Královské bohatství vyprahlé buše

14. září 2011, 15:50 - Tomáš Stingl
14. září 2011, 15:50

Austrálie je šťastná země. Svých zhruba dvacet milionů obyvatel snadno živí z bohatství, které stále čeká v obrovských kvantech pod povrchem kontinentu. Uran, železná ruda, uhlí, plyn, zlato, diamanty, opály...

Foto: Profimedia.cz

Prodej nerostného bohatství zejména dvěma nedalekým asijským velikánům – Číně a Japonsku – pumpuje do australské ekonomiky miliardy dolarů, za které si Australané mohou ve světě pohodlně nakoupit, cokoliv potřebují. České firmy na tamější trh úspěšně nabídly auta, letadla, papír či software. Na vzdálený kontinent jen za loňský rok vyvezly zboží už za víc než 5,5 miliardy korun.

Kdokoli se vrací z obchodní cesty z Austrálie, jako první zmíní vždycky jeden dojem: Totiž že se Australané neustále usmívají. Aby ne. Tenhle jižní kontinent, který by vlastně mohl trpět kvůli své relativní odlehlosti od zbytku světa, skýtá ve skutečnosti svým obyvatelům to nejpříjemnější zázemí – a teď nemluvíme o 320 slunečních dnech v roce, kterými se prý může pochlubit třeba pobřežní velkoměsto Perth. Geografická izolace Austrálie od bouřlivějších končin světa je totiž jedním z důvodů, proč prosperita země v podstatě nepřetržitě roste už víc než 60 let od konce druhé světové války.

I nedávná globální hospodářská krize jižní kontinent zasáhla jen tlumeně. Růst hrubého domácího produktu se nezastavil dokonce ani v nejkrizovějším roce 2008, kdy činil 0,7 procenta. V letech 2009 a 2010 pak už zase australské hospodářství povyrostlo dvakrát svorně o 2,7 procenta. Ekonomika země totiž stojí na prodeji obrovského nerostného bohatství, které nakupují především nedaleké asijské mocnosti. Jednak vyspělé Japonsko, jež vlastní zdroje téměř nemá a jehož vyspělý průmysl je na dovozu surovin zcela závislý. A také Čína, která sice sama určitým nerostným bohatstvím disponuje, ale jejíž překotný rozvoj potřebuje dokupovat suroviny v obrovském množství i zvenčí.

Prodávají zlato a vzdělání

Austrálii pomohlo, že právě tyto asijské země – stejně jako další odběratelé: Indie, Jižní Korea či státy společenství ASEAN – nebyly krizí tolik zasaženy a jejich průmysl dál hladoví po surovinách. Výhodou Austrálie je také fakt, že má nerostů širokou škálu. Pokud tedy dočasně klesá cena jedné z nich, výpadek v příjmech nahradí zisk z jiné komodity.

Údaje o australském exportu za loňskou sezonu mluví za vše. Z 10 jeho největších položek tvoří osm různé nerostné suroviny. Vedlo uhlí, jehož Austrálie prodala za 36 miliard australských dolarů (hodnota je přibližně stejná jako u amerického dolaru). Téměř stejnou částku utržila za železnou rudu. Zlato vyneslo Australanům loni víc než 14 miliard. Ropa, zemní plyn, hliník, měděné a hliníkové rudy vydělaly dalších víc než 30 miliard australských dolarů.

Je zajímavé, že mezi desítku nejdůležitějších vývozních artiklů se mezi drahé horniny či fosilie hned na třetí místo vešly také vzdělávací služby. Do první desítky patřily ještě také služby v cestovním ruchu.

I pro Austrálii samozřejmě globální krize a související pokles zahraniční poptávky znamenal jisté přibrzdění výdajů. To se ale týkalo spíš veřejných peněz. Na rozdíl od mnoha jiných vyspělých států v Austrálii totiž během krize nezačala rapidně růst nezaměstnanost, která se stabilně drží na zdravé úrovni pouhých pěti procent. Vnitřní poptávka tudíž nijak neklesala, domácnosti dál utrácely a držely ekonomiku v pohybu.

Spíš než globální hospodářská krize tak nakonec australskou ekonomiku poznamenaly katastrofální záplavy na počátku tohoto roku v Queenslandu a Západní Austrálii. Země by ale následky měla ustát a jak už to v případě živelních katastrof se smutnou ironií často bývá, obnova postižených oblastí možná bude paradoxně impulzem pro rozvoj stavebnictví či modernizaci lokálního průmyslu.

140 milionů ovcí posílá svou vlnu do Česka

A jak se tedy jeví Austrálie coby cíl pro české vývozce? Jako pětihvězdičkový cíl. Je to země s plnou pokladnou, může si dovolit nakupovat ve velkém v zahraničí. Australský zákazník je solventní, vstřícný a chce kvalitu, byť by byla dražší než méně kvalitní produkt.

