Křetínský chce v Anglii stavět plynový Temelín - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Křetínský chce v Anglii stavět plynový Temelín

,
Křetínský chce v Anglii stavět plynový Temelín
Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0 via Flickr

Pět desetiletí starou uhelnou elektrárnu Eggborough chce EPH nahradit moderním paroplynovým zdrojem. Chce se tak svézt na vlně plynového boomu, který britská vláda podporuje dotacemi.

Velká Británie má před sebou velký problém. Uhelné elektrárny chce do osmi let odstavit z provozu, starší jaderné reaktory dožívají bez náhrady a pokrýt spotřebu elektřiny je rok od roku náročnější. Na energetické tísni mohou vydělat investoři, kteří včas postaví zdroje spalující zemní plyn. Jedním z nich může být Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského.

Podle britských médií český holding postoupil do druhé fáze veřejných konzultací ve věci stavby paroplynové elektrárny v průmyslovém Yorkshiru. „Představuje to další fázi v dlouhém a složitém procesu přípravy nové elektrárny v této lokalitě,“ uvedl generální ředitel elektrárenské společnosti Eggborough Power Adam Booth.

Novostavba má nahradit přestárlý uhelný zdroj Eggborough, který EPH koupil před dvěma lety. Dalším krokem bude žádost o povolení stavby k britskému ministerstvu energetiky, jež by svůj verdikt mohlo vydat již letos na podzim. Spuštění nového zařízení je reálné nejdříve v roce 2022.

Čtěte o problému EPH, který nalíčila Evropská unie:

Problém pro Křetínského: uhlí nebude moci jistit zelené zdroje

Daniel Křetínský, EPH

Oproti původním plánům nyní EPH navyšuje výkon plánované elektrárny na 2500 megawattů. Pro srovnání, největší energetický zdroj v Česku – Temelín – dodává do sítě 2180 megawattů. Pokud se podaří projekt dotáhnout do konce, jednalo by o nejvýkonnější paroplynku v Británii i celé Evropské unii.

Projekt vycházející odhadem na 50 miliard korun však nemusí nutně skončit úspěchem. Varováním může být záměr společnosti Carlton Power, která chtěla o něco menší paroplynový zdroj postavit v Traffordu u Manchesteru. Loni těsně před vánočními svátky však oznámila, že projekt je příliš rizikový a že od něj ustupuje. Nelze totiž odpovědně odhadnout délku provozu elektrárny ani budoucí výši plateb za emise oxidu uhličitého.

Britská vláda se tak snaží motivovat investory ke stavbě moderních plynových zdrojů dotacemi v rámci kapacitních aukcí – zatím však bez větších úspěchů. Prostor, který nedokázaly využít lokální energetické skupiny Centrica, ScottishPower či SSE, tak mohou zčásti ovládnout „nájezdníci“ ze středu Evropy.


Dále čtěte:

Nové slovenské daně zabolí i Kellnera a Křetínského. Přijdou o stovky milionů

Křetínského firmy se rozloučily s Brnem. Sídlo přesunuly do hlavního města

Křetínský posiluje v dopravě, koupí firmu Spedica


Ohodnoťte tento článek
Diskuze