Křeslobraní - Euro.cz

Přihlášení

Křeslobraní

, Jan Štětka,
Křeslobraní
Zdroj: Euro.cz

Devět měsíců před volbami se rýsuje podoba nové sněmovny

Hrozny volebních kandidátek pro rok 2006 sice budou ještě nějakou dobu dozrávat, ale „burčák“ krajských lídrů už cloumá politikou. Strkanici o místa v čele regionálních sestav lze vidět za vším. Úzce se jí dotýká jak korupční aféra kolem Unipetrolu, mířící na guru středočeské ČSSD Stanislava Grosse, tak potvrzený odchod pražské ikony sociální demokracie Petry Buzkové z politiky. I když premiér Jiří Paroubek tvrdí, že volební kampaň předčasně vyvolává ODS, ve skutečnosti ji šéfové sociálních i občanských demokratů minulý týden odstartovali společně: Mirek Topolánek rozhodnutím kandidovat v Praze, Paroubek přáním vést kandidátku na Ústecku.

Buzkovou má nahradit Bohdalová.

Kolem pražské, jihočeské a středočeské kandidátky ČSSD je v tuto chvíli nejživěji. Buzková, se kterou se kvůli Paroubkově snaze nasadit v Praze na pozici jedničky nestraníka Martina Jahna počítalo do čela jihočeské sestavy místo odcházející Jitky Kupčové, zamotala oznámením úmyslu nekandidovat své partaji hlavu. Týdeník EURO má informace, že bílé místo na jihočeské soupisce ČSSD by měla zaplnit dosavadní náměstkyně českobudějovického primátora Vlasta Bohdalová. „Zatím jsem pouze oznámila, že bych ráda kandidovala do Poslanecké sněmovny. Nechávám si ještě čas, zda vůbec získám nominaci od své mateřské organizace,“ reagovala Bohdalová, která je druhým týdnem na dovolené v Chorvatsku. Významný regionální politik ČSSD, který si nepřál být jmenován, však považuje vedoucí pozici Bohdalové na jihu Čech za hotovou věc. „Mohu neoficiálně potvrdit, že to jméno tam bude,“ řekl týdeníku EURO.
Spor se po vypuknutí korupční aféry Unipetrol rozhořel také o vedení středočeské kandidátky. Středočeský zastupitel Marcel Hrabě z ČSSD připustil, že se zvažují varianty „bez Grosse“, který je v aféře zmiňován v souvislosti s úplatky pro šéfa premiérské kanceláře Zdeňka Doležela. „Ve středních Čechách je po Grossovi nejznámějším sociálním demokratem ministr průmyslu a obchodu Milan Urban,“ tvrdí Hrabě. Gross však veškerá obvinění popírá a vzdát kandidatury se nehodlá.

Formální bodování.

ČSSD dolaďuje nápad šéfa svého poslaneckého klubu Michala Krause, aby výběr kandidátů proběhl na základě doporučujících bodových vysvědčení. Místopředseda pro řízení ČSSD Martin Starec říká, že předsednictvo sociální demokracie by mělo kritéria upřesnit do dvou týdnů, hlavní slovo však zůstane stranickému vedení. I bez bodovacího systému ovšem mají už dnes poměrně jasno o svém lídrovi sociální demokraté na Karlovarsku (ambiciózní šéf krajské ČSSD Jakub Pánik), na Liberecku (Michal Kraus), na Plzeňsku (Milada Emmerová), na Zlínsku (Zdeněk Škromach) a na severní Moravě (Lubomír Zaorálek), kde sestavování kandidátky předcházela estébácká aféra českotěšínského předáka Mariana Kuśe. Ten na rozdíl od Zaorálka patří k zemanovskému křídlu ve straně. Naopak otazník visí nad krajem Vysočina, kde by premiér Paroubek rád viděl v čele kandidátky nestranického ministra vnitra Františka Bublana, zatímco v regionu se mluví i o ministru zemědělství Petru Zgarbovi. Přitom právě jeho jméno nejčastěji zaznívá v souvislosti se zvažovanou rekonstrukcí vlády.

ODS má jasněji.

Dále než ČSSD je v úvahách o lídrech jednotlivých regionů přece jen ODS. Jednak bude její výkonná rada jednat o konkrétních jménech už 10. září, jednak minimálně v devíti krajích se o lidech v čele kandidátek už téměř nepochybuje. Volební manažer ODS, senátor Jiřího Šneberger uvádí, že jde třeba o Ivana Langra na Olomoucku, Petra Nečase na Zlínsku, Jiřího Pospíšila na Plzeňsku a Vlastimila Tlustého ve středních Čechách. Vysoké šance ovšem mají i Miroslava Němcová na Vysočině, Martin Říman na Ostravsku, Alena Páralová na Pardubicku, Tomáš Hasil na Liberecku a Miloš Patera na Karlovarsku.
Zatímco v „klausovských“ časech ODS mělo navrch centrum a mocný poslanecký klub, za ostravského exsenátora Topolánka zřetelně vedou regiony a Senát. „V tuto chvíli regiony stranu naprosto jasně drží,“ potvrdil týdeníku EURO poslanec Miloš Patera. „Pokud poslanec nekomunikuje s regionem, tak tam na něj dříve či později zapomenou. Svou podporu zakládám hlavně na regionu,“ dodal s tím, že například snahy centrály ODS dosazovat na krajské kandidátky „esa“ shora jsou naprosto nepopulární.

Centrála versus region.

To je také důvod, proč například pozici lídra jihočeské kandidátky nemá jasnou poslanec Miroslav Beneš: místní spíše preferují píseckého senátora Toma Zajíčka nebo prachatického starostu a poslance Jana Bauera. Podobné debaty probíhají v Brně i v Ústí nad Labem. Zatímco kvůli malé popularitě brněnského primátora Richarda Svobody se jihomoravským lídrem zřejmě stane poslanec Václav Mencl a stínový ministr školství a poslanec Walter Bartoš bude na kandidátce druhý, na sledovaném Ústecku, kde jde kvůli chystané kandidatuře premiéra Paroubka o prestiž, má z dvojice ústecký primátor Petr Gandalovič versus poslanec Oldřich Vojíř větší šance regionální politik. „O situaci v některých krajích bude předseda Topolánek a vedení ODS brzy jednat s jejich zástupci,“ ujišťuje Šneberger. Dodává, že kampaň ODS bude založena na obhajobě tezí obsažených v programu Modrá šance. Leitmotiv by prý mohl znít „Připraveni k reformám a ke změně“. Šneberger ovšem upozorňuje, že ODS by rozhodně měla připravit kromě scénářů vládnutí i scénář pro případnou volební prohru.
U lidovců je největším překvapením při přípravě kandidátek doporučení předsedy Miroslava Kalouska, aby se pražským lídrem stal jeho stranický rival Cyril Svoboda. Ten oznámil, že nebude na listopadovém sjezdu KDU-ČSL bojovat o předsednické křeslo. Komunisté chtějí krajské kandidátky sestavit až v lednu 2006. Teprve na přelomu roku ovšem dojde k definitivnímu schválení kandidátek i v ČSSD.

Pravděpodobní lídři krajských kandidátek:
Praha
ODS…………………………..Mirek Topolánek
ČSSD…………………………Martin Jahn
KDU-ČSL…………………..Cyril Svoboda

Středočeský kraj
ODS…………………………..Vlastimil Tlustý
ČSSD…………………………Stanislav Gross/Milan Urban
KDU-ČSL…………………..Vlasta Parkanová

Jihočeský kraj
ODS…………………………..Miroslav Beneš (Tom Zajíček, Jan Bauer)
ČSSD…………………………Vlasta Bohdalová
KDU-ČSL…………………..Miroslav Kalousek

Plzeňský kraj
ODS…………………………..Jiří Pospíšil
ČSSD…………………………Milada Emmerová
KDU-ČSL…………………..Jaroslav Lobkowicz

Karlovarský kraj
ODS…………………………..Miloš Patera
ČSSD…………………………Jakub Pánik
KDU-ČSL…………………..???

Ústecký kraj
ODS…………………………..Petr Gandalovič/Oldřich Vojíř
ČSSD…………………………Jiří Paroubek
KDU-ČSL…………………..Jiří Kubínek

Liberecký kraj
ODS…………………………..Tomáš Hasil
ČSSD…………………………Michal Kraus
KDU-ČSL…………………..???

Královéhradecký kraj
ODS…………………………..Zdeňka Horníková
ČSSD…………………………Hana Orgoníková
KDU-ČSL…………………..Jiří Hanuš/František Bartoš

Pardubický kraj
ODS…………………………..Alena Páralová
ČSSD…………………………Radko Martínek
KDU-ČSL…………………..Pavel Severa

Kraj Vysočina
ODS…………………………..Miroslava Němcová
ČSSD…………………………František Bublan/ Petr Zgarba
KDU-ČSL…………………..Jan Kasal

Jihomoravský kraj
ODS…………………………..Václav Mancl/Walter Bartoš/Richard Svoboda
ČSSD…………………………Bohuslav Sobotka
KDU-ČSL…………………..Libor Ambrozek/Milan Šimonovský

Zlínský kraj
ODS…………………………..Petr Nečas
ČSSD…………………………Zdeněk Škromach
KDU-ČSL…………………..Michaela Šojdrová

Olomoucký kraj
ODS…………………………..Ivan Langer
ČSSD…………………………Martin Tesařík/Miloslav Vlček
KDU-ČSL…………………..Tomáš Kvapil

Moravskoslezský kraj
ODS…………………………..Martin Říman
ČSSD…………………………Lubomír Zaorálek
KDU-ČSL…………………..Jiří Carbol
Prameny: stranické sekretariáty