Křesla v pohybu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Křesla v pohybu

, Jan Štětka,
Křesla v pohybu
Zdroj: Euro.cz

Lidovci nahradili Helenu Třeštíkovou, horko je kolem Jiřího Čunka

Přestože měl Mirek Topolánek na vytvoření svého týmu dlouhých sedm měsíců, kabinet se mu necelý týden po získání důvěry ve sněmovně začal hroutit. Ministryně kultury Helena Třeštíková, nominovaná KDU-ČSL, rezignovala minulou středu kvůli tlakům na obsazení postu svého náměstka a nahradil ji senátor Václav Jehlička. Korupční kauza zase kýve křeslem prvního vicepremiéra, ministra pro místní rozvoj a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten odstoupit nechce, ale na žádost policie jej imunitní výbor Senátu doporučil vydat k trestnímu stíhání. I za něj už lidovci na základě informací týdeníku EURO chystají eventuální náhradu na ministerském postu. Resort místního rozvoje by podle dobře informovaného zdroje mohl převzít Libor Ambrozek.
V prvním případě hrají roli zřejmě politické dohody koalice s bývalými poslanci za ČSSD Milošem Melčákem a Michalem Pohankou, druhá záležitost má v pozadí pnutí v KDU-ČSL. Obojí však ohrožuje samu existenci vlády.

Formánek, Dostálová a knihovna.

„Nechci nikoho poškodit, ale hodlám dostát svým slovům,“ navázala Třeštíková minulou středu na své varování z předchozího týdne, že bude-li pokračovat snaha vnutit jí za náměstka lobbistu Františka Formánka, odstoupí. Nestraník Formánek měl jako bývalý první náměstek exministra Vítězslava Jandáka úzké vztahy k ČSSD a údajně i k „přeběhlým“ poslancům Melčákovi a Pohankovi. Právě on prý zprostředkoval jejich podporu pravozelené vládě Mirka Topolánka a návrat na ministerstvo by mohla být „odměna“. Ve hře má být podle zdroje týdeníku EURO i dotace na Národní knihovnu a z ní plynoucí provize. Poradce Třeštíkové Milan Řepka sdělil, že premiér sice osobně na ni po jejím prvním ohrazení přestal naléhat, jenže Formánka prý dál prosazovali jiní lidé. Čunek pro Český rozhlas řekl, že s ministryní jednaly „osoby z aparátu“, zdroje blízké ODS upřesnily, že prý šlo o Topolánkovu poradkyni a exposlankyni Kateřinu Dostálovou. Jenže ta přestala brát telefon a vládní mluvčí Martin Schmarcz zásah kohokoli z blízkosti úřadu vlády kategoricky vyloučil.
Ústupek měl dle Řepky spočívat tom, že předmětem nátlaku už nebyl post prvního z náměstků, ale jen „řadový“ náměstek, eventuálně jeho asistent. Třeštíková nic neupřesnila. „Toto je vše, co mohu nyní k celé věci sdělit, a proto už nechci a nebudu svou rezignaci více mediálně komentovat,“ uzavřela minulé úterý svou krátkou exkurzi do politiky. Ihned po oznámení rezignace přestala komunikovat s médii.

Jehlička znal náměstka.

Zaskočení lidovci tápali, koho dát na její místo. Uvažovali o šéfce poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaele Šojdrové, o exministru kultury Jaromíru Talířovi, dokonce i o architektu Davidu Vávrovi. Novým ministrem se však nakonec stal senátor Václav Jehlička (tím je od roku 1996, členem KDU-ČSL od roku 2005), předseda kulturního výboru horní komory Parlamentu a někdejší starosta Telče. Zvítězila kombinace populární osobnost plus zkušený politik, ale zřejmě nejen to. Přestože si Jehlička ještě před nominací vymínil právo veta při výběru ministerských náměstků, proti Formánkovi nic nenamítá. „To je příliš těsná otázka. S panem Formánkem jsem se znal jako s prvním náměstkem ministra Jandáka, protože jsem s ním služebně jednal coby předseda kulturního výboru Senátu,“ odpověděl Jehlička na dotaz týdeníku EURO, zda by měl něco proti Formánkově nástupu na ministerstvo. Spory prý mezi nimi nikdy nebyly a jednání dle něj byla vždy korektní. Navíc stejně jako někdejší Jandákovo vedení resortu chce nový ministr klást důraz na péči o památky (viz rozhovor), což může hrát roli třeba při očekávaném narovnání vztahů mezi státem a církvemi.

Kam zmizely dva tisíce?

Větší ostuda než s odchodem sympatické a důvěryhodné ministryně Třeštíkové hrozí lidovcům kvůli bobtnající korupční kauze předsedy Jiřího Čunka. Policie má v rukou důkazy, že vsetínská realitní firma H & B REAL 11. února 2002 vybrala ze svého účtu 499 tisíc korun a Čunek coby tehdejší starosta Vsetína o tři dny později vložil na svůj účet 497 tisíc korun. Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová navíc podala svědectví, že šlo údajně o úplatek za prodej 51 procent podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Realitka v té době totiž čile spolupracovala s radnicí mimo jiné na privatizaci 650 bytů po zkrachovalé zbrojovce.
Čunek zatím přesvědčivě nevysvětlil původ ukládaných peněz. Novinářům sice tvrdí, že šlo o rodinné úspory, ale do policejního protokolu dříve prohlásil, že si na původ částky přesně nevzpomíná. Zatímco šéf ČSSD Jiří Paroubek vyzývá Čunka k rezignaci a připomíná, že jeho podřízení opouštěli posty při pouhém podezření z „šibalství“, Čunek demisi nepřipouští. Centrální i regionální špičky KDU-ČSL (i ODS a zelení) jej zatím veřejně hájí a podobnost s kauzou Gross odmítají. Ve straně však zřejmě pod pokličkou zuří staré spory „kalouskovců“ a „svobodovců“.

Metody protivníků.

„Padla i otázka na pana Čunka, jestli ví o některých politických silách, které by za tím mohly stát,“ zaznělo podle senátora Jaromíra Štětiny (Strana zelených) minulou středu během jednání imunitního výboru Senátu, kde šlo o Čunkovo vydání. Čtyřem z jedenácti členů výboru totiž vadilo, že celá kauza je evidentně načasovaná a její etapy souvisejí s Čunkovým zvolením do čela KDU-ČSL a s hlasováním o důvěře vládě. „A on velice noblesně řekl: ‚Nemohu používat stejné metody jako moji protivníci.‘ A nikoho nejmenoval,“ parafrázoval Štětina Čunkovu odpověď. Naznačil, že načasování mohlo nastat „třeba na úrovni plukovníků policie v Ostravě“ a že politické animozity existují i na okresních a krajských úrovních. „Tam by bylo třeba pátrat,“ dodal senátor, který ve výboru hlasoval proti vydání Čunka. Přesto výbor Čunka po dvouhodinové debatě vydal. Čunek o to prý i sám žádal, což předáci KDU-ČSL vyzvedávají.

Velký třesk.

Je ale pravda, že dosavadní Čunkovo působení v čele lidovců vzbuzuje pocit, jako by předsedu cosi drželo při zdi. Na prosincovém sjezdu v Brně mluvil o nutnosti vyměnit partajní aparát, což se nestalo. Svého odpůrce Miroslava Kalouska Čunek vyslal na vysněný post ministra financí a Kalouskův spojenec Jan Kasal zůstává místopředsedou sněmovny, ačkoli si „čunkovci“ už v prosinci vyjednali podporu ODS při jeho odvolání. Ještě před sjezdem přitom jeden z členů vedení strany předpověděl, že Čunek může mít při volbě předsedy nečekaný konkrétní problém. Nešlo ale o známý konflikt, kdy hejtman Stanislav Juránek obvinil Jana Kasala a poslance Ladislava Šustra, že se jej spolu s šéfem Sazky Alešem Hušákem měli údajně pokusit zlikvidovat. Podle některých příznivců Čunka prý v Brně hrozilo, že po nerozhodném prvním kole předsednické volby by už tehdy následoval „velký třesk“, který by vycházející lidoveckou hvězdu zničil. Zdála se to být jen spekulace. Ale co když „velký třesk“ přichází až teď?

Prioritou resortu kultury jsou památky
říká nástupce Heleny Třeštíkové, senátor Václav Jehlička

EURO: Přebíráte štafetu od ministryně, která odstoupila na protest proti vměšování do své personální politiky. Budete vstřícnější?
JEHLIČKA: Když jsem ministerskou nabídku přijímal, stanovil jsem si podmínky. Vyhradil jsem si právo veta při výběru svých náměstků. Také budu žádat, aby byl posílen rozpočet ministerstva a výdaje na kulturu dosáhly v roce 2010 jednoho procenta státního rozpočtu. Nechci být ministrem, který nemá nic v kase a jemuž ještě do úřadu dají náměstky, které nechce. Takovou nabídku by si mohli nechat.

EURO: Akceptoval vaše rozpočtové představy ministr financí Miroslav Kalousek?
JEHLIČKA: Ještě jsem s ním o tom podrobně nemluvil.

EURO: A nebude vám vadit samotný princip, že vám někdo zvenku doporučí jméno náměstka nebo úředníka?
JEHLIČKA: To jsou samozřejmě koaliční dohody. Chtěl bych však ta jména dopředu slyšet a mít poslední slovo.

EURO: Když vám někdo doporučí pana Formánka, bral byste ho?
JEHLIČKA: To je příliš těsná otázka. Protože já jsem se s panem Formánkem znal jako s prvním náměstkem, když jsem s ním služebně jednal coby předseda kulturního výboru Senátu. Spory jsme spolu nikdy neměli. Nevím, co se odehrálo ještě před hlasováním o důvěře vládě mezi panem Čunkem, paní Třeštíkovou, panem premiérem Topolánkem, panem Melčákem a dalšími lidmi. To vůbec nevím. Postoj paní Třeštíkové plně chápu a respektuji. Je to ušlechtilá dáma, žádný stranický otrok, který by plnil vůli své strany. S tím se dalo počítat, než převzala funkci.

EURO: Proč dle vás koalice protlačuje za náměstka právě pana Formánka?
JEHLIČKA: Já vůbec nevím, jestli koalice tlačí na to, aby se pan Formánek stal náměstkem. Nevím o tom vůbec nic, protože nepatřím do nejužšího vedení KDU-ČSL.

EURO: Když nyní někdo bude navrhovat angažmá pana Formánka, budete chtít alespoň znát přesný důvod?
JEHLIČKA: Podívejte se, když budu ministr odpovědný za resort, pak bych si chtěl nejbližší spolupracovníky vybrat sám.

EURO: Co bude vaší prioritou ve funkci ministra kultury?
JEHLIČKA: Myslím, že ať je ministrem kultury ten či onen, nijak výrazně to neovlivní nebo nezhorší kulturu této země v tom nejširším slova smyslu. Kultura má mnohem hlubší a trvalejší rozměry než všichni politici i než celé ministerstvo. A je otázka, má-li být ministerstvo kultury v této podobě vůbec zachováno. Domnívám se, že nejvážnějším problémem české kultury jsou chátrající památky a jejich revitalizace. To neznamená jen je obnovit, ale také jim dát odpovídající úctu a podporu. Samozřejmě že mi jako bývalému starostovi Telče leží památky na srdci. Živé umění může žít svým životem, když bude mít odpovídající přísun peněz, což zrovna nemusí zabezpečovat ministerstvo kultury. Pokud ministerstvo kultury vystupuje v poloze mocenské, kdy se jakoby z něj dělá kultura, to vůbec neuznávám. Kultura musí být svébytná, musí žít svým vlastním životem.

EURO: Vaše předchůdkyně stihla jmenovat Ondřeje Černého novým ředitelem Národního divadla. Zůstane výsledek řízení beze změny?
JEHLIČKA: K tomu bych se teď vůbec nechtěl vyjadřovat, nemám dostatek informací.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze