Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak náročné je MBA studium? Zjistili jsme za vás!

Jak náročné je MBA studium? Zvládnu ho při svém vyčerpávajícím zaměstnání či podnikání? A…

Kdy má MBA smysl?

Titul MBA (Master of Business Administration) není v zahraničí ani v České republice…

Trvalý pobyt – vše, co o něm potřebujete vědět

Získat trvalý pobyt je sice právo českého občana, ale není povinnost jej mít. I když si…

Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Autor: čtk

Kouzlo děravého míčku: florbalový svátek v Česku láká sponzory i diváky

06. prosince 2018, 14:43 - Ondřej Hergesell
Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Autor: čtk
06. prosince 2018, 14:43

Rozpočet pražského florbalového mistrovství světa se blíží 100 milionům. I návštěvnost by měla být rekordní. Do pražských hal přišlo 96 tisíc diváků, šampionát je přitom těsně za polovinou.

Když se v květnu roku 1998 konalo mistrovství světa ve florbale v Česku poprvé, podílel se Filip Šuman jako dobrovolník na jeho organizaci přímo na palubovce. Atmosféra akce tehdy začínajícího sportu ho nadchla a motivovala k další práci. Již o dva roky později se v 26 letech stal šéfem florbalového svazu (současný název zní Český florbal).

Dnes je odvětví s plastovou hokejkou a děravým míčkem třetím nejmasovějším sportem v zemi s více než sto tisíci registrovanými členy, z nichž je 45 tisíc zapojeno do pravidelných soutěží. A Šuman stojí v čele řídícího výboru pořádajícího světový florbalový šampionát, který je právě v plném proudu, a má ambici být z několika pohledů rekordním.

Z malých hal do arény

Zatímco před dvaceti lety věděl jen zlomek lidí, co je florbal zač, a odpovídalo tomu i skromné zázemí florbalového šampionátu, letos se světový šampionát přesunul do největší a nejluxusnější haly v zemi. „Pronájem O2 areny a dalších hal je největší nákladovou položkou pořadatelství, s návaznými službami na sportovištích zaplatíme asi 25 milionů korun“ řekl Šuman týdeníku Euro.

Spolu s dalšími náklady na organizaci, servis, logistiku, vybudování fanzón ve všech krajských městech či desetimilionovým poplatkem pro Mezinárodní florbalovou federaci (IFF) se suma vyšplhá na 75 milionů korun. Na příjmové stránce se nejvýrazněji podílí vstupné v předpokládané výši 27 milionů a sponzoři.


Přečtěte si rozhovor s Janem Macháčkem:

České ragby dotáhnu na olympiádu


Pořadatelé získali odkupem práv prostor pro pět velkých partnerů (Česká pojišťovna, Holba, ČEPS, Tipsport a Volkswagen), kteří by dohromady měli přinést asi 17 milionů. Kupříkladu největší domácí sázková kancelář Tipsport je sponzorem Českého florbalu již pět let, podpora šampionátu tak byla vcelku přirozená. „Výše partnerství je adekvátní rychlému rozvoji tohoto sportu u nás, ale zatím nedosahuje dopadu jako u hokeje či fotbalu“ říká mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava s tím, že se pohybuje v řádech milionů korun.

Na organizaci a propagaci Česka přispělo ve formě dotace 22 miliony ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy a osmi miliony hlavní město. „Veřejné zdroje tvoří něco málo přes třetinu rozpočtu, jsme za to rádi, ale zároveň věřím, že se to veřejným rozpočtům rozhodně vyplatí“říká Šuman a argumentuje zhruba 40 tisíci nocí, které v pražských hotelech a penzionech stráví zahraniční sportovci i fanoušci florbalu.

„Dalším příjmem státního rozpočtu by měla být poměrně velká vratka na DPH“ dodává.

Pokud bychom do financí organizátorů započetli i prodej marketingových práv, které přes Český florbal protečou do IFF, rozpočet šampionátu se blíží sto milionům korun. Jiná srovnatelná sportovní akce se v Česku letos neuskutečnila.

Útok na divácký rekord

Atraktivní by mělo být pražské mistrovství i z hlediska celkové návštěvnosti. Již tři měsíce před začátkem turnaje bylo prodáno asi 50 tisíc vstupenek, týden před startem šampionátu to bylo již 90 tisíc a ambice šéfa florbalu míří ještě výš. „Chceme překonat rekordní návštěvnost z minulého mistrovství v Goteborgu, kam přišlo přes 104 tisíc lidí. Naším cílem je 150 tisíc diváků, což je zhruba třetina slušného hokejového mistrovství světa“ říká Šuman.


Miliony pro černé duše. Dotace na sport putují hlavně fotbalistům a hokejistům


Naplnění těchto ambicí je reálné. Dosavadní návštěvnost před začátkem čtvrtečních čtvrtfinálových bojů dosahuje necelých 96 tisíc diváků, kteří navštívili 28 utkaní z celkových 48.

Pro představu, poslední hokejový šampionát, který se konal v Česku v roce 2015, stanovil dosud nepřekonaný návštěvnický rekord v celém odvětví, téměř 742 tisíc diváků.

Další miliony diváků by pak měly sledovat zápasy ze šampionátu u televizních obrazovek ve formě 19 přenosů. „Chtěli bychom překonat nejlepší zásah, tedy 600 tisíc diváků, kteří v roce 2014 sledovali zápas o bronz“popisuje Šuman.

Připouští, že na veškerý divácký zájem - tím i případný ekonomický úspěch šampionátu - bude mít vliv sportovní hledisko, tedy hlavně to, jak se bude dařit českému národnímu týmu. „Pro nás je šampionát i zviditelněním toho, jak se nám florbal daří v Česku dělat“ uzavírá. Důležitý tak bude už výsledek dnešního čtvrtfinálového duelu s Dánskem.

Dále čtěte:

Fotbalová asociace šetří, kde se dá, stejně si ale dopřála desetimilionový výlet do Číny

Výchova talentů v Čechách. Cesta k úspěchu vede přes vrcholová centra


Čtěte také

 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí

Trump kvůli sestřelenému dronu vyhlásil nové sankce proti Íránu. Terčem je i Chameneí

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz k zavedení nových, údajně…

24. června 2019

 Evropský soudní dvůr

Snížení věku pro odchod do důchodu soudců v Polsku je protiprávní, rozhodl soud EU

Soudní dvůr Evropské unie dospěl k závěru, že polské právní předpisy snižující věkovou…

24. června 2019

 Stavebnictví - ilustrační foto

Nový stavební zákon prošel vládou. Má zjednodušit povolání, podle kritiků ale nahrává korupci

Vláda dnes schválila věcný záměr nového stavebního zákona, který má urychlit a…

24. června 2019

 Česká pojišťovna, ilustrační foto

Pojišťovací šrapnel: stát může vysoké zdanění sektoru brzy mrzet

Tuzemské pojišťovny dostávají od ministryně financí Aleny Schillerové tu největší dávku…

24. června 2019

 Metro AG, ilustrační foto

Křetínský s Tkáčem koupili dalších 5,4 procenta akcií německé firmy Metro

Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český investor Daniel…

24. června 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Jak velký limit je pro bezkontaktní platby v zemích EU?
Měli bychom spíš šetřit, ale raději utrácíme…
Chcete ochránit svůj nemovitý majetek? Může vám pomoci svěřenský fond
Jaký je rozdíl mezi školkovným a daňovým zvýhodněním?
Dovolená v Chorvatsku: kde tankovat po cestě k moři
Auta
Další klasika přestavěná na elektromobil. Na trh míří…
Audi SQ8: Naftové osmiválce nevymřely. Ten nejnovější má čtyři litry, 435 koní a 900 Nm
Dlouhodobý test Dacie Duster 1.5 dCi 4×4: Téměř silniční SUV
Průvodce koupí ojetého auta: Na co si dát pozor? Na autopůjčku i triky prodejců
Na přívěsu od Agadosu lze převážet i motocykly
Hry pro příležitostné hráče