KSČM NA SVÉM SJEZDU HOVOŘILA l O PODPOŘE PODNIKÁNÍ

24. května 2004, 00:00 - Stranu připravila ANDREA CERQUEIROVÁ
24. května 2004, 00:00

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit. V KSČM působí několik stovek podnikatelů. "Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů.

**Podnikání je slučitelné se socializmem, domnívají se komunisté

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit.

V KSČM působí několik stovek podnikatelů. „Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů. Mnozí z nich byli vypuzeni z podnikové sféry a přinuceni pracovat coby osoby samostatně výdělečně činné. Jiní se dobrovolně pustili do drobného či středního podnikání. Byli bychom hloupí, kdybychom s nimi nespolupracovali a nepodporovali je,“ říká komunistický poslanec Jaromír Kohlíček.

Komunisté však zároveň neopouštějí své stěžejní stanovisko: „Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalizmus,“ potvrzuje jejich sjezdové prohlášení Naděje pro Českou republiku. Podnikání ale považují za slučitelné se „sociálně spravedlivou společností“, o kterou z dlouhodobého hlediska usilují. Podle svého dokumentu podporují všechny formy vlastnictví - státní, družstevní i soukromé.

Mezi hlavní komunistické priority patří především náprava hospodářských poměrů a podpora poctivého a sociálně citlivého podnikatelského úsilí založeného na tvorbě hodnot. Komunisté chtějí realizovat společné projekty krajských zastupitelstev a hospodářských komor s důrazem na rozvoj regionální infrastruktury a prioritních oborů strojírenství, mikroelektroniky, zemědělství či potravinářství.

Na co by komunisté mohli mít v nejbližší době reálný vliv, jsou daně. Prosazují zvýšení podílu přímých daní, protože podle nich zohledňují spravedlivější rozložení daňového břemene. Jedná se například o spotřební daně z benzinu či cigaret nebo daně z nemovitostí. Naopak jsou pro snižování podílu daní nepřímých, jako je daň z přidané hodnoty.

K poctivosti by chtěli komunisté motivovat podnikatele daňovým bonusem za včasné a řádné zaplacení daní. Těm, kteří daně neplatí, by naopak nadělili tvrdý postih. Stálicemi vjejich programu jsou povinnost prokazovat původ majetku nad určitou finanční hranici, daně z luxusního zboží a vyšší daně pro ty, kteří nejvíce vydělávají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít