Křehkost živé kultury. Hudební branže počítá ztráty způsobené koronavirem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Křehkost živé kultury. Hudební branže počítá ztráty způsobené koronavirem

Vojtěch Tkáč,
Křehkost živé kultury. Hudební branže počítá ztráty způsobené koronavirem
Zdroj: Rocco Caruso

Z pódií ve vyprodaných klubech se přesunuli na obrazovky v rámci koncertních přenosů. Namísto dlouho dopředu naplánovaných turné se jejich svět na několik měsíců pozastavil a uzavřel do karantény. A s ním i byznys okolo. Nouzový stav se dotkl snad všech oborů a činností od technologií přes gastronomii až po kulturu.

Opatření a nevyhnutelné proměny zdánlivých jistot se nevyhnuly ani tuzemským hudebníkům, respektive nahrávacím společnostem, pod jejichž hlavičkou umělci vydávají svou tvorbu.

Domácím i světovým labelům, které vedle vzniku a distribuce nahrávek v mnoha případech zajišťují i koncertní činnost a marketingovou podporu svých svěřenců, nezbylo než improvizovat. Kvůli zákazům pořádání kulturních událostí před vícečlenným publikem musely labely rušit nejen jednorázové koncerty, ale také letní festivalová vystoupení.

„Hlavní problém pro nás bylo zastavení veškeré koncertní aktivity. Zde ztráty dosahují desítek milionů jak pro nás, tak především pro domácí umělce, které zastupujeme,“ upřesňuje ředitel české pobočky Universal Music Tomáš Filip.

Koncerty jako hlavní ukazatel

Universal Music je nejsilnější vydavatelství na tuzemském trhu, zastupuje u nás mimo jiné i popové hvězdy jako Lenny a Mirai. Pozastavení koncertní činnosti postihlo samozřejmě i další majoritní hudební vydavatelství v čele s Warner Music a Supraphonem, ale také žánrově vyhraněnější labely, které stavějí na dlouhodobém budování více osobního vztahu s fanoušky. „Hlavní příjmy labelu jsou z booking provizí a hlavní příjmy umělců jsou z koncertů,“ tvrdí Josef Změlík alias Idea, šéf rapového Ty Nikdy, podle něhož patří živá vystoupení zároveň mezi hlavní ukazatele funkčnosti labelu.

Ztráty z koncertních aktivit se v případě Ty…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?

Chci se stát předplatitelem

Délka předplatného  • 47x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě

Způsob platby


Kam doručíme časopis?

Doručovací údaje

Fakturační údaje

Firemní údaje