval.

(castrol box 2)
Na vzdálenosti záleží? Během přehrávání je možné sledovat, jak se měnila vzdálenost dvou vybraných spoluhráčů nebo soupeřů.

(castrol box 3)
Tady je Kollerovo. U každého hráče, ale i týmu bude k dispozici grafické zpracování údajů o tom, ve kterých místech se určitý hráč nejčastěji pohyboval (u týmů bude možné zúžit údaje pro obránce, středopolaře či útočníky), jaké dosahoval maximální rychlosti a kolik metrů naběhal – to vše po pětiminutových intervalech.

(castrol box 4)
Na žebříčcích bude živo. V sekci Castrol Performance Index bude vždy po skončení zápasu aktualizována hodnota indexu pro každého hráče i mužstvo a rovněž se aktualizuje topjedenáctka hráčů pro různé taktické varianty jejich rozmístění na hřišti.

(popiska hlavní)
Kolik toho naběhá? Během nadcházejícího mistrovství Evropy bude na tuto i další otázky nejen ohledně pohybu Jana Kollera na hřišti lehké objektivně odpovědět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít