Krušovice ze Lvova. Ukrajinský filantrop chce vařit české pivo - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Krušovice ze Lvova. Ukrajinský filantrop chce vařit české pivo

, tre,
Krušovice ze Lvova. Ukrajinský filantrop chce vařit české pivo
Zdroj: Martin Siebert, Euro

Největší ukrajinský pivovar Perša Privatna Brovarija (První soukromý pivovar) chce začít vařit české pivo Krušovice. Výrobu na základě licence od Heinekenu, majitele krušovického pivovaru, hodlá zahájit už letos v červnu.

„Licenci od Heinekenu k výrobě Krušovic jsme obdrželi letos a asi za měsíc začneme s výrobou tohoto známého českého piva,“ řekl ukrajinské agentuře Interfax zakladatel a spolumajitel pivovaru Perša Privatna Andrij Matsola.

Podle vyjádření středočeského pivovaru to však na takto brzké zahájení výroby na Ukrajině spíše nevypadá. „Příležitost na ukrajinském trhu zvažujeme, nicméně veškeré naše aktivity jsou v jednání a nemůžeme k tomu poskytnout bližší informace,“ uvedla na dotaz webu Euro.cz mluvčí českého Heinekenu Jana Pikardová.

Ukrajinský pivovar zahájil jednání s Heinekenem o licenci v roce 2012 a na přelomu let 2015 a 2016 začal s licenční výrobou piv Heineken. Licenci od nizozemského obra prý obdržel jako čtvrtý pivovar na světě poté, co ukrajinský závod osobně navštívil viceprezident Heinekenu, řekl Matsola.

Pivo Krušovice se v licenci vyrábí i v dalších zemích. „Například kolegům v Rusku jsme poskytli kompletní recepturu a technologický proces, podle kterého vaříme pivo v České republice. Používají samozřejmě jinou vodu, proto výroba podléhá kontrole našeho sládka,“ uvádí Pikardová.

Ukrajinský pivovarník Andrij Matsola
Andrij Matsola

První soukromý pivovar Matsola založil jako rodinný v roce 2004. O tři roky později získal investici ve výši 17,6 milionu dolarů od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). V roce 2012 EBRD společně s německým koncernem Oettinger a skupinou Oasis Cis do pivovaru majetkově vstoupily. Výrobní závody má Perša Pryvatna ve Lvově a Radomyšli. Roční výstav dosahuje 2,4 milionu hektolitrů.

Matsola je na Ukrajině známý a veřejně činný. Coby absolvent teologických studií podporuje církevní vzdělávání, ale i kulturní aktivity a sport, to vše ve jménu „hodnot moderního Ukrajince“.

Dále čtěte:

Zisk Heinekenu loni výrazně vzrostl, stoupl i odbyt piva

České pivovary loni uvařily nejvíc piva v historii. Hojně pili i turisté

Solární komunita napájí pivovar. Pivo jejím členům líp chutná