Krize - velká šance na úspory

10. září 2009, 06:47 - Zdeněk Bauer, autor je podnikový právník
10. září 2009, 06:47

Slevy na sociálním pojištění, nižší DPH, rychlejší odpisy, zrušení knihy jízd, vyšší výdajové paušály – tyto a ještě další početné změny mají podnikatelům pomoci přežít krizi. Mít o nich přehled se vyplatí.

Autor: Artklee

Protikrizových opatření je tolik, že už v nich podnikatelé přestávají mít jasno. Jednou z prvních pomocí podnikatelům byl odpočet daně z přidané hodnoty při nákupu jakéhokoli automobilu. Tuto výhodu lze uplatnit od letošního dubna. Díky ní už není nutné kvůli odpočtu DPH do nových osobních aut montovat mřížku.

Mezi prvními opatřeními bylo také odpuštění záloh na daň z příjmů. V letošním roce je nemusí platit osoby samostatně výdělečně činné a obchodní společnosti s pěti či méně zaměstnanci. Pozor však na to, že rozhodující není současný stav zaměstnanců, ale stav k 1. prosinci 2008. Tuto úlevu bylo možné využít už za první čtvrtletí, tedy v původně plánovaném termínu na zaplacení první letošní zálohy.

Odpuštění záloh je automatické, podnikatelé o ně tedy nemusejí žádat finanční úřad na nějakém formuláři, dopisem a podobně. Daň z příjmů za rok 2009 bude samozřejmě nutné „doplatit“ v řádném termínu v roce 2010. Úleva má podnikatelům pomoci jen k tomu, aby měli letos více hotovosti na provoz a další potřebné výdaje nutné k přežití firmy.

Sleva na sociálním pojištění

Další dlouho očekávanou úlevou je sleva na pojistném na sociální pojištění. Cílem je udržet pracovní místa pro nejméně kvalifikované (a tedy i nejhůře placené) zaměstnance. Slevu může zaměstnavatel poprvé uplatnit za měsíc srpen. Využít ji lze nejpozději za prosinec 2010. Týká se však pouze zaměstnanců, jejichž mzdový vyměřovací základ je nižší než 27 100 korun (slovy zákona „nepřesahuje 1,15 násobek průměrné mzdy“). Jejich pracovní poměr musí trvat po celý kalendářní měsíc a celkově déle než tři měsíce. Zaměstnanec musí být také účasten nemocenského pojištění.

Sleva se vypočte z rozdílu mezi 27 100 korunami a skutečným vyměřovacím základem zaměstnance. Zaměstnavatel může uplatnit slevu ve výši 3,3 procenta z takto vypočtené částky. Takže čím nižší je mzda, tím vyšší je sleva. Sleva však nesmí být vyšší než pojistné, které by měl zaměstnavatel odvést v normálním případě (činí tedy nejvýše 25 procent vyměřovacího základu). Slevu je nutné uplatnit nejpozději do dne splatnosti pojistného za příslušný kalendářní měsíc. Výjimkou z tohoto pravidla je možnost mimořádné slevy za letošní leden až červenec. Uplatnit ji ale lze jen u zaměstnanců, kteří ke konci srpna nedostali výpověď ani neodešli dohodou.

Odpisy, výdajové paušály a kniha jízd

PLATNÁ PROTIKRIZOVÁ OPATŘENÍ
– odpočet DPH u aut – odpuštění záloh na daň z příjmů – sleva na sociálním pojištění – rychlejší odpisy majetku – zvýšení výdajových paušálů – zrušení knihy jízd – změna pravidel insolvenčního řízení

Další už schválená úleva umožňuje rychlejší odpisy hmotného majetku, pořízeného mezi 1. lednem 2009 a 30. červnem 2010. V první skupině se odpisy zrychlí ze tří let na jeden rok. Do této skupiny patří například počítače a telefony. Ve druhé skupině zrychlí odpisy z pěti let na dva roky. Za první rok lze přitom odepsat 60 procent vstupní ceny. Do druhé skupiny patří třeba motorová vozidla a nábytek. Zkracuje se také minimální doba daňově uznatelného finančního leasingu.

Rovněž zvýšení výdajových paušálů je již definitivně schváleno. Zvýšené paušály lze využít už v daňovém přiznání za letošní rok. Takzvané výdajové paušály u daně z příjmů podnikajících fyzických osob se sjednotí na 80 procentech. Paušál se nezmění pouze u příjmů z nájemného. V tomto případě zůstává na 30 procentech. Například řemeslníci si tedy mohou jako náklady odečíst místo dosavadních šedesáti procent příjmů celých 80 procent.

V daňovém přiznání za letošní rok budete moci využít i další už schválenou novinku. Je jí zrušení takzvané knihy jízd – evidence daňově uznatelných cest. Podnikatelé si budou moci zvolit, zda zůstanou u dosavadního systému, nebo místo něj uplatní paušální odpočet. Odečíst si lze 5000 korun měsíčně, maximálně však na tři auta. Jestliže využíváte vůz částečně i k soukromým účelům, můžete uplatnit jen paušál 4000 korun. Novinka je použitelná nejen pro auta v majetku podnikatele, ale také pro ta pronajatá.

Insolvenční zákon

Cílem změny tohoto zákona je zlepšení postavení firem i zaměstnanců. Podle už účinné novely je jednou z priorit zachování činnosti „poctivého dlužníka“, tedy udržení zaměstnanosti. Nově nemá podnikatel povinnost podat na sebe insolvenční návrh, je-li předlužen. Byla také omezena možnost jednostranného započtení vzájemných pohledávek a závazků dlužníkovými věřiteli.

Důraz je kladen na možnost oddlužení, reorganizace a využití moratoria – stá
t například počká na platbu odvodů na sociální pojištění. Rozhodné období, za něž mohou zaměstnanci zkrachovalé firmy uplatnit své mzdové nároky, se prodlužuje z šesti na celkem sedm měsíců.

DPH u služeb, šrotovné a děti

Veškerá následující protikrizová opatření zatím schválena nejsou. Návrh na přeřazení některých služeb do nižší sazby DPH stačila sněmovna schválit zatím jen v prvním čtení. Pokud změna projde, měla by nižší, devítiprocentní sazba nově platit i pro restaurační a ubytovací služby, kadeřnické a holičské služby a pro drobné opravy (například oděvů či obuvi).

Ani pravděpodobně nejkontroverznější protikrizové opatření ještě není definitivně schváleno. Parlament sice odsouhlasil právní rámec pro možné zavedení šrotovného, prezident republiky je však vetoval. Sněmovna o něm bude znovu hlasovat v září. Pokud je nepotvrdí alespoň 101 hlasy, zavedení šrotovného se přinejmenším odsune hlouběji do roku 2010.

Dosavadní představy předpokládají státní podporu při vrácení (sešrotování) auta staršího deseti let a nákupu nového za cenu nepřesahující 500 tisíc korun. Finanční podpora má činit 30 tisíc korun, ale dostane ji jen ten, kdo starší auto vlastnil alespoň dva roky. Případné šrotovné bude určeno jen pro fyzické osoby, nikoliv pro podnikatele.

NESCHVÁLENÁ PROTIKRIZOVÁ OPATŘENÍ
– nižší sazba DPH u některých služeb – šrotovné – zvýšení daňové slevy na dítě – vrácení DPH za nezaplacené zboží či služby

Kvůli prezidentově vetu zatím není účinná ani změna týkající se podpory rodin s dětmi. Pokud poslanci veto přehlasují, mohli by poplatníci využít vyšší daňovou slevu na dítě, a to už v daňovém přiznání za letošní rok. Ročně se by sleva měla zvýšit z 10 680 na 11 604 korun.

Za zmínku stojí ještě změna zákona o DPH navrhovaná Hospodářskou komorou ČR. Podle tohoto návrhu by měl stát vrátit zaplacené DPH podnikateli, jemuž jeho partner (dlužník) nezaplatí za poskytnuté zboží či služby. Ministerstvo financí však návrh nepodpořilo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít