Krize na trhu s vepřovým masem pokračuje

07. července 2003, 00:00 - Petr Havel, Petr44@centrum.cz
07. července 2003, 00:00

Možnosti státní pomoci jsou omezené a krize hned tak neskončíPo mírném nárůstu výkupních cen jatečných prasat kolem letošních velikonočních svátků prodávají v současné době chovatelé prasat svou produkci opět hluboko pod úroveň výrobních nákladů.

Možnosti státní pomoci jsou omezené a krize hned tak neskončí

Po mírném nárůstu výkupních cen jatečných prasat kolem letošních velikonočních svátků prodávají v současné době chovatelé prasat svou produkci opět hluboko pod úroveň výrobních nákladů.

Podle posledních šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila koncem června průměrná cena jatečných prasat necelých 27 korun za kilogram, řada zemědělců ale prodává za ceny kolem 22 až 23 korun za kilogram. Alespoň neprodělávat na chovu prasat ale v podmínkách ČR znamená prodávat jatečná zvířata za 30 korun za kilogram.

Příčiny současného stavu

Na podnikatelská rizika spojená s produkcí prasat v ČR přitom ve svých analýzách upozorňoval již před dvěma roky Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky (VÚZE). Zemědělci však nebrali vývody VÚZE vážně, v té době prodávali prasata za zhruba dvojnásobné ceny oproti současnému stavu a chov prasat byl vysoce rentabilní. Důsledkem bylo výrazné zvýšení stavů prasat v ČR bez jakékoli garance nárůstu jejich odbytu. Tento stav trvá bohužel i nyní.

Statistiky: Objem nabídky se v zásadě nemění

Ze Situační a výhledové zprávy Ministerstva zemědělství ČR týkající se vepřového masa z června letošního roku přitom nevyplývá, že by zemědělci nabídku vepřového pro trh nějak radikálně omezili. Je tomu spíše naopak. Počet narozených selat v prvním čtvrtletí 2003 se v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil asi o 50 000 kusů, produkce jatečných prasat dosáhla v prvním čtvrtletí 127,9 tisíce tun v živém (rok předtím 126,9 tis. tun), ve druhém čtvrtletí 2003 zhruba 135 tisíce tun (loni 127,5 tis. tun). Celková spotřeba vepřového masa v ČR včetně zpracování nejen ke stravovacím účelům přitom rok od roku mírně klesá, v roce 2001 činila 589,2 tis. tun, loni 586,0 tis. tun a předpoklad pro letošní rok je 585 tis. tun. Stát prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu dotuje export vepřového masa, jeho možnosti jsou ale omezené. Podle dohod WTO může totiž ČR vydat na dotovaný export ročně pouze 71,4 milionu korun, což odpovídá vývozu zhruba 10 000 tun. To v praxi představuje asi týdenní až desetidenní domácí produkci vepřového.

Co chtějí zemědělci

K řešení této situace se sešli 25. června na celorepublikovém shromáždění v Chotěboři chovatelé a producenti prasat z celé ČR reprezentující produkci 310 tisíc tun vepřového masa. Akci organizovali Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Zemědělský svaz ČR, Agrární komora ČR a odbytová družstva. Výsledkem shromáždění je společné prohlášení a soubor požadavků směrovaných na ministerstvo zemědělství a instituce v jeho působnosti. Zjevně nejspornějším bodem je apel na chovatele, aby nedodávali jatečná prasata masokombinátům za ceny pod výrobní náklady. V zásadě jde o apel na zastavení dodávek těm subjektům, které nezaplatí požadované peníze, což by mělo být minimálně 30 korun za kilogram. Uvedenou taktiku chtěli zemědělci použít v minulosti již několikrát, nikdy však úspěšně.

Možnosti státu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), jehož rolí je mimo jiné řešit problémy vzniklé na domácím trhu v souvislosti s nadprodukcí některých komodit, již přitom dva kroky k řešení vepřové krize učinil. Na svém posledním jednání koncem června rozhodlo totiž Prezidium SZIF jednak o prodloužení možnosti dotovaného exportu selat, který podle původních vyhlášených podmínek končil k 30. červnu, jednak o dotační podpoře soukromého skladování vepřového masa. Uvedenou podporu již přitom v pondělí 30. června schválila vláda ČR. To v praxi znamená, že masokombináty nebo obchodní firmy dostanou příspěvek na skladování, pokud nakoupí prasata na domácím trhu a maso z nich uloží ke zmrazení po stanovenou dobu. Poté mohou vepřové vyvézt nebo použít do výroby. Vládní nařízení vychází podle ministerstva zemědělství ze zkušeností v EU, kde je podpora soukromého skladování nástrojem běžně používaným při řešení přebytků vepřového masa na trhu. Podle tiskové mluvčí SZIF Jitky Slukové nicméně Fond již žádná další opatření nepřipravuje. „Odborníci ze SZIF mají za to, že uvedená opatření jsou dostatečná, upozorňují ale, že filozofii řešení situace na trhu nevytváří Fond, ale ministerstvo a nejvýznamněji ji ovlivňují sami chovatelé,“ konstatovala Sluková. Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase nicméně není ministerstvo „žádným cenovým úřadem“. Požadavek zemědělců na ceny 30 korun za kilogram ale Palas podle svých slov podporuje. „Kromě toho v současnosti intenzivně jednáme s Chorvatskem o znovuobnovení možnosti exportovat tam vepřové,“ konstatoval ministr. V této tradiční cílové zemi pro česká prasata byl totiž v květnu letošního roku zakázán dovoz prasat a výrobků z vepřového masa v souvislosti s ochranou proti BSE. Zákaz pro českou produkci dosud odvolán nebyl, pro Maďarsko a Polsko ano.

Důkazy o vlivu nabídky ze zahraničí

S problémy nadprodukce vepřového se zdaleka nepotýkají zemědělci jen ČR nebo EU, ale například i za oceánem. Tam však producenti vepřového reagují operativně. Jak totiž uvedla minulý týden společnost Colosseum specializovaná na údaje a analýzy zahraničních komoditních trhů, zredukovali letos podle poslední zprávy amerického ministerstva zemědělství tamní farmáři stáda vepřů určená k chovu na nejnižší úroveň za alespoň 39 let. „Velikost chovných stád se k 1. červnu odhadovala na 5,94 milionu prasnic, o 4,3 procenta méně oproti úrovni z minulého roku a zároveň nejníže od roku 1964, kdy ministerstvo začalo dané údaje sledovat. Čtvrtletní zpráva ministerstva byla vydána v pátek po ukončení obchodování na burze v Chicagu. Aktivní srpnový kontrakt tak posílil o 0,525 centu na 65,55 centů za libru a oproti stejnému období o rok dříve je cena o 41 procent výše,“ uvedl Kamil Bednář z Coloseum.

Požadavky účastníků shromáždění v Chotěboři

- Počínaje 27. týdnem ukončit prodej jatečných prasat pod úrovní výrobních nákladů. V případě cenové nedohody minimálně na této úrovni zastavit prodej. Situaci v témže týdnu vyhodnotit a stanovit další postup.

- Vyzýváme všechny producenty vepřového masa, aby vstoupili v horizontu jednoho měsíce do odbytových organizací a spojili svoje síly.

- Realizaci nového informačního systému v komoditě vepřové maso ve vztahu k produkci a tvorbě farmářské ceny.

- Důrazně žádáme, aby SZIF dodržoval zákon, reguloval trh a bezodkladně zahájil intervenční nákup a další dostupná regulační opatření vyplývající ze stavu obecného ohrožení.

- Žádáme ministra zemědělství, aby rozšířil podmínky uvedené ve Všeobecných dotačních zásadách o povinnost prodávat alespoň 80 % produkce prostřednictvím odbytových organizací.

- V rámci legislativní nouze navrhnout a přijmout novelu zákona o cenách a lhůtách splatnosti.

- Ty chovatele a producenty vepřového masa, kteří by shora uvedené opatření porušili, zveřejňovat a seznamovat s touto skutečností ostatní chovatele a producenty.

- Seznámit s tímto prohlášením zástupce ostatních farmářských komodit, které jsou rovněž v krizové situaci.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít