Krize se nekoná

20. května 2008, 19:27 - (red)
20. května 2008, 19:27

Nemovitosti, financování a M&A zůstávají hlavním oborem rakouských právních kanceláří

Loni se dařilo nejen české ekonomice, ale i advokátním kancelářím s rakouskými kořeny působícím na českém trhu. „Náš pražský tým nyní čítá dvacet právníků a do pěti let chceme mít asi pětatřicet až čtyřicet,“ říká Paul Sestak, řídící partner české kanceláře Wolf Theiss, která loni obdržela ocenění Czech Law Firm of the Year od prestižního magazínu International Financial Law Review. Další růst hlásí i DLA Piper Weiss-Tessbach. „Máme 21 právníků a jednáme s novými kolegy. Do dvou let jich chceme mít až dvojnásobek. Praha je pro nás jako kancelář s celosvětovým zastoupením důležitým strategickým městem,“ netají se ambicemi Jörg Nürnberger, vedoucí partner pražské kanceláře DLA Piper Weiss-Tessbach. „Od vstupu do Česka v roce 1998 neustále rosteme. Dnes máme v Praze a v Brně celkem dvacet advokátů a koncipientů,“ potvrzuje trend řídící partner kanceláře Eiselsberg Natlacen Walderdorff Cancola (ENWC) pro Českou republiku Erwin Hanslik.

Zpomalení nepociťujeme
Světová finanční krize zatím české pobočky rakouských právních kanceláří nepostihla. „Nemohu potvrdit jakékoli zpomalení v žádné oblasti právního poradenství. Ani v oblasti fúzí a akvizic, kde jsme například zastupovali Unicredit Group při prodeji akcií Hypo stavební spořitelny,“ říká Sestak. I DLA Piper Weiss-Tessbach hodnotí uplynulý rok jako úspěšný. „Česká ekonomika vstoupila do období určité konsolidace. Takže loňský rok byl pro nás spíše ve znamení většího počtu menších transakcí, většinou fúzí a akvizic o objemu mezi deseti a dvaceti miliony eur,“ říká Nürnberger. Upřesnil, že se jednalo o širokou škálu oborů od technologických firem, přes výrobu nábytku až po automobilový průmysl. Rovněž ENWC zatím výraznější známky příchodu krize nepozoruje. „Budoucnost vidíme pozitivně, poptávka po našich službách neklesá, právě tak jako neklesá atraktivita českého trhu. Míří na něj hodně zahraničních investorů, novou firmu pro ně zakládáme téměř každý týden,“ doplňuje Hanslik.

Regionálně!
Kromě Česka se rakouské právní kanceláře soustředily na expanzi v dalších zemích. Wolf Theiss otevřel pobočku v Maďarsku a Bulharsku a zvýšil počet států s přímým zastoupením na jedenáct. Další kancelář s logem Wolf Theiss se pravděpodobně objeví na Ukrajině. „Strategie pokrytí celého regionu se ukazuje být jednoznačně správnou. Řadu obchodních případů bychom bez sítě místních kanceláří prostě nedostali. Příkladem regionálního projektu je naše zastupování Erste Bank při prodeji jejich pojišťoven ve střední Evropě. Například v Česku to byla Pojišťovna České spořitelny,“ vysvětluje Sestak s tím, že v současnosti má asi polovina veškerých transakcí zastřešovaných Wolf Theiss nějaký regionální prvek. „Navíc se po obchodních příležitostech v okolních zemích i na Balkáně více poohlížejí i české firmy. I pro ně chceme pracovat, českému klientovi totiž vyhovuje, že máme pobočku v Praze,“ doplňuje Sestak.
V regionální expanzi pokračuje i DLA Piper Weiss-Tessbach. „Loni na podzim vznikla pobočka ve Varšavě a nyní je v ní již dvacet právníků. Na tamním trhu musíte expandovat velmi rychle. Navíc v Polsku nabízíme veškeré oblasti obchodního práva, což by s nižším počtem ani právníků nešlo,“ doplňuje Nürnberger a potvrzuje, že i DLA Piper Weiss-Tessbach se stále více setkává s expanzí firem z Česka na východ.
Domácí podniky míří ovšem i opačným směrem. „O české mandanty se ve Vídni stará česká kolegyně Markéta Deimelová a servis v mateřštině klienti oceňují,“ říká xxxx Hanslik z právní firmy ENWC. Ta se chystá doplnit síť poboček v Vídni, Budapešti, Praze, Brně Bratislavě a Varšavě o Kyjev a Sofii.

Aspoň se trh nepřehřeje
V minulých letech se rakouské právní kanceláře intenzivně zaměřovaly na právní poradenství v oblasti nemovitostí. „Možná že teď je o něco méně práce, ale zásadní propad jsme v souvislosti s americkou krizí rozhodně nezaznamenali. Nicméně vnímáme, že financující banky se stavějí opatrněji k velkým projektům,“ říká Nürnberger. Právě DLA Weiss Tessbach právně zastřešovala například projekt nedávno otevřené pražské nákupní galerie Palladium. „Ceny komerčních nemovitostí se mírně snížily, ale to vnímám pozitivně. Takový vývoj na český trh přiláká nové menší realitní fondy a rovněž snižuje pravděpodobnost přehřátí,“ doplňuje Hanslik z ENWC, která zastupovala například společnost Bank Austria Creditanstalt Real Invest při prodeji souboru šesti budov v Praze a jedné ve Varšavě. Transakce v hodnotě 198 milionů eur zahrnovala například objekt Staré Celnice či kancelářské budovy v Karlíně. Stejný vývoj v oblasti nemovitostí potvrzuje i Wolf Theiss, který vloni radil rakouskému developerovi Immoeast při nákupu budovy Gamma z projektu BB Centrum od společnosti Passerinvest.

Nové oblasti
Rakouské právní kanceláře se aktivně rozhlížejí i po dalších příležitostech na trhu. Například Wolf Theiss se zaměřil na PPP projekty. „Mimo jiné zastupujeme město Zlín v připravovaném projektu Kongresového centra,“ potvrzuje Sestak. V české pobočce Wolf Theiss se PPP projektům věnuje čtyřčlenný tým spolupracující se specializovaným PPP oddělením ve Vídni. Dále se Wolf Theiss začíná zaměřovat i na zdravotnictví. „Již dnes zastupujeme například společnost Futurelab, která v Česku investuje do nákupu medicínských laboratoří. A dojde-li v budoucnosti k privatizaci zdravotnických zařízení, otevře se zajímavý prostor pro právní poradenství, zejména v regulatorní oblasti,“ dodává Sestak.
Pražská kancelář DLA Weiss Tessbach vloni obohatila svoji činnost o poradenství v oblasti technologií a intelektuálního vlastnictví. „Pokračujeme mimo jiné v chránění práv spisovatelky Joanne Rowlingové. Například loni se někdo pokoušel vyvěsit na internetu překlad posledního dílu Harryho Pottera před jeho českým vydáním,“ vysvětluje Nürnberger s tím, že v budoucnosti jím vedená česká pobočka DLA Weiss Tessbach se chce kromě rozšiřování svého týmu v oblasti M&A ještě více zaměřit na moderní formy financování, jako jsou například faktoring nebo zmíněné PPP. „Nyní se již rozbíhá příprava prvních projektů, o které se aktivně zajímáme,“ doplňuje Nürnberger.
Na oblast ochrany intelektuálního vlastnictví se zaměřuje i ENWC, která hlídá autorská práva u známého symbolu lišky stavební spořitelny Schwäbisch Hall v Česku používaného společností Českomoravská stavební spořitelna. Kromě toho ENWC vnímá rostoucí poptávku po právním poradenství v oblasti corporate governance. „Devadesátá léta v Česku byla ve znamení masivních investic a nyní se hledá optimální forma správy společností,“ říká Hanslik. Dále se ENWC hodlá v Česku více zaměřit i na italskou klientelu. „V lednu se novým partnerem pražské kanceláře stal milánský právník Emiliano Di Biase. V Praze působí řada italských hoteliérů, pro které je právní servis v jejich mateřštině zajímavý,“ uzavírá Hanslik s tím, že ENWC v Itálii také brzy otevřeme pobočku.

Popisky k fotkám:

Moderní formy financování a intelektuální vlastnictví mají být motorem dalšího růstu pražské kanceláře DLA Piper Weiss-Tessbach, věří vedoucí partner M&A pro Česko Jörg Nürnberger

Pokrýváme celý region, a to nám umožňuje nabízet právní poradenství až na jedenácti trzích zároveň, říká řídící partner české kanceláře Wolf Theiss Paul Sestak

Umíme i italsky. Pražská kancelář společnosti Eiselsberg Natlacen Walderdorff Cancola se chce zaměřit i na italskou klientelu, jak potvrzuje řídící partner ENWC pro Česko Erwin Hanslik.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít