Krátce

19. července 2010, 02:00 - Zina Plchová
19. července 2010, 02:00

Krátké zprávy ze světa.

Růst čínské ekonomiky zpomalil. Pod vlivem zpřísnění měnové a fiskální politiky je tempo ve druhém čtvrtletí 10,3 procenta. Za celé první pololetí HDP Číny vzrostlo o 11,1 procenta. Dlouhodobý ekonomický růst ještě podpořil boom úvěrů na bydlení, což vede k růstu cen nemovitostí. Kvůli obavám z krize, která zasáhla trh s bydlením v USA, začal Peking bankovní úvěry na bydlení omezovat.

Deset nejnovějších členů Evropské unie ze střední a východní Evropy, kterými jsou Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, se podle Světové banky poprvé od začátku krize v roce 2008 vrací k růstu. V prvním čtvrtletí ekonomika těchto zemí stoupla o 0,8 procenta, a oživila tak z poklesu 2,1 procenta v posledních třech měsících loňského roku.

Starbucks začne prodávat svou kávu v obchodech v Japonsku a ve Velké Británii. Instantní kávu řetězce VIA Ready Brew je už nyní možné koupit v síti obchodů Tesco. Firma oznámila, že rozšíří své produkty včetně zrnkové kávy i do více než dvou tisíc obchodů po celé Velké Británii a na podzim i do Japonska. Starbucks je největší řetězec s kavárnami na světě. Meziročně firmě prudce stoupl čistý zisk. Ve druhém fiskálním čtvrtletí na 217 milionů dolarů z loňských 25 milionů dolarů. Přispěly k tomu vyšší tržby a snížení výdajů.

Německá automobilka Volkswagen postaví svou jedenáctou továrnu v Číně. Závod zahájí provoz v roce 2013 a bude vyrábět až 300 tisíc vozů ročně. Továrna by měla vytvořit zhruba 4000 pracovních míst. Automobilka letos zvýšila svůj prodej v Číně o 46 procent na více než 950 tisíc vozů. Nová továrna je součástí plánu firmy na zdvojnásobení výrobní kapacity v Číně na zhruba tři miliony vozů ročně během tří až čtyř let.

Zisk hotelů Marriott se ztrojnásobil. Může za to zvýšení cen poskytovaných služeb. Průměrný příjem na jeden pokoj stoupl o 8,5 procenta, ve druhém fiskálním čtvrtletí tak celkový zisk řetězce stoupl na 119 milionů dolarů z loňských 37 milionů. Dobrému výsledku pomohlo mírné oživení, které firma zaznamenala zejména v USA.

Španělsko úspěšně prodalo dluhopisy v objemu tří miliard eur (asi 76,4 miliardy korun) splatné za 15 let. Zájem byl veliký, více než polovinu jich koupili zahraniční investoři. Úrok je ale výrazně vyšší než v předchozí aukci. V dubnu španělské dluhopisy garantovaly výnos 4,4 procenta. Nyní se výnos vyšplhal na 5,1 procenta.

Prodej Hondy v Číně klesá už druhý měsíc po sobě i přesto, že celkový prodej aut v zemi stoupá. Na vině je několik stávek v mateřské továrně Hondy i v dodavatelských společnostech za vyšší platy. Červnová čísla vykazují pokles 2,7 procenta, ve stejném období byl přitom zájem Číňanů o auta větší o 20 procent. Země už loni vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít