Krize ve stavebnictví, rozpad trhu prý nenastal

14. srpna 2006, 00:00 - Zdeněk Kubín
14. srpna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Zanedbané budovy i byty vyžadují v brzké době miliardové investice Pokud má nějaké průmyslové odvětví šanci rychle vzlétnout jako bájný ptát Fénix z popela recese naší ekonomiky a vlastní krize odbytu, pak je to zřejmě stavebnictví.

PSALI JSME PŘED 15 LETY Zanedbané budovy i byty vyžadují v brzké době miliardové investice Pokud má nějaké průmyslové odvětví šanci rychle vzlétnout jako bájný ptát Fénix z popela recese naší ekonomiky a vlastní krize odbytu, pak je to zřejmě stavebnictví. Toto tvrzení se může zdát odvážné, ale porovnání stran dal a má dáti to naznačuje. Krizi stavebnictví nikdo nezastírá. Ředitel oboru rozvoje stavebnictví ministerstva průmyslu ČR Zdeněk Hemer se však domnívá, že situaci nelze definovat jako rozpad trhu. A to ani přesto, že dosud poklesla stavební výroba u podniků, jejichž zakladatelem je ministerstvo, asi o 40 procent. Z toho zhruba tři procenta nahrazují soukromníci. Odhady poklesu pro letošní rok se však pohybují mezi 50-60 procenty. „ODSOUZENÍ“ A OHROŽENÍ Ministerstvo průmyslu ČR je názoru, že na stavebním trhu se rychle vyrovnala nabídka a poptávka. (Podle situace mnoha podniků se však zdá, že nabídka poptávku značně převyšuje.) Dochází ke změně struktury podniků, např. z původních 77 vzniklo asi 500 nových, nemluvě o nových firmách. Ministerstvo každý měsíc vyhodnocuje ekonomickou situaci a perspektivnost uvedených 500 podniků. Ty, jejichž odbyt trvale klesá, sledují zmocněnci ministerstva. Ohroženy jsou jak stavební podniky, tak výrobci stavebních hmot. Lokálně se již např. projevuje přebytek cihel, což nastoluje otázku uzavřít některé cihelny. Nejvíce visí Damoklův meč likvidace nad podniky zabývajícími se inženýrskými, projektovými a dopravně mechanizačními činnostmi. Tam, kde rozbory ukazují trvalý pokles a nedaří se zavést účinná ozdravovací opatření, se připravuje zánik. A to dřív, než budou aktiva získaná likvidací převýšena pasivy podniku. Zatím byly do likvidace zařazeny spíše menší podniky, jen dva či tři měly přes 500 zaměstnanců. JASNÉ POČTY?**

Kdy nastane očekávaná investiční aktivita, zatím nikdo nemůže přesně říct. Ale některá fakta jsou jasná. Například rozestavěná bytová výstavba potřebuje k dokončení 32 miliardy Kčs. Státní rozpočet pro ni letos vyčlenil sedm miliard, příští rok by měly přijít další. Od roku 1993, kdy má být zavedena nová daňová soustava, se počítá, že zbývající prostředky poskytnou obce a města.

Další investice budou vyžadovat komunikace. Tak stavba dálnice D 5 (Praha-Plzeň-Rozvadov) je řešena konsorciem zahraničních investorů, přičemž se zvažuje podobný systém jako je i v Itálii či Francii (výběr mýta). Ministerstvo iniciuje také výstavbu dálnice D8 z Prahy do Drážďan a staronové německé metropole Berlína. D 8 by měla být projektována a stavěna hned od počátku komplexně - s potřebnou infrastrukturou (benzinovými čerpadly, odpočívadly, občerstveními, motely).

Pokles bytové výstavby nutí podniky orientovat se na rekonstrukce domů, nástavby apod. Právě rekonstrukce budou v dohledné době potřebovat značné investice. Podle odhadu ministerstva je zanedbanost stavebního fondu taková, že bude vyžadovat v celé ČSFR náklady zhruba 400 miliard korun, v České republice to bude asi 250 miliard korun.

Profit č. 33/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít