Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hypotéka i pro pouhé družstevníky

Máte možnost odkoupit podíl z družstevního bytu? Nevíte, jak by to bylo s jeho…

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

MBA Management ve zdravotnictví: správná volba pro lékaře i manažery

V oblasti zdravotnických oborů získává titul MBA stále větší význam a často je jedním z…

Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Autor: čtk

Kouzlo děravého míčku: florbalový svátek v Česku láká sponzory i diváky

06. prosince 2018, 14:43 - Ondřej Hergesell
Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Mistrovství světa florbalistů, skupina A, Lotyšsko - ČR, 2. prosince 2018 v Praze. Český reprezentant Adam Delong se raduje z gólu.
Autor: čtk
06. prosince 2018, 14:43

Rozpočet pražského florbalového mistrovství světa se blíží 100 milionům. I návštěvnost by měla být rekordní. Do pražských hal přišlo 96 tisíc diváků, šampionát je přitom těsně za polovinou.

Když se v květnu roku 1998 konalo mistrovství světa ve florbale v Česku poprvé, podílel se Filip Šuman jako dobrovolník na jeho organizaci přímo na palubovce. Atmosféra akce tehdy začínajícího sportu ho nadchla a motivovala k další práci. Již o dva roky později se v 26 letech stal šéfem florbalového svazu (současný název zní Český florbal).

Dnes je odvětví s plastovou hokejkou a děravým míčkem třetím nejmasovějším sportem v zemi s více než sto tisíci registrovanými členy, z nichž je 45 tisíc zapojeno do pravidelných soutěží. A Šuman stojí v čele řídícího výboru pořádajícího světový florbalový šampionát, který je právě v plném proudu, a má ambici být z několika pohledů rekordním.

Z malých hal do arény

Zatímco před dvaceti lety věděl jen zlomek lidí, co je florbal zač, a odpovídalo tomu i skromné zázemí florbalového šampionátu, letos se světový šampionát přesunul do největší a nejluxusnější haly v zemi. „Pronájem O2 areny a dalších hal je největší nákladovou položkou pořadatelství, s návaznými službami na sportovištích zaplatíme asi 25 milionů korun“ řekl Šuman týdeníku Euro.

Spolu s dalšími náklady na organizaci, servis, logistiku, vybudování fanzón ve všech krajských městech či desetimilionovým poplatkem pro Mezinárodní florbalovou federaci (IFF) se suma vyšplhá na 75 milionů korun. Na příjmové stránce se nejvýrazněji podílí vstupné v předpokládané výši 27 milionů a sponzoři.


Přečtěte si rozhovor s Janem Macháčkem:

České ragby dotáhnu na olympiádu


Pořadatelé získali odkupem práv prostor pro pět velkých partnerů (Česká pojišťovna, Holba, ČEPS, Tipsport a Volkswagen), kteří by dohromady měli přinést asi 17 milionů. Kupříkladu největší domácí sázková kancelář Tipsport je sponzorem Českého florbalu již pět let, podpora šampionátu tak byla vcelku přirozená. „Výše partnerství je adekvátní rychlému rozvoji tohoto sportu u nás, ale zatím nedosahuje dopadu jako u hokeje či fotbalu“ říká mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava s tím, že se pohybuje v řádech milionů korun.

Na organizaci a propagaci Česka přispělo ve formě dotace 22 miliony ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy a osmi miliony hlavní město. „Veřejné zdroje tvoří něco málo přes třetinu rozpočtu, jsme za to rádi, ale zároveň věřím, že se to veřejným rozpočtům rozhodně vyplatí“říká Šuman a argumentuje zhruba 40 tisíci nocí, které v pražských hotelech a penzionech stráví zahraniční sportovci i fanoušci florbalu.

„Dalším příjmem státního rozpočtu by měla být poměrně velká vratka na DPH“ dodává.

Pokud bychom do financí organizátorů započetli i prodej marketingových práv, které přes Český florbal protečou do IFF, rozpočet šampionátu se blíží sto milionům korun. Jiná srovnatelná sportovní akce se v Česku letos neuskutečnila.

Útok na divácký rekord

Atraktivní by mělo být pražské mistrovství i z hlediska celkové návštěvnosti. Již tři měsíce před začátkem turnaje bylo prodáno asi 50 tisíc vstupenek, týden před startem šampionátu to bylo již 90 tisíc a ambice šéfa florbalu míří ještě výš. „Chceme překonat rekordní návštěvnost z minulého mistrovství v Goteborgu, kam přišlo přes 104 tisíc lidí. Naším cílem je 150 tisíc diváků, což je zhruba třetina slušného hokejového mistrovství světa“ říká Šuman.


Miliony pro černé duše. Dotace na sport putují hlavně fotbalistům a hokejistům


Naplnění těchto ambicí je reálné. Dosavadní návštěvnost před začátkem čtvrtečních čtvrtfinálových bojů dosahuje necelých 96 tisíc diváků, kteří navštívili 28 utkaní z celkových 48.

Pro představu, poslední hokejový šampionát, který se konal v Česku v roce 2015, stanovil dosud nepřekonaný návštěvnický rekord v celém odvětví, téměř 742 tisíc diváků.

Další miliony diváků by pak měly sledovat zápasy ze šampionátu u televizních obrazovek ve formě 19 přenosů. „Chtěli bychom překonat nejlepší zásah, tedy 600 tisíc diváků, kteří v roce 2014 sledovali zápas o bronz“popisuje Šuman.

Připouští, že na veškerý divácký zájem - tím i případný ekonomický úspěch šampionátu - bude mít vliv sportovní hledisko, tedy hlavně to, jak se bude dařit českému národnímu týmu. „Pro nás je šampionát i zviditelněním toho, jak se nám florbal daří v Česku dělat“ uzavírá. Důležitý tak bude už výsledek dnešního čtvrtfinálového duelu s Dánskem.

Dále čtěte:

Fotbalová asociace šetří, kde se dá, stejně si ale dopřála desetimilionový výlet do Číny

Výchova talentů v Čechách. Cesta k úspěchu vede přes vrcholová centra


Čtěte také

 Startup, ilustrační foto

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V žebříčku měst vede Londýn

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se…

před 2 hodinami

Boeing 747 přistávající na Letišti Václava Havla Praha

Letiště Praha chystá rozšíření. Do roku 2035 zvýší kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících

Letiště Praha by mělo do roku 2035 zvýšit kapacitu až na 23 milionů odbavených…

před 3 hodinami

Události  Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka

V Česku působila síť ruských zpravodajců, BIS a policisté ji rozbili

Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu …

před 4 hodinami

Ondřej Stratilík

Babišův Červený Hrádek

Andrej Babiš se rád chlubí, jak se světovými a evropskými lídry jedná o bezpečnosti. Není…

před 4 hodinami

 ilustrační foto

NATO zaspalo. Rusko a Čína mají v kyberprostoru převahu, varuje expert

Čína a Rusko využívají informace jako zbraň a v kyberprostoru mají převahu nad Spojenými…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Za týden nás čeká svátek
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
eNeschopenka 2020: co se změní?
Školní prázdniny v roce 2019/2020: kdy se mohou děti těšit na volno?
Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
Auta
Vypínání válců u benzinových motorů: elegantní způsob…
Škoda Octavia nové generace se (ne)ukazuje na prvních neoficiálních fotkách
Produkční Tesla Model 3 je rychlejší než Porsche Taycan Turbo S. Zvládne až 900 km/h
Honda CR-V Hybrid vs. Toyota RAV4 Hybrid: Diesel? Nevedeme!
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Bentley GTC, Superb Scout, Mazda CX-30 a další
Hry pro příležitostné hráče