Kreuziger si může nechat 10 hektarů pozemků na Šumavě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kreuziger si může nechat 10 hektarů pozemků na Šumavě

, čtk,
Kreuziger si může nechat 10 hektarů pozemků na Šumavě
Zdroj: E15 Eduard Erben

Bývalému cyklistickému závodníkovi Romanu Kreuzigerovi staršímu zůstanou pozemky v lokalitě někdejší šumavské obce Zhůří. Louky a pastviny o rozloze přibližně 10 hektarů chtěl od podnikatele Kreuzigera koupit Šumavský národní park. Nejvyšší soud (NS) však tento nárok parku zamítl. Potvrdil tak verdikty okresního i krajského soudu.

NP Šumava chtěl získat pozemky, protože podle něj je původní vlastníci měli nejprve nabídnout státu. Nestalo se tak a místo prodali Kreuzigerovi za 8,8 milionu korun. Park proto chtěl věc řešit soudně, ale nyní neuspěl ani s dovoláním k NS. „Odvolací soud se ztotožnil se skutkovými a právními závěry soudu prvního stupně a dodal, že pozemky jsou na území zaniklé obce Zhůří,“ stojí v rozhodnutí NS, na nějž upozornila Česká televize. Všechny pozemky jsou podle soudu ve třetí zóně národního parku, která není určena k tomu, aby tam nemohly být například rekreační aktivity.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu Správa NP Šumava respektuje. To však nic nemění na tom, že pozemky mají vysokou přírodní hodnotu a že Správa bude s vlastníkem dál hledat řešení, které povede k tomu, aby na pozemcích nevznikly žádné stavby. Možný je výkup či směna,“ řekl mluvčí parku Jan Dvořák.

Kreuziger chce v místech zaniklé obce Zhůří vybudovat ekofarmu se zázemím. Jeho záměr však v minulém týdnu nepodpořil odbor životního prostředí plzeňského krajského úřadu, který posuzoval možný vliv zamýšlených staveb na životní prostředí (EIA). Podle něj by projekt trvale i dočasně poškodil přírodní biotopy a negativně ovlivnil přírodní funkce krajiny a krajinný ráz.

Proti záměru zastavět louky u Zhůří na Klatovsku jsou někteří přírodovědci a ekologové. Podle nich jsou opuštěné náhorní lučiny velmi cenné a stavby by zasáhly a poškodily stanoviště chráněné soustavou Natura 2000 a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze