Krize na východě Evropy se prohlubuje. Rumunsko požádalo o půjčku

06. března 2009, 12:27 -
06. března 2009, 12:27

Rumunská vláda vyjednává s Evropskou komisí a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možné půjčce. Její výše je zatím nejasná, ale spekuluje se o zhruba 5 miliardách eur.

Rumunsko tak bude další zemí zasaženou krizí, která se pravděpodobně neobejde bez mezinárodní pomoci.Mnoho analytiků považuje finanční injekci pro Rumunsko za nevyhnutelnou vzhledem k tomu, že tato země má velmi podobné problémy s kapitálovým účtem platební bilance a rozpočtovými deficity jako čerství dlužníci MMF – Lotyšsko, Ukrajina a Maďarsko. V případě posledně jmenovaného státu „přiklepla“ Unie spolu s MMF 25 miliard v rámci záchranného balíčku v listopadu. Tato suma je nejvyšší půjčkou ve prospěch rozvíjející se ekonomiky od začátku krize.

Co se týká Lotyšska, jsou potíže zesíleny ještě pádem čtyř-koaliční vlády, k němuž došlo minulý týden. Na konci roku 2008 tato pobaltská země dostala od MMF půjčku ve výši 7,5 miliardy eur. Kromě rozpočtu MMF (1,7 miliard eur) se na ní podílela také Unie, Světové banka, severské a ostatní pobaltské státy, Polsko a také Česko.

Joaquin Almunia, komisař pro měnové otázky, nedávno vyjádřil značné znepokojení nad propady kurzů měn východoevropských zemí. Především jmenoval Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Česko. Podobné problémy se netýkají Slovenska, které právě vstoupilo do eurozóny a také Bulharska – to razí politiku pevného navázání své měny na euro.

Vyjednávání o půjčce

„Konkrétní výši půjčky určíme ve chvíli, kdy budeme znát přesné podmínky, které ji budou podmiňovat. Pokud s nimi nebudeme spokojeni, je možné, že k dohodě vůbec nedojde,“ nechal se slyšet rumunský ministr financí Gheorghe Pogea. Bukurešť oficiálně potvrdila, že o půjčce jedná ve středu. Její delegace tento týden zahájila rozhovory se zástupci MMF ve Washingtonu.

Rumunská měna lei ztratila jen za poslední rok asi 20% své hodnoty, přičemž největší pokles (až k rekordní hranici 4,3 lei za 1 euro) zaznamenala během prosince 2008 a letošního ledna. Nezaměstnanost se podle odhadů během roku 2009 zvýší o celých 5% - očekává se masivní propouštění v automobilkách i v ostatních průmyslových odvětvích.

Mugur Isărescu, šéf rumunské centrální banky potvrdil sice, že vyjednává o půjčce, nicméně odmítl upřesnit, o kolik peněz se bude u MMF ucházet. Podle hlavního ekonoma Societé Générale v Rumunsku Ariela Emiriana bude tento stát potřebovat 4 až 6 miliard eur, a to zejména na stabilizaci tamního bankovního sektoru. Emirian druhým dechem odmítl spekulace o srovnatelnosti situace Rumunska a Maďarska, které podle něj čelí mnohem vážnějším problémům než jeho země.

Více na www.euractiv.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít