Krize klepe na Kreml

03. dubna 2008, 15:22 - Pavel Matocha
03. dubna 2008, 15:22

Když chybí zdroje, je třeba omezit ambice, říká bývalý šachový mistr světa

EURO: Ve vaší poslední knize Jak život napodobuje šachy vedete paralely mezi rozhodováním za šachovnicí a v běžném životě. Opravdu jste přesvědčen, že v byznysu či politice lze využívat něco z toho, co jste jako šachista pochopil nad světem 64 polí? KASPAROV: Mnozí se domnívají, že můj šachový styl byl v rozporu s tím, co mohu nyní předvádět v politice. Hrával jsem totiž agresivní, útočné šachy. Jenže jádro mého šachového úspěchu leželo jinde, a to ve schopnosti objektivně ohodnotit pozici a poučit se z vlastních chyb. Když je vaše pozice objektivně horší a budete tlačit na výhru, tak zřejmě prohrajete, i když jste možná mohl udržet remízu. Jak jsem napsal v knížce, je strašně důležité zůstat objektivní při hodnocení pozice, situace, ve které se nacházíme. Vždy je třeba objektivně zhodnotit její pozitivní i negativní stránky a až na základě této objektivní analýzy volit plán další hry. Za šachovnicí jsem sice měl v oblibě dynamické pozice, ale zároveň jsem si byl vždy vědom toho, že ne každý soupeř a ne v každé partii mi umožní hrát dynamicky. Obecně - když chybějí zdroje, je třeba omezit ambice. A to platí nejen v šachách, ale i v byznyse, politice a v životě vůbec.

EURO: Co jste vyhodnotil jako své špatné tahy v politice? Jakých chyb jste se dopustil a jak se z nich poučil? KASPAROV: Vždycky existuje prostor ke zlepšení, nikdo nehraje dokonale. I to jsem se naučil v šachách. Nicméně analýzu vlastních omylů si nechám pro sebe.

EURO: V knize Jak život napodobuje šachy citujete i slavného šachistu Saviela Tartakowera, který rozdíl mezi taktikou a strategií definoval takto: „Taktika je vědění, co máme dělat, když je co dělat. Strategie je vědění, co máme dělat, když dělat není co.“ Ruská politická scéna vypadá zvenku hodně zamrzlá, moc Putina a Medveděva neotřesitelná a disponující i velkou podporů ruských občanů. Co tedy vaše hnutí Nové Rusko nyní chce dělat? KASPAROV: Není žádných pochyb o tom, že ruská politika dnes nabízí jen málo možností pro opoziční hnutí a opoziční politiky k jakémukoli útoku. Od počátku jsem se proto snažil konsolidovat nejrůznější opoziční skupiny a také nějak tu obecnou situaci, ve které se ruská protikremelská opozice nachází, zlepšovat. Tartakowerův citát o strategii je výbornou paralelou. Dobrá zpráva je, že i v tak mizerné situaci, v jaké nyní v Rusku jsme, máme stále možnost dělat něco užitečného.

EURO: Co konkrétního budete dál dělat? KASPAROV: V dubnu chceme uspořádat dvě politické konference. Jedna bude pro liberální skupiny a druhá pro levicové. Naše hnutí je ideově velmi heterogenní. A abychom zajistili těmto skupinám potřebné zastřešení, abychom nabídli platformu pro politickou diskusi - protože v dnešní ruské dumě se žádná diskuse nevede-, tak hodláme ustavit Národní shromáždění. Musíme vytvořit paralelní strukturu bez ohledu na to, co dělá Kreml.

EURO: Není načase vytvořit standardní politickou stranu namísto heterogenního spolku Nové Rusko? KASPAROV: Standardní politické strany fungují ve standardních demokraciích. Problémem Ruska je, že nemá standardní demokratické prostředí. Když se politické strany nemohou normálně účastnit politického života a soutěžit o přízeň voličů v demokratických volbách, tak jsou neužitečné. Je samozřejmé, že když se jednou z našeho hnutí stanou politické strany, tak budou rozmístěny v různých částech politického spektra a v parlamentu asi nebudou tvořit přirozené politické koalice. Ale než tato doba nastane, tak musíme společně pracovat v jednom hnutí. Musíme vytvářet podmínky pro to, aby v Rusku vznikla demokracie a svobodné volby.

EURO: Při šachové partii jen začátečník posunuje figury po šachovnici i ve zcela beznadějných pozicích tak dlouho, než dostane mat. Zkušený hráč si mat ukázat nenechá, vidí svoji porážku již mnohem dříve, a proto partii vzdá a zkusí hrát novou. Zvenku to vypadá, že vy jste v ruské politice v podobně beznadějné pozici… KASPAROV: To si rozhodně nemyslím. Dosáhli jsme již rozumných úspěchů. Prvním úspěchem je, že se nám podařilo opozici vůbec vytvořit. Před tím byly všechny strany a politická hnutí pod kontrolou Kremlu. Leckdo říká, že opozice je slabá a bezvýznamná, ale zase tak bezvýznamní nebudeme, když již Kreml znervózňujeme! Všichni vidí, že naše demonstrace doprovázejí tisíce policistů, a proto mají strach se přidat. Kdyby policie naše demonstrace nepotlačovala, tak by proti Kremlu demonstrovalo s námi mnohem více lidí. Potenciální podporovatelé našeho hnutí se obávají k nám přidat, neboť nechtějí vůči sobě vyvolat negativní reakci Kremlu. Prostě už fakt, že naše organizace Nové Rusko existuje a vyvíjí nějakou činnost, a to navzdory snahám Kremlu, je významným úspěchem.

EURO: Vladimir Putin si vybral za svého nástupce Dmitrije Medveděva a ten byl také velmi přesvědčivě zvolen. Co si o tomto spojenectví, o tomto tandemu myslíte? Očekáváte, že mezi nimi dojde k otevřeným sporům, a že tedy rozdělí současnou ruskou ekonomicko-politickou elitu do dvou silných skupin, které spolu začnou soupeřit a bojovat? KASPAROV: Putin a Medveděv se mohou zahraničním pozorovatelům zdát jako neotřesitelní vládci, ale my víme, že situace v Rusku je špatná a z našich analýz vyplývá, že ty problémy vyplují na povrch velmi brzy. Konflikt mezi Putinem a Medveděvem je nevyhnutelný, protože ruská elita, kterou reprezentuje Medveděv, si přeje snížení domácího a hlavně mezinárodního tlaku. Medveděva a spol. zajímá pouze to, aby nepřišli o peníze, které mají v zahraničí. Naproti tomu Putin se sice také zajímal o peníze za hranicemi Ruska, ale zároveň užíval mnohem silovějších řešení. Putin prostě chtěl vládnout jako Stalin a žít jako Abramovič. Medveděvovi stačí jen ta druhá polovina.

EURO: S nástupcem nového prezidenta tedy spojujete své naděje na změnu? KASPAROV: Nástup Medveděva může přinést vznik třenic v Kremlu a vznik různých frakcí. Putinův a Medveděvův režim je nelegitimní, neuznáváme ho. Jsme přesvědčeni, že změnu přinese vážná ekonomická krize, ke které se v Rusku schyluje.

EURO: Z čeho usuzujete, že se v Rusku schyluje ke krizi? KASPAROV: Ceny jdou v Rusku prudce nahoru, inflace je jistě mnohem vyšší než oficiálně uváděná. Situace je tak vážná, že Kreml se nyní snaží regulovat ceny základních potravin. Banky čelí vážným problémům s likviditou. Takzvaná ruská prosperita byla tvořena na dluh a ty peníze je třeba nyní vracet. Ruské banky musejí letos vrátit 400 miliard dolarů a vláda nyní řeší problém, kde ty peníze vzít. Na všem profitovalo maximálně jedno procento občanů Ruska, ti ostatní jsou velmi chudí. I v bohaté Moskvě, která je počítána za nejdražší město na světě a v níž jsou neporovnatelně lepší platy a podmínky než v ostatních částech Ruska, je průměrný plat jen něco přes tisíc dolarů měsíčně. A ve všech ostatních ruských městech je situace obyčejných lidí ještě mnohem horší.

EURO: Kdy tu krizi očekáváte? KASPAROV: Určitě ještě letos, během několika měsíců.

EURO: Mluvíte o ekonomické krizi v Rusku, ale drahá ropa a plyn přece přinášejí vaší zemi obrovské množství finančních prostředků. Slábnoucí dolar sice trochu ukrajuje, ale když se barel ropy prodává až za sto dolarů, tak by velcí producenti ropy a zemního plynu přece neměli mít ekonomické problémy. KASPAROV: Ano, je to paradox. Všeobecné přesvědčení říká, že když je drahá ropa, tak v Rusku a dalších producentských zemích nemůže být žádná krize. Jenže se ukazuje, že může. Dnes čelíme závažným hospodářským problémům. Kreml zvládl přivést Rusko do krize i přes vysoké ceny ropy! Důvodem je, že ty peníze mizejí z Ruska. Jsou investovány do soukromých majetků všude po světě, i v České republice si bohatí Rusové kupují nemovitosti, jen v Rusku se neinvestuje.

EURO: Jaké změny by tedy přišly v případě, kdyby se vaše hnutí dostalo k moci? KASPAROV: Vzhledem k různorodému charakteru Nového Ruska není pro nás snadné se shodnout na podobě potřebných reforem, nicméně o těch zásadních nutných změnách panuje konsenzus. Nejdůležitější je provést politické reformy, které by přinesly Rusku skutečnou demokracii. Konkrétně je třeba omezit pravomoci prezidenta. Musí dojít k přenesení moci z centra do regionů. Možná by bylo dobré zavést volby soudců a velitelů policie. Zároveň se všichni shodujeme v tom, že je bezpodmínečně nutné provést mimořádná sociální opatření.

EURO: Co chcete dělat s prohlubující se propastí mezi superbohatými a zbytkem ruských občanů? KASPAROV: Nenabízím novou vlnu znárodňování, ale tvrdím, že bohatství musí být distribuováno spravedlivěji. Je třeba zamezit tomu, jak ministři zneužívají své pozice k vlastnímu obohacování. Putin vytvořil systém, ve kterém jsou náklady zestátňovány a výnosy privatizovány. Rusko je nyní klasickou oligarchií, kde lidé u politické moci zároveň kontrolují i průmysl a vydělávají miliony skrze zneužívání své moci.

EURO: Jak si vysvětlujete, že Putinův režim získává ve volbách tak velkou podporu občanů, zatímco politická podpora vašeho hnutí se zdá být marginální? KASPAROV: Důvod je psychologický. Ruská veřejnost trpí hluboce zakořeněným přesvědčením, že každá změna bude jen k horšímu. Tento strach ruské veřejnosti je největším problémem ruské opozice.

BOX
Garri Kasparov (44) patří mezi nejslavnější šachisty dvacátého století. V polovině osmdesátých let se stal třináctým šachovým mistrem světa historie, když porazil svého rivala Anatolije Karpova. Šachový trůn držel až do nového tisíciletí, kdy o něj přišel v souboji s dalším Rusem Vladimirem Kramnikem. Před třemi lety opustil dráhu šachového profesionála a začal se angažovat v ruské politice. Stal se lídrem opozičního hnutí Nové Rusko a za účast na protiputinovských demonstracích strávil nedávno několik dnů v ruském vězení.

Popisek k foto ze simultánky:
Poslední březnovou neděli přijel Garri Kasparov na pozvání starosty města a senátora Tomáše Jirsy na zámek Hluboká v jižních Čechách. Setkal se s prezidentem Václavem Klausem a utkal se v simultánce s 26 soupeři, mezi nimiž byl mimo jiné syn prezidenta republiky Jan Klaus, talentované děti z regionu, manažeři a šachoví nadšenci. Kasparov hrál velmi pomalu, celá simultánka trvala 5,5 hodiny. Nakonec ale každý z jeho soupeřů musel sklonit svého krále.

Popisek:
Dá Kremlu mat? Garri Kasparov v čele opozičního hnutí Nové Rusko chce zgruntu změnit poměry v ruské politice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít