Křetínský v Polsku narazil. Tamní vláda nestojí o zahraniční investory v energetice - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Křetínský v Polsku narazil. Tamní vláda nestojí o zahraniční investory v energetice

,
Křetínský v Polsku narazil. Tamní vláda nestojí o zahraniční investory v energetice
Zdroj: Pixabay.com

Polská konzervativní vláda si prosadila své. Donutila francouzský státem ovládaný koncern EDF, aby prodalo uhelnou elektrárnu Rybnik i portfolio tepláren místním energetickým společnostem. Česká skupina EPH ani australská IFM, s nimiž se EDF původně dohodlo, nedostaly z politických důvodů šanci.

Pokračovat tak bude proces, pro který se u našeho severního souseda vžil termín repolonizacja energetyki. Vládní strana Právo a spravedlnost se netají odmítavým postojem vůči zahraničním investorům do tamní energetiky. Pokud někdo ze země odchází, dostává se pod tlak, aby svůj majetek prodal domácím hráčům.

Jak uvedl zpravodajský portál Puls Biznesu, stejný scénář se odehraje i v případě polských aktiv držených francouzskou skupinou EDF. Elektrárnu Rybnik a teplárny v Gdyni, Gdaňsku, Krakově, Vratislavi a Toruni téměř jistě koupí účelově založené konsorcium společností PGE, Enea, Energa a PGNiG Termika. EDF s ním zahájí exkluzivní jednání o ceně a dalších podmínkách prodeje.

Francouzi již stornovali dohody, které v loňském roce uzavřeli s vítězi soutěže na prodej polských dceřiných podniků. Starší uhelnou elektrárnu Rybnik v Horním Slezsku měl koupit Energetický a průmyslový holding (EPH) vedený Danielem Křetínským, zatímco skupina tepláren měla skončit v majetku australského investičního fondu IFM. Zlom nastal po rozhodnutí polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského, který v polovině prosince využil svého práva a dohodnuté transakce zablokoval.

Původně byl vážným zájemcem o polské teplárny také ČEZ. Prvotní nadšení jeho šéfů z mimořádné investiční příležitostí však rychle vyprchalo. Závaznou nabídku v loňském říjnu ČEZ nepodal. Manažerům české polostátní energetické skupiny vadilo zjevné zvýhodňování domácích uchazečů i zařazení společnosti EDF Polska mezi strategická aktiva, jež podléhají zvýšenému dozoru ze strany státu.

Rozhodnutí bude mít negativní dopad na černouhelný důl Silesia, který EPH uvedlo do provozu na jaře 2012. Dodávky uhlí měly směřovat právě do zmiňované elektrárny v Rybniku. Podle informací portálu Euro.cz nyní Křetínského holding zvažuje, zda důl odprodá nebo zavře.

Podle žebříčku týdeníku Euro disponuje Daniel Křetínský majetkem ve výši 10 až 17,4 miliardy korun. Je tak 15. nejbohatším Čechem.

Čtěte dále:

Křetínský chce v Anglii stavět plynový Temelín

Problém pro Křetínského: uhlí nebude moci jistit zelené zdroje

Na dlouhé trati. Expanze na západ zatím Křetínskému nevydělává

Daniel Křetínský