Krátká radost

19. května 2010, 15:42 - Tibor Posa
19. května 2010, 15:42

Peníze, sex a primadony v hlavních rolích francouzského skandálu

Karim Benzema, hráč Realu Madrid a jeden z nejslibnějších francouzských útočníků, nepojede na mistrovství světa. Jeho jméno se totiž neobjevilo ani v předběžné nominaci reprezentačního trenéra Raymonda Domenecha. Počátkem června se dozvíme, dotkne-li se koučovo konečné rozhodnutí také Francka Ribéryho. Že by si skandál „Zahia“ začínal vybírat své oběti?

Ribéryho zamítli
V Boulogne-sur-Mer se zatím vyčkává. Nedávno tu přímo proti přístavu měli rozvinout obří reklamní plakát, jehož prostřednictvím by celou zdejší pláž ozářil úsměv jednoho mladíka. Na 27 metrů vysoké a 30 metrů široké reklamě měl propagovat známého výrobce sportovních potřeb Franck Ribéry, jeden z nejoblíbenějších francouzských fotbalistů. Avšak podle rady regionu Nord-Pas-de-Calais není umístění obřího posteru právě nejvhodnější. Region by se totiž mohl lehce stát předmětem obecného posměchu, kdyby místní a turisty podněcoval k nákupu prostřednictvím tváře fotbalisty, jenž je – s dosud neodhadnutelným výsledkem – vyšetřován policií. A tak z odhalení Ribéryho plakátu, který by strčil do kapsy i podobizny diktátorů, sešlo.
Počátkem května si prodavači novin z přímořského městečka našli místo fotbalové hvězdy s ne zrovna nejatraktivnějším vzhledem mnohem příhodnější náhradu. Mladá plavovlasá kráska v nadýchaných šatech vyjímající se na titulní straně francouzského týdeníku Paris Match by slunící se výletníky zaujala jistě mnohem víc než kouzelník s míčem. Týdeník, jenž uvnitř čísla přinesl další vzrušující fotografie představující vnady mladé dámy původem z Alžírska, v onom neblahém týdnu hned ztrojnásobil počet prodaných výtisků. „Měli by sem místo něj dát Zahiu Deharovou, tu bychom tady potřebovali,“ vyjádřil názor širokých vrstev jeden spokojený prodavač novin z Boulogne-sur-Mer.

Slečna se rozpovídala
Co mají společného sportovní hvězda, která přišla o svůj plakát, a dívka z obálky „povýšená“ mezi světové celebrity? Zhruba před měsícem podnikla jednoho ospalého rána brigáda pařížské policie, jež má na starost boj s prostitucí, zátah na kabaret Zaman na třídě Champs-Élysées. V rámci něj bylo předvedeno dvanáct dam, které byly následně obviněny z prostituce, a provedeny domovní prohlídky v bytech několika pánů, v důsledku čehož bylo pět z nich vzato do vazby.
Do podniku Zaman nemířili policisté náhodou. Hledali především dva muže lehce po třicítce původem z Lyonu – Aboua a Karima. Podezřívali je z provozování sítě elitních prostitutek a oba dva se také chytili. Jejich telefony byly již několik měsíců pod policejním odposlechem, a tak se muži zákona ještě ten den dostali do bytu Zahii Deharové, kterou rovnou také pozvali k rozhovoru na policejní stanici.
Slečna Zahia, jež nedávno oslavila 18. narozeniny, je vskutku pozoruhodným úkazem. Se svými dlouhými, na blond obarvenými vlasy s nejedním příčeskem a se silikonem vyplněnými ňadry rozhodně patří k představitelkám něžného pohlaví, které někteří muži nazývají sexbomby. Zahia se narodila v Alžírsku, v deseti letech se s matkou a mladším bratrem přestěhovala do Francie, kde také vloni získali státní občanství. Poté, co v únoru dosáhla plnoletosti, zanechala studií a v současné době získává zkušenosti na poli kosmetiky, aby si později mohla otevřít svůj vlastní salon krásy.
Policistům stačilo jen pohrozit, že jí mohou občanství zas odebrat, a přestože je diskutabilní, zda k tomu měli právo, v každém případě se jim tím podařilo rozvázat Zahii jazyk. Podle vlastní výpovědi začala od šestnácti let navštěvovat vyhledávané pařížské zábavní podniky, do nichž ji uvedl Abou Sofiane. Zde se setkávala především se známými osobnostmi a obchodníky. Jak řekla v rozhovoru pro časopis Paris Match, není prostitutkou, ale spíš takzvanou „escort girl“, tedy společnicí, jež poskytuje za příplatek také další služby. Za „krátkou radost“ si účtuje tarif 500 eur, zatímco za „noc plnou lásky“ dva tisíce. Ovšem jak zdůraznila, své zákazníky si vybírá sama a nikdo ji nevydržuje, pouze jde-li o movitější klienty než obvykle, dostane Abou nějaký „dárek“.
Stará písnička, jen její vztah s kamarádem alias pasákem nebude až tak všednodenní, za podmínky, že Zahia mluví pravdu. Policii zaujal především její věk: přijmout totiž od šestnáctileté dívky – plnoletá je až v osmnácti – placené sexuální služby je trestný čin, za nějž může soud udělit až tři roky vězení a finanční pokutu 45 tisíc eur.

Kluci na seznamu
A kdo byli za poslední dva roky její „zákazníci“? zajímali se pařížští inspektoři pro boj s prostitucí, i když díky telefonním odposlechům museli mít o většině jmen už jasno. Zahia Deharová vyjmenovala dlouhou řadu známých osobností pařížského nočního života, ale nejednou zamířila také do Dubaje, kde se těšila společnosti saudsko-arabských mužů. Pravidelně se účastnila narozeninových oslav a často byla hostem ve vilách na Cote d’Azur. Poté se objevili také fotbalisté francouzské reprezentace: útočník Realu Madrid Karim Benzema, záložník Bayernu Mnichov Franck Ribéry a útočník Lyonu Sidney Govou. Kliku měl pouze posledně jmenovaný. Ten se totiž s mladou ženou setkal ve své lyonské vile až po jejích 18. narozeninách. Ribéry – zatím jen jako svědek – se už podrobil výslechu, Benzema měl být vyslýchán až po mistrovství světa ve fotbale. Tou dobou ještě vyšetřovatelé netušili, že se Benzema šampionátu vůbec nezúčastní. Ta část případu, která se týká fotbalistů, bude – jaká to náhoda – na dva měsíce pozastavena, totiž přesně do doby, dokud se v Jihoafrické republice neodehraje finále. Také Benzema poznal Zahiu díky lyonským chlapíkům kroužícím kolem fotbalistů. Sexbombu alžírského původu nechali navíc dopravit do jednoho mnichovského luxusního hotelu Ribérymu jako „dárek“ k jeho 26. narozeninám. „Hezký dárek, ne?“ culila se v rozhovoru pro francouzský týdeník Zahia. Ribéry jí přitom nepřipadal nijak zvlášť příjemný, galantní, dobře vychovaný ani sympatický, nicméně o ni ještě dvakrát projevil zájem. Jinak však mladá dívka odpovídala na dotazy novináře neobyčejně chytře.
Při pohledu na Zahiu by asi jen málokdo uhádl, kolik je jí let. Taktéž jmenovaní fotbalisté shodně uvádějí, že v době, kdy se s ní setkali, neměli ani ponětí, že ještě není plnoletá. Nezmění-li žádná ze stran svoji výpověď, dá úřadům velkou práci, aby dokázaly opak. K tomu zhruba došel i francouzský tisk, poté co celou věc už několik týdnů přetřásá ze všech stran.

Francouzské hvězdy se trápí
Napětí způsobené touto záležitostí se samozřejmě projevuje i u hráčů. Jeden takovýto neuvážený krok totiž může ohrozit třeba i celou jejich kariéru. Někteří právě tomu přičítají Ribéryho zbytečné vyloučení v úvodním semifinálovém utkání Bayernu proti Lyonu v Lize mistrů. Podle tvrzení, která zřejmě nebudou daleko od pravdy, kvůli mediálnímu tlaku, jenž je na něj v poslední době vyvíjen, doslova ztratil hlavu.
Ještě vloni Ribérymu v Mnichově přezdívali císař Franck, nicméně jeho letošní působení zdaleka nepřipomíná výkony z předchozí sezóny. Dokonce ani Real Madrid kvůli případu Zahia nijak nespěchá na jeho přestup. A pak je tu také francouzská reprezentace, v níž by měl právě on převzít vedoucí roli uvolněnou Zinedinem Zidanem. Není sám, kdo se trápí, ani ostatním to nejde. Francouzští hráči, kteří ve velkých evropských klubech zaujímají klíčové pozice, připomínají v národní reprezentaci spíš dorostence. Góly nepřicházejí, jejich útočná hra je neefektivní. Není jediný hráč, který by dodal hře celého týmu náboj. Je jasné, že velký díl odpovědnosti je na trenérovi Domenechovi. Za poslední čtyři roky kritizoval jeho nepřipravenost bezpočet hráčů. On měl však jedno nepopiratelné eso v rukávu: pod jeho vedením skončil tým druhý na mistrovství světa v Německu. Na tom, že skončili „pouze druzí“, měla velký podíl Zidanova neobyčejná vůle i jeho neomluvitelná nerozvážnost.
Několikrát už se zdálo, že Domenecha vymění, nakonec však vždycky zůstal. Po mistrovství světa odejde, jak aspoň napovídá fakt, že vedení fotbalového svazu již oslovilo někdejšího mistra světa, trenéra Bordeaux Laurenta Blanka, s nabídkou na funkci reprezentačního trenéra. Jeho odpověď na tuto nabídku se dozvíme po mistrovství světa, v každém případě by však francouzskému fotbalu prospělo, kdyby i do něj zavál čerstvý vítr, tak jak jsme viděli u francouzských klubových mužstev, která se letos účastnila Ligy mistrů.

Dost toho svatouškování
Ribéryho a jeho druhů se zastala takřka celá francouzská sportovní veřejnost. Nejslavnější člověk Francie, bývalý tenista a zpěvák Yannick Noah, za fotbalisty pronesl skutečnou obhajovací řeč. Aimé Jacquet, jenž v roce 1998 dovedl Francouze k titulu mistrů světa a k nejrůznějším záležitostem se vyjadřuje pouze výjimečně, prohlásil pro agenturu AFP: „Prosím, dost už toho svatouškování. Toho, že musím na stránkách sportovních listů číst každý den morální kázání. Ribéry má jistě nějaký problém, ale je to jeho soukromá záležitost, jejíž řešení se týká pouze jeho.“ Dokonce ani prezident UEFA Michel Platini si neodpustil jednu uštěpačnou poznámku, když prohlásil, že podle něj chodí za prostitutkami víc novinářů než fotbalistů.
Případ samozřejmě nemohla nechat bez komentáře ani politická scéna. Ministryně, do jejíhož resortu spadá oblast sportu, i státní tajemnice shodně zdůraznily, že je-li někdo obžalován z trestného činu, pak není hoden toho, aby si mohl obléknout dres s francouzskou trikolórou. V tom mají bezesporu pravdu. Nicméně díky více než pozvolné rychlosti vyšetřování to ještě není aktuální.
Jedním z hlavních Ribéryho problémů je to, jak jako dobrý muslim vysvětlí všechno, co se stalo, své rodině. V interview pořízeném poté, co Bayern získal titul v bundeslize, poprvé poukázal na to, v jak těžké situaci se nyní nachází: „Dokážete si představit, jak moc jsem ranil svoji rodinu, své blízké. Nenacházím slova, jako to vyjádřit…“
Francouzi od svého týmu na blížícím se šampionátu neočekávají příliš dobré výkony. Jejich mínění by mohli zmírnit jen sami rozmazlení hráči topící se v penězích, kdyby statečně bojovali a nepředváděli jen ubohý fotbal bez jediného nápadu. Důkaz o tom by mohli podat hned v úvodním zápase s Jihoafrickou republikou.

***

BOX
Abou-show
Abou Sofiane vždycky snil o tom, aby se jako hvězda objevoval na titulních stránkách. To se mu nyní podařilo, i když ne přímo jemu, nýbrž jednomu z jeho „objevů“ jménem Zahia. V rodném Lyonu o něm bylo už od dětství známo, že umí neobyčejně dobře napodobovat druhé. Chlapec byl velkým sportovcem, hrál házenou, později absolvoval kurz pro rozhodčí. Přátelství udržoval také s profesionálními hráči klubu Olympique Lyon, kde se poznal také s Govouem a Benzemou.
Před šesti lety složil zkoušky pro stewardy a začal pracovat pro leteckou společnost Corsair. Nicméně jeho velký sen proniknout do světa médií se mu nesplnil. Zúčastnil se hned několika konkurzů do pořadu jedné komerční stanice nazvaného Nová hvězda, do vysílání se ale nedostal. Před třemi lety ho však zaměstnala jedna místní televize, v níž vystupoval s vlastním programem hledání nových talentů jménem Abou-show.
Poté, co se dostal do Paříže, se stal známou tváří vyhledávaných nočních podniků jako Milliardaire, Queen či VIP. Přestože se nedalo příliš spoléhat na jeho konzumaci, neboť vůbec nepil alkohol, majitelé nelitovali, byl-li právě přítomen, jelikož kterýkoliv z návštěvníků mohl kdykoliv dostat chuť na příjemné osvěžení. Abouův telefonní seznam obsahoval 550 „přátel“ obojího pohlaví. Podle různých zdrojů nechtěl za zprostředkování moc, tak dvě stě tři sta eur za každou příležitost.
Myslel si zřejmě, že jenom pomáhá mocným, aby uspokojili své vášně, a jednou mu to všechno vrátí. To bude nyní muset nejspíš nějaký čas počkat. Nereálná je i šance, že do zářijového festivalu v Marrákeši vznikne jeho vlastní film, jak snil. Zůstává vězeňská televize a v ní ty k smrti nudné hvězdy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít