KRUH SE UZAVÍRÁ - Euro.cz

Přihlášení

KRUH SE UZAVÍRÁ

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
KRUH SE UZAVÍRÁ
Zdroj: Euro.cz

Do výběrového řízení se přihlásily tři firmy

Boj o většinový podíl ve sklářské společnosti Železnobrodské sklo (ŽBS) nabírá na obrátkách. Fond národního majetku (FNM), který podíl prodává, odvolal 5. června tři nejvýznamnější představitele společnosti, které do těchto postů dosadil. O den později zahájil maraton, při němž by měl pro ŽBS vybrat nejvhodnějšího kupce.
Fond národního majetku nyní prodává téměř devadesát procent akcií společnosti. Nabízí je ve veřejném výběrovém řízení, jak o tom rozhodla vláda začátkem tohoto roku. O vítězi tak nerozhodne jen nabízená cena, ale i předložený podnikatelský záměr. Zájemce o podnik, který má velmi dobré hospodářské výsledky a v posledním období se zbavil veškerých dluhů, nicméně musí nabídnout nejméně 240 milionů korun. Tato minimální cena převyšuje nominální hodnotu nabízených akcií zhruba o šestnáct procent. Základní jmění společnosti se podle rozhodnutí poslední valné hromady snižuje z nynějších 236 na 231 milionů korun.
Okruh účastníků soutěže se značně zúžil už před předáním nabídek. Omezila ho neobvykle vysoká částka, kterou fond stanovil pro účastnický poplatek (EURO 22/2000). Je nevratný a v případě železnobrodského podniku činí 250 tisíc korun.

Vynucená rezignace.
Předseda představenstva Oldřich Janďourek a místopředseda Karel Smutný v pondělí 5. června před valnou hromadou oznámili, že na své funkce rezignují. Jejich odchod ovšem nebyl zcela dobrovolný, což potvrdila i mluvčí fondu Jana Víšková. „O odvolání bylo rozhodnuto už předtím, konstatovala. Valná hromada odvolala nejen Janďourka a Smutného, ale také předsedu dozorčí rady Karola Hrádelu.
Odvolaní členové představenstva zdůrazňují, že se jim během jejich působení ve firmě podařilo zvrátit negativní vývoj hospodaření. Loňský zisk se oproti předchozímu roku zvýšil o polovinu. Příznivý trend hospodaření pokračuje i v letošním roce a například za duben byl zisk o 70 procent vyšší než ve stejném období loňského roku.
Janďourek ve zdůvodnění rezignace uvedl, že odmítá způsob, jakým FNM ve společnosti vykonává a prosazuje akcionářská práva.
Fond tvrdí, že výměna vedení společnosti nemá se zahájenou privatizací nic společného. „Je to důsledek reorganizace, řekla Víšková. Dodala, že fond neměl proti odvolaným členům statutárních orgánů žádné výhrady. Do funkce předsedy představenstva ŽBS byl nyní jako přímý zástupce FNM jmenován vedoucí jeho oddělení výkonu akcionářských práv u nestrategických podniků Josef Petřík.

Silná trojka.
Jana Víšková uvedla, že do soutěže o Železnobrodské sklo se přihlásily tři firmy. Jejich jména odmítla sdělit s tím, že fond tyto informace neposkytuje. Nabídky pro první kolo předali zájemci 6. června, uzávěrka druhého kola je 8. srpna. Výsledek soutěže FNM ohlásí bezprostředně poté, co ho schválí vláda. Týdeník EURO má informace, že do soutěže se přihlásila společnost Bijou Terra, která je společným podnikem výrobních firem Preciosa, Ornela a Bižuterie Česká mincovna. Tito výrobci mají údajně o Železnobrodské sklo zájem hlavně proto, aby se nenarušily dosavadní integrační snahy, které směřovaly k opětovnému spojení domácí bižuterie. Dosud je podporovala i společnost Železnobrodské sklo, která s ostatními producenty dlouhodobě spolupracuje a vloni s nimi vytvořila čtyřčlenné seskupení pro společnou obchodní strategii, firmu Jablonex Holding.

Vývozce v pozadí.
Do výběrového řízení o Železnobrodské sklo se naopak nepřihlásil nejvýznamnější exportér bižuterie, společnost Jablonex, která byla dosud považována za horkého favorita. Na vstup do železnobrodského podniku se totiž dlouhodobě připravovala. Její generální ředitel Otakar Havel zasedal v představenstvu ŽBS od srpna minulého roku až do vyhlášení soutěže, tedy do letošního dubna. O firmě tak získal mnohem více informací než případní soupeři, kteří měli přístup jen k informačnímu memorandu.
Do představenstva byl Havel tehdejšími představiteli fondu jmenován přesto, že je zároveň zástupcem nejvýznamnějšího obchodního partnera železnobrodské firmy, což lze klasifikovat jako ukázkový příklad střetu zájmů.
Po uzávěrce soutěže Havel pro týdeník EURO uvedl, že se do ní jeho firma nepřihlásila. Toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že Jablonex je obchodní společností a s výrobou nemá žádné zkušenosti.
Pro Jablonex a seskupení výrobních firem kolem společnosti Bijou Terra je přitom vyhlášené řízení jakoby šité na míru. V podnikatelském záměru musí například zájemce uvést, jak v ŽBS zajistí zachování „tradičních obchodních vztahů . Ty jsou přímo svázané se společností Jablonex, protože přes ni jde veškerý vývoz firmy. Exportní vazby jsou pro železnobrodský podnik klíčové, protože vyváží více než dvě třetiny své produkce.
Pokud vyhraje soutěž Bijou Terra, může podmínku zachování obchodních vztahů také lehce splnit. Její podniky mají rovněž s Jablonexem dohodu o výhradním vývozu přes tuto firmu. Podepsaly ji stejně jako Železnobrodské sklo krátce po založení holdingu Jablonex.
Zcela ze hry by nebyla ani exportní společnost Jablonex. O úzkém propojení této firmy s výrobci svědčí i to, že v jejich statutárních orgánech zasedají stejní lidé jako v seskupení kolem společnosti Bijou Terra.