Krvavý kostlivec. Česku kvůli sporu s Diag Human hrozí evropská exekuce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Krvavý kostlivec. Česku kvůli sporu s Diag Human hrozí evropská exekuce

,
Krvavý kostlivec. Česku kvůli sporu s Diag Human hrozí evropská exekuce
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Kvůli letitému sporu s firmou Diag Human Josefa Šťávy státu hrozí zabavování majetku v Belgii, Rakousku i Německu.

Ten spor začal už v roce 1996. Firma Čechošvýcara Josefa Šťávy tehdy poprvé zažalovala český stát za údajně překažené plnění státní zakázky na obchod s krevní plazmou. Po více než dvaceti letech došlo loni v červnu v kauze ke zvratu. Rozsudek obvodního soudu v Lucemburku dal Šťávovi za pravdu a otevřel dveře k zabavování českého majetku po celé Evropské unii kromě Dánska.

Tento rozsudek pravomocně uznal nárok Diag Human na celkem 14,5 miliardy korun včetně úroků. Česká republika tento verdikt neuznala a přezkumný arbitrážní senát následně závěr předchozích rozhodců zrušil. Jeho výrok naopak neuznala firma Diag Human. Její právní zástupce, bývalý vrcholný politik a někdejší předseda ODA Jan Kalvoda, tvrdí, že se pohledávka stala „evropským exekučním titulem, vykonatelným v celé EU“.

S tímto výkladem vyjádřily souhlas soudy v Belgii, Rakousku a naposledy letos v lednu i v Německu. „Bylo-li v Lucembursku vydáno exekuční rozhodnutí nařizující inkaso určité částky z účtu dlužníka, tedy České republiky, jde o rozhodnutí, jež spadá do působnosti evropského nařízení. A je vykonatelné v každé členské zemi EU kromě Dánska. Na základě toho už běží exekuce v Německu a Rakousku,“ řekl týdeníku Euro Kalvoda.


Komentář: Proč se Kalousek znovu mýlí

\"Jiří

České omyly

Ministerstvo zdravotnictví, které v této kauze Česko zastupuje, se brání vykonatelnosti lucemburského rozsudku v Belgii, Rakousku a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?