Krátké

28. března 2008, 16:01 - Martin Rychlík
28. března 2008, 16:01

Krátké zprávy

Bezpečnostní technologie
Nehučí vám v hlavě? Zapomeňte na škodlivost amerického radaru v Česku. Zapomeňte na šmírování Velkého bratra. Respektive zapomeňte, že by se JEN díval… Na několika blozích v USA či e-zinu Wired.com se objevily dokumenty jistého pana Donalda Friedmana, jenž si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal po armádním odboru data ohledně vývoje nesmrtících zbraní v podobě mikrovlnných našeptávačů, mozkových disruptorů nebo zařízení, jež by využívala hypnózy k „bezpečnostním účelům“. A světe div se, pan Friedman údajně dostal odpověď. Na webu je naskenovaná i s adresami, podpisem a štemplem k tomu.
Hohó! Připusťme, že jsou tajné služby či vývojařské divize „sci-fi zbraní“ DARPA nebo Future Combat Systems natolik demokratické, aby citlivé údaje uvolnily. A konspirujme. Co se v dokumentu píše? „Užití mikrovlnné technologie dokáže vytvářet zvukový přenos privátní informace. Nejen že signál může u osoby rušit sluch, ale může na ni působit i psychicky devastujícím způsobem, když náhle uslyší cizí hlasy ve vlastní hlavě.“ Bác ho. O takovém děsivém zařízení – Hlasu Božím – internetová komunita hojně spekulovala, považovala jej za urbánní legendu čili folklor, nicméně firmy Holosonic a ATC už skutečně vyvinuly technologie, jež dokážou přenést zvukovou informaci jedinému člověku v davu, aniž by ji ostatní slyšeli. Korporace Raytheon zase dodává armádě „potlačovač davů“ zvaný ADS, jenž elektromagnetickým výbojem popálí, ale vážněji neponičí kůži nespokojenců.
Doby, kdy bouřící se masy rozháněly vodní děla a slzný plyn, už zřejmě minuly – 21. století si žádá sofistikovanější způsoby. A není tomu ani měsíc, co se v časopise Nature objevily zprávy, že neurochirurgové z Berkeley díky metodě funkčního zobrazení magnetickou rezonancí (fMRI) vykročili ku čtení myšlenek… Hm. Opravdu vám nehučí v hlavě?
Martin Rychlík

Už třicet let Kulaté výročí letos slaví lehké užitkové vozy Iveco Daily, které se vyrábějí již třicet let. Za tuto dobu se již po celém světě prodaly více než dva miliony těchto automobilů. Do České republiky se dovážejí patnáct let a čeští zájemci jich již zakoupili 8200 kusů. Auto se vyrábí ve váhových kategoriích od 3,5 do 6,5 tuny. Od konkurence se Iveco Daily odlišuje zejména konstrukcí posazenou na žebřinovém rámu, což zvyšuje životnost. Posledními designovými úpravami prošla řada Iveco Daily v září roku 2006, na faceliftu se podílel i světoznámý automobilový designér Giorgetto Guigiaro. V roce 2007 daily přišlo s novým modelem v podobě terénního vozu 4×4.

Popisek: Zatím poslední verze Iveka Daily

Amigo mio! Nostalgie je zvláštní věc. A může se týkat i hraní na počítači, které v podstatě ve „vážnější“ formě odstartovala – pomiňme už spory mezi zavilými ataristy či pécéčkáři – legendární Amiga od firmy Commodore… Ty, kteří ani dnes nedokážou zapomenout na probdělé noci se svým šetnáctibitem a hrami, jako byly Lotus či Moonstone, může potěšit, že k emulátoru jejich oblíbených programů si už mohou pořídit i amigácký PC-klon. Vyrábí jej Cybernet. Klávesnice propojená s procesorem Core 2 Quad, DVD vypalovačkou a čtyčgigovou pamětí má stát kolem 630 dolarů. Bude se na ní „pařit“ stejně dobře jako na předchůdkyni z devadesátých let? Snad ano, grafiku má rozhýbávat zdatný videočip GMA X3100.

Vyhlížíte pana Dokonalého? Ještě že ty vědce máme. Podle psychologů Davida Busse a Todda Shackelforda z Floridské atlantické univerzity ženy chtějí partnery, kteří splňují všechny následující charakteristiky najednou: musejí mít dobré geny (jež se odrážejí v žádoucích fyzických a mentálních rysech), finanční jistotu, věrnost, oddanost, dobré rodičovské schopnosti a také touhu mít děti. Zkrátka, musejí mít vše. „Když posuzují vlastnosti možného partnera, dámy odhadnou, co získají, na základě toho, co samy mohou nabídnout. Ty, které jsou považovány za fyzicky atraktivní, mají na své milence vysoké nároky,“ prohlásil Buss. To je objev!

Rudý pavilion Především zaujmout zákazníka, a to čímkoli. Společnost HP přichází s notebookem v metalicky rudém provedení. A aby byl nezvykle barevný přístroj ještě vzácnější, jde o limitovanou edici. Povrchová úprava HP Pavilionu dv6799Special Edition je prý nejen líbivá, ale také vysoce kvalitní, takže má i zvyšovat životnost zařízení. Základní vlastnosti HP Pavilion dv6799:
• Windows Vista® Home Premium (32-bitová verze)
• displej 15.4” WXGA High-Definition HP BrightView (1280 x 800)
• procesor Intel® Core™2 Duo T8100 s vlastnostmi technologie procesoru Intel® Centrino® Duo (2.10GHz a 6 MB L2 Cache)
• paměť 4096MB
• NVIDIA® GeForce® 8400M GS s až 1535 MB grafické paměti s vyhrazenými 256 MB 250 GB prostoru na pevném disku
• jednotka LightScribe DVD SuperMulti (+/-R dvouvrstvá) • vestavěná čtečka 5-in-1 Digital Media, čtečka otisku prstů, web cam • vnitřní reproduktory Altec-Lansing® • cena 29 990 Kč včetně DPH, notebook je dostupný v prodejních sítí retailových řetězců

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít