Kratší dolet na Ruzyni. Pandemie zabrzdila rozvoj Letiště Praha - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kratší dolet na Ruzyni. Pandemie zabrzdila rozvoj Letiště Praha

,
Kratší dolet na Ruzyni. Pandemie zabrzdila rozvoj Letiště Praha
Zdroj: Shutterstock

Velké trhliny dostaly velké plány na rozšíření největšího tuzemského letiště.

Za změnu projektů může především obrovský propad počtu cestujících, kdy například letecká společnost Wizz Air aktuálně na šest týdnů zcela zastavila svůj pražský provoz. „Projektanti už dostali za úkol přepracovat své návrhy budoucích projektů směrem k levnějším a skromnějším variantám,“ řekl týdeníku Euro zdroj z leteckého průmyslu, který si nepřál být jmenován.

Podle dosavadních plánů chtělo ruzyňské letiště stavět na svých pozemcích například multifunkční budovy určené pro vývojová či testovací centra, microhuby, sofistikované skladovací kapacity nebo i kliniky stomatologie či plastické chirurgie, které by sloužily zahraničním turistům.

Tyto záměry však doznají razantních změn. „Vzhledem k aktuální složité situaci pochopitelně hledáme úspory a analyzujeme další dílčí projekty, které není nutné realizovat okamžitě,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Dodala, že státní firma však dále počítá s realizací dlouhodobých rozvojových plánů letiště. Patří mezi ně i dlouho plánovaná nová ranvej, která však kvůli pomalému obnovování světového turismu zřejmě nebude v dohledné době potřeba.

Aktuálně se dokončují jen projekty, které už jsou v běhu, jako například rekonstrukce třídírny zavazadel v obou terminálech letiště, rekonfigurace pojezdových drah, odstavných ploch a letadlových stání a také projekty zvyšující bezpečnost provozu.

Letiště v současnosti prodělává přibližně sto milionů korun měsíčně, propustilo stovky zaměstnanců, začalo čerpat miliardový úvěr na pokrytí provozních nákladů a očekává za letošní rok ztrátu v řádu nižších stovek milionů korun. V loňském roce přitom vydělalo 4,5 miliardy korun.

Letiště Praha rovněž v červnu provedlo účetní operaci, kdy zvýšilo základní kapitál o 24,5 miliardy korun na celkových 27 miliard. Nicméně šlo pouze o změnu nominální hodnoty jednotlivých akcií společnosti v rámci dokončení procesu fúze mezi Českým Aeroholdingem a Letištěm Praha, kterou schválila vláda v roce 2018.

Kratší dolet na Ruzyni. Pandemie zabrzdila rozvoj Letiště Praha
2.3 (46.67%) 3 hlasování
Diskuze