Křetínský mimo hru: Sorgenii kupují Italové a Španělé - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Křetínský mimo hru: Sorgenii kupují Italové a Španělé

, čtk, red,
Křetínský mimo hru: Sorgenii kupují Italové a Španělé
Zdroj: Archiv

Italskou energetickou firmu Sorgenia, o níž projevila zájem i společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského, koupí italský průmyslový fond F2i spolu se španělskou společností Asterion.

Předběžná dohoda o koupi bude podepsána v lednu příštího roku, uvedla podle agentury Reuters ve svém dnešním sdělení společnost Nuova Sorgenia Holding, která energetickou firmu kontroluje.

Zdroje Reuters blízké jednání uvedly, že obchod italskou firmu ohodnocuje na cenu kolem jedné miliardy eur (25,5 miliardy korun). Zdroje Reuters také uvádějí, že zájem o firmu projevila zhruba dvacítka uchazečů. Kromě českého EPH to byly na příklad italské společnost A2A a Iren.

Sorgenia zásobuje elektřinou zhruba 275 tisíc zákazníků a vlastní elektrárny s kapacitou 3000 megawattů (MW). Od roku 2015 je podle agentury APA pod kontrolou bankovních domů, kterým dlužila 1,8 miliardy eur. Firma dříve uvedla, že se jí dluh mezitím podařilo snížit na 633 milionů eur.

EPH koupil v Itálii v únoru prostřednictvím své dceřiné společnosti EP New Energy Italia (EPNEI) elektrárnu na biomasu Fusine. Má instalovaný výkon sedm megawattů a nachází se v Lombardii.

Přečtěte si také:

Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice německého Metra, píše Reuters

Převzetí Metra aneb Jak česko-slovenští dravci nahrazují německou podnikatelskou dynastii

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny

Křetínský s Tkáčem zvýšují podíl v Metro AG, stanou se největšími akcionáři

Ohodnoťte tento článek
Diskuze