Královský doušek z Mosely

02. ledna 2008, 14:47 - Milan Ballík
02. ledna 2008, 14:47

Riesling - Spätlese Brauneberger Juffer 2005, Fritz Haag, Brauneberg

Ryzlink, míněno rýnský ryzlink, je považován za královskou odrůdu a mnozí znalci ho nadřazují nad moderní chardonnay. Domnívám se, že právem. Bohatství chuti, síla těla a uměřená, oživující přítomnost kyselin z něho dělají vskutku aristokratický doušek.

Region
Domovem odrůdy, která dnes obývá vinice celé chladnější zóny vinařského světa, je údolí Rýna. Tamní ryzlinky se chlubí opulentním tělem, výraznou vůní a hroznovitou, téměř vždy nasládlou chutí s více méně razantním minerálním podtextem. Podobně vyzrávají i vína z této odrůdy, zrozená na svažitých březích Mosely. V Německu je ryzlink nejrozšířenější odrůdou. Přes dvacet tisíc hektarů a zhruba stejně tolik procent všech vinic v zemi je osázeno révou, která nejspíše vznikla z původně divokých sort kdysi hluboko v patnáctém století. Kouzelná krajina kolem řeky Mosely, která meandruje mezi břehy zhusta osázenými révovím, je důstojným domovem vynikajícím vínům. Ať už vyškolená jako suchá s mírným zbytkem cukru, nebo dokonce speciály až po vína ledová, vždy jsou dokonale a vnímavě zpracována a vykazují mimořádné vlastnosti. Jako by se réva chtěla odměnit za práci a čas, kterou jí zde vinaři věnují. Vždyť některé svahy na březích Mosely mají až padesátiprocentní sklon.

Producent
U obce Brauneberg, v oblouku řeky mezi místy Bernkastel a Kesten, mají vinice otec a syn Oliver a Wilhelm Haagovi. Nejsou velké, něco okolo osmi hektarů, ale umístěním v srdci polohy Braunebeger Juffer zaručují snad nejlepší surovinu v oblasti vůbec. Hrozny zde vyzrávají do mimořádných kvalit i v letech, kdy počasí révě příliš nepřeje. Velmi citlivým zpracováním hroznů a pečlivým školením vína se do každé ze zhruba 80 000 lahví roční produkce dostane to nejlepší. Čtyři ryzlinky ze sklepa Fritz Haag ročníku 2005 se v bodování měsíčníku Wine Spectator dostaly mezi hodnoty 94 až 98 bodů! Pro úplnost: tito Haagovi nejsou jedinými vinaři rodu. Na sousedních tratích pečuje o své vinice Wilhelmův bratr Fritz a již patnáct let vinaří samostatně i starší Oliverův bratr Thomas.
Vína pokračovatelů čtyřsetletého vinařského rodu, jež vždy patřila a stále patří k vrcholu kvality německých ryzlinků, můžeme získat díky importním aktivitám společnosti OHMS, s.r.o.

Doporučené víno
Riesling - Spätlese Brauneberger Juffer 2005, Fritz Haag, Brauneberg. Kovově lesklá čirost, jiskřivé paprsky světla a lehká zlatozelenkavá barva, tak se ryzlink představuje očím. V nose zahraje opulentní hroznovitá nazrálost, podložená vůněmi světlých peckovin. Ve druhém plánu se prosazují minerální odéry. Chuť kopíruje vůni jak v intenzitě, tak složením. Vyzrálé hrozny a stopová přítomnost cukru jsou hlavním motivem chuťových variací vína s rozsochatým tělem. Následuje ovoce, reprezentované nejvýrazněji broskvovým nádechem. Vedle toho se hlásí uměřená, ale mocichtivá mineralita a celý chuťový dojem je doladěn mírnou perličkou. Ta vrátí k pořádku lehce expandující cukry a dodá odeznění optimistickou živost. Celkový dojem proto vyzní velmi bohatě, dlouze a mimořádně sladěně.

Volba pokrmu
Tento ryzlink je vhodným partnerem k rybě nebo světlé mladé drůbeži. Elegantní vyzrálost a jemná stopa cukru ho předurčují za průvodce výraznějších měkkých či polotvrdých sýrů. Velmi dobrou praktickou zkušenost jsem udělal v restauraci La Degustation, kdy „ryzlink od Haagů“ doprovázel bressenské kuřátko, pomerančové glacé a pot-au-feu z jarní zeleniny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít