Krátce

05. října 2009, 02:00 - Petr Bayer
05. října 2009, 02:00

Krátké zprávy z Česka.

Pokles ekonomiky o 0,5 procenta očekává v příštím roce ministerstvo financí. MF zhoršilo dřívější předpoklad poklesu HDP o 0,3 procenta v souvislosti s přípravou státního rozpočtu 2010, který vláda schválila s deficitem 162,7 miliardy korun.

Majetek Čechů uložený v tuzemských podílových fondech začal v březnu výrazně růst a v letošním roce je zatím naprostá většina fondů zisková. Největší výnosy přinesly fondy, které drží rizikovější cenné papíry.

Zemědělci loni vydělali 9,82 miliardy korun, což bylo téměř o 190 milionů méně než v roce 2007, který byl podle Českého statistického úřadu rekordní.

Zahraniční dluh se na konci druhého čtvrtletí meziročně snížil o 17,9 miliardy korun na 1,47 bilionu korun a představoval 40 procent HDP. Pokles zahraniční zadluženosti byl podle ČNB dán především poklesem závazků bankovního a podnikového sektoru.

Ministerstvo zemědělství poskytlo 6,5 milionu korun na zásobování škol biopotravinami. Do projektu bude vybrána dvacítka ekozemědělců a stejný počet školních a předškolních zařízení. Projekt, který má trvat dva a půl roku, spustí společnost Country Life, jejímž stoprocentním vlastníkem je adventistické sdružení Prameny zdraví.

Počet platících návštěvníků lázní loni stoupl téměř o čtvrtinu na více než 113 tisíc osob. Zároveň se snížil průměrný pobyt na přibližně šest dní. Zatímco předloni strávilo v lázních bezmála 92 tisíc lidí dohromady přibližně 628 tisíc dní, loni si samoplátci zaplatili 696 643 dní. Přehled devíti desítek tuzemských lázní nabízí portál www.lecebne-lazne.cz.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během srpna oproti červenci zvýšily o 7,8 miliardy korun na 950,8 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 122,4 miliardy korun.

Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8,1 procenta, když v červenci se snížila o 18,2 procenta. Tržby z průmyslové činnosti byly v srpnu meziročně nižší o 12,5 procenta a hodnota nových zakázek o 13,8 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Přímé letecké spojení z Prahy do Kanady, s největší pravděpodobností do Toronta a Montrealu, zahájí na jaře příštího roku kanadská společnost Air Transat.

Investory z Česka a Polska chce přilákat spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se vytváří více než pětina německého HDP. Tyto dvě země vyhodnotila spolková agentura na podporu investic NRW. Invest jako nejvíce perspektivní z regionu střední a východní Evropy, které se nejdříve vymaní z krize.

Společnost Microsoft chce do konce příštího roku v tuzemsku prodat kolem 800 tisíc licencí nového operačního systému Windows 7. Česká verze se objeví v nově prodávaných počítačích v den celosvětového uvedení 22. října. Samotný software dorazí do obchodů o devět dní později.

Česká republika musí EU vrátit asi 4,8 milionu korun ze zemědělských dotací, které byly použity v rozporu s pravidly EU. Podle Evropské komise byla porušena pravidla odebírání vzorků a skladování sušeného mléka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít