Křetínský v Polsku narazil. Varšava mu elektrárnu Rybnik nenechá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Křetínský v Polsku narazil. Varšava mu elektrárnu Rybnik nenechá

,
Křetínský v Polsku narazil. Varšava mu elektrárnu Rybnik nenechá
Zdroj: Profimedia.cz

Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského v Polsku neuspěl. Francouzská skupina EDF chtěla české firmě prodat elektrárnu v Rybniku, záměr ale zmařilo veto polské vlády.

Kabinet Beaty Szydlové rozhodl, že elektrárna jako strategický podnik nemůže být prodána cizincům. Na základě privatizační dohody s hlavním akcionářem – francouzskou Électricité de France (EDF) – má polská vláda při prodeji aktiv EDF právo veta. To teď hodlá v případě Rybniku využít.

„Polsko v tuto chvíli komentovat nebudeme,“ stroze reaguje mluvčí EPH Daniel Častvaj. Společnost pravděpodobně čeká na oficiální vyjádření protistrany o situaci.

Marně vynaložené úsilí bude českého finančníka mrzet. Podle oficiálních informací, které nyní EDF zveřejnila, měl totiž EPH dostat elektrárenskou část podniku, zatímco australský fond IFM měl ovládnout teplárenská aktiva EDF.

 Polská uhelná elektrárna Rybnik

Uhelná elektrárna Rybnik

Současná konzervativní nacionalistická vláda řízená stranou Právo a spravedlnost zakročila vůči cizincům údajně kvůli energetické bezpečnosti. Prodej tak významné části polského energetického mixu na principu volného trhu totiž může podle vlády ohrozit energetickou bezpečnost země.

Kabinet tak fakticky rozhodl, že EDF může polská aktiva prodat pouze domácímu konsorciu PGE, Enea, Energa a PGNiG TERMIKA. Toto sdružení polských firem nedávno navýšilo nabídku, ale EDF tím zřejmě nepřesvědčilo.

„Skupina EDF je zklamána tímto rozhodnutím, které ji vylučuje z výkonu jejích legitimních práv jako akcionáře, zejména právo uzavřít aktuální prodejní procesy s EPH a IFM,“ kritizuje francouzská společnost krok vlády v tiskovém prohlášení.

V současnosti drží Francouzi zhruba deset procent polského energetického trhu. Investorům nabízejí k odkupu kromě elektrárny v Rybniku také elektrárny v Krakově, Gdaňsku, Gdyni a teplárny v Toruni, Vratislavi a Zelené hoře.

Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) klesl v prvním pololetí meziročně čistý zisk o 9,4 procenta na 6,8 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12,7 procenta na 64 miliard korun.

Čtěte také:


Zájem EPH o polskou elektrárnu trvá. Varšava hrozí vetem prodeje

Tržby Křetínského EPH loni vzrostly o čtvrtinu

Nové slovenské daně zabolí i Kellnera a Křetínského. Přijdou o stovky milionů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze