Které firmy přežijí rok 2020?

25. května 2010, 14:42 - Karel Červený
25. května 2010, 14:42

Společnosti s vypracovanými reakcemi na prognózy možná budoucí turbulence zvládnou

Vrcholní manažeři vyškolení v teorii chaosu v tržním prostředí a v sociálních systémech mají výhodu. Ti z nich, kteří navíc dobře rozumějí Paretovu pravidlu malých příčin a velkých následků, v ostré konkurenci zvítězí.

Globální trendy

Turbulence na trzích sílí. V přírodě se jimi rozumí bouřlivé a škodlivé či ničivé přírodní katastrofy, jako jsou tornáda, vichřice, zemětřesení, výbuchy sopek či tsunami. V ekonomice jsou turbulence podobně zničující. Současná finanční krize zničila mnoho institucí a bank a urychlila do budoucna četnost a rozsah turbulencí a chaosu, které se dotknou každé firmy.
Americká Národní zpravodajská služba (NIC) zveřejnila v roce 2008 zprávu Globální trendy. Transformace světa. Jejím cílem bylo stimulovat strategické myšlení o budoucnosti na základě identifikace klíčových trendů a faktorů, které je ovlivňují, a jejich možné interakce.
Dle zprávy se už například nebudou bezproblémově střídat hospodářské cykly po sedmi letech, jak jsme byli zvyklí, ale nepředvídatelně. Svět zásadně změní pokračující revoluce v informačních technologiích, naprosto převratné inovace a technologie i prudký vzestup vlivu a moci Číny, Ruska, Indie, Brazílie a mnoha afrických zemí. Dramaticky se sníží vliv USA, Evropy a mnoha mezinárodních institucí. Svět podnikání změní například finanční fondy či přísnější ochrana životního prostředí. Svět bude čelit obrovským ekonomickým a technologickým turbulencím, neustálým krizím, chaosu a násilí. Podobně jako ve zprávě NIC se o tom píše v knihách Alana Greenspana Věk turbulencí či Claytona Christensena Inovace v byznysu a rozkladné technologie. Počítají s tím majitelé firem a vrcholní manažeři ve svých strategiích?

Malé příčiny, velké následky

Všichni politici a téměř všichni byznysmeni se soustřeďují prvoplánově na velké věci a údaje. Ke své škodě téměř nikdo z nich nezná zásadní knihu Richarda Kocha Pravidlo 80 ku dvaceti. Převratné události nepřicházejí najednou, bez příčinného spouštěče. Dle Paretova pravidla se vždy zřetězí několik malých příčin, jež se povzbudí buď zpětnovazební smyčkou – častým opakováním – nebo vzájemně. Volba nové vize a strategie ovlivní firmu na mnoho let.
Malé příčiny a velké následky platí i v technologiích. Vynález žárovky prodloužil pracovní den i zábavu. Objev parního stroje zahájil průmyslovou revoluci, původně však měl jen pohánět čerpadlo čerpající vodu z uhelných dolů. Vynález letadla zkrátil a zrychlil dopravu. Vynález rozhlasu a televize ovlivnil život lidí. Vynález počítačů a internetu změnil podnikání, zábavu a přenos informací. Trend nových objevů a vynálezů se zrychluje. Vždy se však najdou firmy, které nevěnují pozornost slabým i silnějším signálům, jež se týkají budoucích trendů.
Například ještě počátkem devadesátých let výrobci psacích strojů své výrobky neustále vylepšovali, namísto aby pochopili, že se objevuje nový koncept zpracování a přenosu informací. Stejně mnoho výrobců klasických fotoaparátů, filmů a chemikálií zaspalo nástup digitálních fotoaparátů, a proto zkrachovalo. Revoluci ve světě vždy způsobí skokové inovace – změna konceptu. Vede k zániku oborů a významných firem. Dnes se například vyrábějí látky na oděvy s tvarovou pamětí, které se nemusejí žehlit. A připravují se látky, které se nemusejí prát, protože na nich neulpí nečistoty a špínu bude možné vytřepat. Pokud se rozšíří, zanikne několik odvětví – například výroba pracích prášků a změkčovačů, praček či žehliček. I divize praček a žehliček slavných značek. Skončí významní výrobci pracích prášků, jako je Procter & Gamble či Henkel.

Energie a nanotechnologie

Už dnes existují prototypy fotovoltaických článků s účinností 40,8 procenta. Za tři roky mají být vyráběny polymerové fotovoltaické fólie s nanoanténkami se 70procentní účinností. Jejich rozšíření zatím brání vysoká cena a nízká kapacita baterií. Zhruba za tři roky však bude dokončen vývoj nových akumulačních článků s vysokou kapacitou. Pak se fotovoltaické polymerové fólie rychle rozšíří po celém světě. Budou se dávat na střechy, do vnějších omítek, oken, balkonů a dveří, někde i do vnitřních omítek. Každý dům na světě se díky tomu stane energeticky nezávislým. Co to učiní s petrochemickým průmyslem, elektrárnami a distributory zemního plynu?
Dle ředitele Centra pro nanotechnologie americké Národní agentury pro letectví a kosmonautiku (NASA) Meyya Meyyappana se budou za pět až deset let ve velkém vyrábět nové materiály s přesně definovanými vlastnostmi. Suroviny se už nebudou tolik těžit, tavit a opracovávat. Dle amerického nanotechnologického Foresight Institute do dvaceti až třiceti let začnou nanoroboti vyrábět vše, co dnes dělají dělníci. Nastane také obrovský rozmach optických systémů. Z krajiny zmizí stožáry vysokého napětí. Optika je oborem budoucnosti. Ve světě se investují desítky miliard dolarů do zeleného byznysu neboli „cleantech“. Přitom většina „cleantech“ technologií není investičně náročná.

Zásadní otázky

Co se děje pod povrchem, o čem my zatím nevíme? Kde v garáži tiše pracuje nový Bill Gates či Steve Jobs? Na kterých univerzitách pracují ve studentských inkubátorech noví Larry Pageové a Sergejové Brinové? Víme, kolik zásadních vynálezů již dnes existuje na „rýsovacím prkně“? Kdo se nepřipravuje, bude nemile překvapen. Jak se ve firmách školí strategické myšlení a kreativita? Kolik z nich pracuje s plánovacími scénáři a vypracovává systém včasného varování pomocí vhodných indikátorů? Kolik z nich má připraveno scénáře reakcí a postupů pro případ, že se prognózy naplní?
Ti, kteří je vypracovali, mají obrovskou šanci, že všechny turbulence přežijí ve zdraví, a budou dokonce určovat tón v oboru či v odvětví. Malé příčiny mají velké následky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít