
Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského prostřednictvím britské dceřiné firmy EP UK Investments kupuje v Severním Irsku plynovou elektrárnu Ballylumford, uhelnou elektrárnu Kilroot a bateriové úložiště elektrické energie. Cenu transakce, kde prodávající je společnost AES Corporation, mluvčí EPH Daniel Častvaj neuvedl. Uzavření obchodu EPH očekává v létě, musí ho schválit evropské antimonopolní úřady.
Firma EP UK Investments by měla získat od společnosti AES, která má sídlo v americké Virginii, veškerá její severoirská aktiva s celkovou instalovanou kapacitou 1,4 gigawattu (GW). Pro Křetínského holding to podle Častvaje bude první akvizice na energetickém trhu v Severním Irsku.
„Akvizici portfolia AES považujeme za významný krok v realizaci naší strategie zvyšování výrobní kapacity na vybraných evropských trzích. Tyto elektrárny mají pro Severní Irsko strategický význam,“ uvedl místopředseda představenstva společností EPH a EP Power Europe Jan Špringl.
Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů - EPIF a EP Power Europe. EPIF ve struktuře EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Většinovým vlastníkem EPH se předloni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií.
Přečtěte si: Tykač a Křetínský pokukují po italských elektrárnách
Do EPIF podle webu firmy vedle majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü patří mimo jiné podíly holdingu ve společnostech Eustream nebo Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu.
Čistý zisk EPH v roce 2017 meziročně stoupl o 9,6 procenta na 22,5 miliardy korun, loňské hospodářské výsledky holding dosud nezveřejnil. Údaje za loňský rok ale oznámil EPIF, jehož provozní zisk EBITDA meziročně klesl o 5,6 procenta na 1,43 miliardy eur (36,6 miliardy korun) a konsolidované tržby stagnovaly na 3,1 miliardy eur (79,7 miliardy korun).
Společnost EP Power Europe pak v holdingu zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. O loňských Vánocích EPH jejím prostřednictvím podal závaznou nabídku na koupi veškerých francouzských aktiv německé skupiny Uniper. V létě 2016 EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.
Dále čtěte:
Draze zaplacené uhlí. Tykač dal za mostecké doly 28 miliard
Křetínského EP Energy loni klesl zisk o pětinu na 7,6 miliardy korun
Proti Křetínskému. Novináři z Le Monde mu chtějí zabránit v získání kontrolního podílu
Křetínského skupině EPIF loni klesl provozní zisk o 5,6 procenta na 1,4 miliardy eur
Čtěte také
Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. V Británii navyšuje zásoby ve skladech
Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost…
15. prosince 2019
Brexit oslabí jaderný blok v EU, varuje ČEZ
Odchod Velké Británie z Evropské unie oslabí podle společnosti ČEZ jaderný blok, tedy…
15. prosince 2019
Svatba dvou oceánů. Před 150 lety „zkrátil“ Suezský průplav svět
Suezský průplav postavili Francouzi, ovšem nakonec ho ovládli Britové a Egypt kvůli němu…
15. prosince 2019
Babiš je podle bookmakerů favoritem na prezidenta, Fischer těsně druhý
Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů Fortuny…
15. prosince 2019
Madridská konference o klimatu skončila bez shody. Rozpor panoval kolem emisních povolenek
Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu dnes skončila bez shody o…
15. prosince 2019
Sdílení
Hodnocení

Děkujeme za Vaše hodnocení