České firmy to využily. Za loňský rok vyvezly k protinožcům zboží už za víc než 5,5 miliardy korun. Obchodní bilanci tak má Česko velmi aktivní, protože dovoz z Austrálie představoval jen zhruba dvě miliardy korun. Přitom jeho podstatou část zajištuje tradičně vlna, která je hlavním obchodním artiklem směřujícím z Austrálie do Česka. Hned po Číně a Indii je Česká republika dokonce třetím největším odběratelem vlny z ovcí, kterých chová Austrálie neuvěřitelných 140 milionů kusů. Druhým důležitým artiklem směřujícím do Česka jsou léky.

Auta pro silnice rovné jak podle pravítka

Vývoz do Austrálie se jen za posledních pět let víc než zdvojnásobil. Přispěl k tomu jednak tradiční tahoun českého exportu, automobilka Škoda Auto. Ta se prvně uvedla na tamějším trhu v roce 2007, od té doby přibylo na australské silnice už 3 500 vozů Škoda.

Rozsáhlý a bohatý těžební průmysl je zase ideálním odbytištěm pro nákladní vozy. Má však velmi specifické požadavky. Obří nákladní vozy v povrchových dolech musejí vykazovat nosnost až neuvěřitelnou čtvrt miliardu kilogramů. Na rovných dálnicích bez jediné zatáčky, které vedou například do nitra buše k odlehlému centrálnímu městu Alice Springs, zase jezdí unikátní „silniční vlaky“. Jde o tahače, které mají až čtyři přívěsy. Takový autovlak by nemohl jet kdekoliv jinde, protože by se v zatáčce zadní vozy překlopily. V Austrálii je ale například silnice, které je rovná jak podle pravítka bez jediného stupně odchylky plných 148 kilometrů.

Na takhle specifický trh tedy vstoupila v roce 2006 například automobilka Tatra a jen za první tři roky tam dodala celkem přes 220 nákladních vozů. Loni na jižní kontinent vstoupila prostřednictvím nově zřízeného distribučního zastoupení také značka Avia. Její první dodávky jsou určeny především do městského a příměstského provozu.

V Austrálii jsou vzhledem k velkým vzdálenostem populární jako dopravní prostředek také lehká letadla. Ty už na tamější trh nabízí s úspěchem desítka českých firem – například Evektor nebo Czech Sport Aircraft.

AVG používá přes čtyři miliony Australanů

Těžební průmysl kupuje české výbušniny, jen loni jich Češi vyvezli do Austrálie za víc než 100 milionů korun. Jednou z velkých položek v českém exportu je vývoz hraček. Další komoditou jsou dřevo či papír. „Na australský trh dodáváme našim zákazníkům a zpracovatelům speciální papír určený pro styk s potravinami, který se vyznačuje odolností proti průniku olejů a tuku, vody, pevností za mokra nebo kombinací těchto vlastností. Celková hodnota dodávky je zhruba 20 milionů korun ročně,“ říká Jaroslav Lánský, obchodní ředitel společnosti Krkonošské papírny.

Třebíčská společnost Tedom vstoupila na australský trh coby investor. Chce za 370 milionů korun postavit energetickou soustavu pro největší australskou leteckou společnost Qantas, které bude následně prodávat vyprodukovanou energii.

Vedle strojírenských technologií či spotřebitelských výrobků se ale už Češi prosadili i s dodávkou softwaru. Prodané licence naskakují v Austrálii antivirovým programům Avast či programu Zoner pro zpracování fotografií. Antivir AVG využívá v Austrálii už přes 4,5 milionu lidí.

Prognóza? Letos padne rekord

Nevýhodou se může jevit při obchodu s Austrálií geografická vzdálenost. „Let do Austrálie s přestupy trvá minimálně 24 hodin. Pokud obchodujete jinde než v některé z hlavních mezinárodních leteckých destinací, musíte si rezervovat další čas na vnitrostátní cesty. S vyššími náklady musíte počítat rovněž i na přepravu zboží,“ připomíná Miroslav Okrouhlý z odboru mimoevropských zemí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Na druhé straně co do dopravy zboží může být jižní kontinent dostupný relativně snáze, než se může zdát. Po moři je dostupná více jak polovina velkých měst, která budou zároveň pravděpodobně i konečným cílem pro převážnou část českého zboží vzhledem k tomu, že koncentrují naprostou většinu obyvatelstva a – s výjimkou těžebního – také průmyslu. Dodavatel tak už nemusí řešit žádnou následnou vnitrozemskou dopravu.

Při vědomí potenciálu australského trhu je možné, že se budete po příští obchodní návštěvě oním nakažlivým australským úsměvem usmívat i vy. Z těch mimoevropských trhů je Austrálie sázkou na jistotu. Český generální konzulát v Sydney věří, že letos budou čeští exportéři dál zvyšovat vývoz do této země a trhnou historický rekord. Prognóza vývozu do Austrálie v roce 2011 zní až 400 milionů dolarů, tedy téměř sedm miliard korun.

Obchod ČR s Austrálií (v milionech korun)

Rok      Vývoz             Dovoz

2003    1 594               1 658

2004    2 584               2 262

2005    2 496               2 185

2006    3 601               2 364

2007    4 950               2 119

2008    5 173               2 538

2009    3 626               1 864

2010    5 651               2 062

Zdroj: MPO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít