Královský pár střední třídy

29. dubna 2011, 13:21 - Jakub Křešnička
29. dubna 2011, 13:21

Nejnovější členka rodiny má hlavně podporovat manžela a rodit děti

Když se ožení dědic britského trůnu, dostává jako jeden ze svatebních darů od královny oficiální titul. Většinou se jedná o vévodský rank, jen nejmladší syn královny Alžběty II. princ Edward se prý kvůli oblíbenému filmu Zamilovaný Shakespeare stal hrabětem z Wessexu. Jaký titul dostane nejnovější královský pár, se řešilo dlouhé měsíce dopředu.
„Je jasné, že se svým ,Ano‘ se slečna Catherine Middletonová stane Její Královskou Výsostí. Ohledně dalších titulů existuje tradice královských vévodů, ale i hraběcí titul prince Edwarda ukazuje, že může dojít k nezvyklým řešením. Toto rozhodnutí vždy záleží čistě na královně,“ říká šéf protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt. Vzhledem k tomu, že Kate (jak Britové familiérně nejnovější členku královské rodiny nazývají) nepatří k vysoké aristokracii, nebude princeznou Catherine, ač se jí tak obecně říkat bude. Podobně se „komolil“ i titul první ženy prince Charlese – princezny Diany. Nakonec udělala Alžběta II. z Kate Její Královskou Výsost vévodkyni z Cambridge. Princ William je kromě toho ještě hrabě ze Strathearnu a baron Carrickfergus.
Pokud by se Williamovi podařilo přesvědčit královnu, aby mu nechala jen původní titul, jak měl podle médií v plánu, stala by se z Kate díky protokolu jeho okopírováním princezna William z Walesu. Podobný osud ostatně potkal budoucí sousedku nejnovějšího královského páru princeznu Michael z Kentu, manželku královnina bratrance, která mimochodem pochází z Karlových Varů. Podle spekulací britského tisku totiž mladý pár uvažuje o nastěhování do Kensigtonského paláce, jehož část obývají právě „Kentovi“.
„Willam má spoustu krásných vzpomínek na doby, kdy v paláci vyrůstal po boku své matky princezny Diany, a rád by se tam nastěhoval zpátky. Vzal tam Kate na prohlídku a i jí se tam líbilo,“ citují britské noviny Daily Mirror zdroj z královského dvora.
Sídlo, které aktuálně prochází rekonstrukcí za dvanáct milionů liber, by se tak mohlo stát londýnskou základnou nového královského páru dříve, než se čeká. Manželé budou do skončení výcviku prince Williama u Royal Air Force žít hlavně v pronajatém domku ve velšském Anglesay, které jim přece jen poskytuje více soukromí.

Návrat starých časů

Soukromí je totiž něčím, čeho se princi Williamovi nikdy moc nedostávalo. V novinových článcích se o něm dalo číst ještě dříve, než se 21. června 1982 v devět hodin a tři minuty narodil. Už 36 hodin poté, co spatřil světlo světa, zažil poprvé blesky novinářských fotoaparátů a první oficiální královskou cestu absolvoval, ještě než oslavil první narozeniny. Jeho společnost si na šestitýdenní cestě vymohla princezna Diana, která také prosadila pro následníka trůnu netradiční styl výchovy.
„Viděla, co stará a tradiční výchova udělala s jejím vlastním manželem. Chtěla, aby se její děti dokázaly svěřovat ostatním. Měly vyrůstat v co nejnormálnějších podmínkách,“ tvrdí Ingrid Sewardová, autorka životopisů prince Williama i jeho bratra Harryho.
Královští životopisci zmiňují, že princátko bylo zprvu pěkně nezbedné dítě. Aby se naučilo žít v normálním světě, chodilo i do „obyčejné“ nottinghillské školky. Roupy ho prý přešly až v o poznání tradičnějším elitním internátu Eton, odkud byl od roku 1995 nucen sledovat rozvod rodičů. Od smrti princezny Diany, z níž vinil hlavně bulvární fotografy, trpěl spolu s bratrem averzí k médiím, která se zlomila až těsně před jeho osmnáctými narozeninami. Buckinghamský palác chtěl tehdy zabránit honu novinářů na čerstvě dospělého prince, a tak vybral kameramana fotografa, aby s Williamem navázali bližší vztah a udělali pár hezkých záběrů.
„Toužil po tom, aby byl normální. Byl rád, když mohl být sám sebou a když se s ním nezacházelo nijak zvláštně,“ uvedl tehdy vybraný kameraman televize ITN Eugene Campbell, který Williama popsal jako inteligentního muže bez hvězdných manýr, s rychlým myšlením a šibalským smyslem pro humor.
Výsledné civilní záběry, které prince ukazovaly i s igelitkou při nákupech, byly přesně tím, co si od budoucího monarchy slibovala princezna Diana. Ještě lépe byl Williamův „lidský“ přístup vidět z reportáží během takzvaného Gap Year, roku před nástupem na univerzitu, během něhož si řada mladých Britů bere volno na cestování po světě a rozšiřování obzorů a zkušeností. V roce 2000 se tehdy na vlastní náklady vydal v rámci charitativního programu Raleigh International pomáhat do Chile a netušil, že mezi 110 mladými z celého světa byla i jeho budoucí manželka Catherine Middletonová.
O půl roku starší Kate se s princem osobně seznámila až na Univerzitě v St. Andrews. Říká se, že ji k výběru skotské univerzity přemluvila matka poté, co se doslechla o nástupu následníka trůnu. Bývalý rektor školy se pochlubil, že ze stejného důvodu stoupl škole počet žádostí ze Spojených států o 35 procent, a ve všech případech šlo o dívky.
Pozornost prince Williama si nakonec získala Kate ještě dříve, než se před ním na charitativní prohlídce prošla po molu v průsvitných šatech. Už během prvního ročníku mu pomohla, když chtěl na St. Andrews skončit. „Byla to Kate, kdo mu promluvil do svědomí. Přesvědčila ho, že postačí, když prostě změní studijní obor. Byla připravena mu pomoci a naslouchat, zatímco vyprávěl o svých starostech. Myslím si, že to byla ta chvíle, kdy se jejich vztah rozvinul,“ uvádí Robert Jobson, autor knihy Williamova princezna. Tou dobou William procházel už po několikáté fází odmítání královského statutu a chtěl se nástupnictví vzdát i formálně. Když podobně protestoval ještě jako malé dítě, pobíhal jeho mladší bratr okolo a vykřikoval: „Já to vezmu! Říkejte mi král Harry.“ Kdyby ale Wills, jak ho oslovují přátelé, z řady vystoupil, mohla by s tím skončit i celá britská monarchie. Situaci nakonec zachránil princ Charles – Williamovi ubylo královských povinností, a mohl se tak věnovat „obyčejnému“ studentskému životu. Během něj se z kamarádky Kate začala stávat budoucí princezna Catherine.

Bratranec a sestřenice z patnáctého kolene

O Catherine Elizabeth Middletonové mluví královští dopisovatelé jako o dívce z „přinejlepším“ střední třídy. Do vyšších (hlavně finančních) sfér se z dlouhé řady převážně dělnických profesí propracovali až její rodiče, původně letuška Carole a pilot Michael Middletonovi. V roce 1987 založili zásilkovou společnost potřeb na dětské oslavy Party Pieces. Díky šikovnému využití stále populárnějšího internetu se z nich stali milionáři, kteří teď zčásti zaplatí královskou svatbu.
Ačkoli se Middletonovi drží stranou médií, musí kvůli královské svatbě měnit byznys, aby se vyhnuli nepříjemným obviněním, že chtějí na sňatku dcery vydělávat. Z jejich stránek zmizely dřívější nabídky spojující svatební produkty s královskou tematikou či s oblíbenými psy královny – rasou Corgi.
Třebaže rodina Catherine nemá šlechtický původ, ví se o její historii poměrně hodně. Jedna z jejích větví je dokonce od 16. století přes jednoho ze synů Edwarda III. napojena i na královskou rodinu. V podstatě jsou tak William díky rodině své matky a Catherine z otcovy strany bratrancem a sestřenicí z patnáctého kolene. Zkušenosti pro plnění královských rolí ale čerpá novodobá princezna především ze svého devítiletého vztahu s princem.
Některá média připodobňují Kate k princezně Dianě. Aktuální královská svatba byla zhruba stejnou událostí, novomanželé jeli ve stejném kočáře a mají podobný styl jednání s lidmi. Na rozdíl od princezny „lidských srdcí“ má ale Catherine podstatně rezervovanější vztah k médiím, čehož si královská rodina zvláště cení. A zřejmě kvůli tragické smrti Williamovy matky se změnil také přístup novinářů. Dokonce i bulvární média prohlašují, že „hony na princeznu“ se už nebudou opakovat.

Hlavně ty děti

To ale neznamená, že by se tisk o „Waity Katie“ (čili Čekající Katce, jak ji během dlouholetého vztahu s princem nazýval) vůbec nezajímal. Samozřejmostí jsou komentáře oblečení či veřejných vystoupení, někteří dlouhodobí korespondenti dvora jí dokonce radí. „Určitým způsobem si bere nás všechny. Nejenže bude její povinností podporovat svého manžela ve všech jeho činnostech, ale také bude muset mít zdravý a milý vztah k milionům lidí na celém světě,“ píše známý novinář specializující se na královskou rodinu James Whitaker.
Whitaker chválí novomanžele za rozvážný přístup ke vztahu s tím, že dlouhodobá známost je na rozdíl od Willamových rodičů dobře připravila na manželství, jež má správně být nerozveditelné. Důležité bude, aby si jako princezna rychle našla svou roli v konzervativní královské „firmě“ a svědomitě ji plnila. Povinnost především. „Pokračujte v tom vypadat hezky a elegantně (podle toho budete posuzována) a věnujte se co nejvíce charitativním činnostem. Ale hlavně mějte děti P. D. Q. (zatraceně rychle – pozn. red.). Musíte dát Británii následníka trůnu i jeho náhradníka,“ uzavírá bez servítek Whitaker.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít