Koupili jsme dobrou značku

27. května 2011, 12:05 - Pavel Hanslíček
27. května 2011, 12:05

... Luborem Svobodou

Slavia Praha je druhým nejstarším českým fotbalovým klubem a mnohonásobným vítězem nejvyšší domácí soutěže. Přesto akutně hrozilo, že v ročníku 2011/2012 nebude hrát první českou ligu. To se změnilo až minulé úterý, kdy klub licenci v odvolacím řízení dostal. „Ke změně postoje vedení Českomoravského fotbalového svazu došlo především díky tomu, že jsme předložili jasnou vlastnickou strukturu klubu, uhradili veškeré závazky k hráčům i zaměstnancům, které Slavia měla k 31. prosinci 2010, a potvrdili svoji schopnost financovat klub celou příští sezonu,“ vysvětlil výkonný ředitel Natland Group Lubor Svoboda.

EURO: Pro další osud Slavie bude klíčová i finanční stabilizace klubu. Jak je na tom nyní z ekonomického pohledu? SVOBODA: Je zřejmé, že Natland koupil Slavii v mizerné kondici. Proto nyní v klubu provádíme finanční a právní forenzní audit, zároveň jednáme o narovnání vztahů s britskou investiční společností ENIC. Na Slavii se díváme jako na obchodní případ; prostě jsme za dobrou cenu koupili firmu s hodnotnou značkou. Uvědomujeme si, že hodnota Slavie není vyčíslitelná jen penězi – vnímáme, že jde o český fenomén, a byla by velká škoda, kdyby skončila. Nyní musíme klub změnit na standardně řízenou společnost. Že to umíme i ve sportovním prostředí, potvrzuje příklad basketbalového klubu v Pardubicích. Tam jsme v roce 2007 vstoupili do podobné situace – chyběla zde jasná majetková struktura a vize. Klub jsme restrukturalizovali, udělali jsme z něj fungující obchodní společnost sportovního typu a nyní patří k nejlepším týmům v Česku.

EURO: Druhým největším akcionářem Slavie je někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček. Mluví se o tom, že má zájem koupit klub celý, je to pravděpodobné? SVOBODA: Spekulovat o tom, zda bychom mohli podíl v klubu prodat, není na pořadu dne. My postupujeme krok za krokem – nejdříve musíme dokončit audit a restrukturalizaci, narovnat vztahy se všemi věřiteli a udělat ze Slavie transparentní fungující firmu. Pokud pak přijde výhodná nabídka, budeme se jí zabývat, stejně jako u všech našich dalších projektů. Dobrou zprávou ovšem je, že pan Řebíček se jako přesvědčený Slávista chce na záchraně klubu podílet.

EURO: Už víte, jak bude vypadat rozpočet na příští rok? SVOBODA: Rozpočet pro sezonu 2011/2012 bude takový, jaký situace dovolí. Je potřeba nastartovat obchodní oddělení, oslovit partnery, a to bude determinovat finální rozpočet. Střízlivě odhadujeme, že se bude pohybovat mezi 80 až 100 miliony korun. Toto číslo ještě upřesníme, každopádně rozpočet musí být vyrovnaný. S jeho naplněním by nám měli významně pomoci sponzoři. Pozitivně nás překvapilo, že po vyjasnění akcionářské struktury se nám začali sami hlásit.

EURO: Natland Group není zdaleka jen Slávie. Můžete tuto finanční skupinu představit? SVOBODA: Natland vznikl v roce 2001 a zabývá se investicemi do private equity, nemovitostí a poskytováním finančních služeb. U určitých typů projektů pracujeme i s prostředky dalších soukromých a institucionálních investorů. Nejsme oborově zaměřeni – naše projekty najdete v energetice, telekomunikacích i ve stavebnictví a developmentu. Obecně můžeme říci, že nás zajímají všechny projekty s vnitřním výnosovým procentem nad dvacet procent. Obrat všech firem, ve kterých Natland Group vlastní zásadní majetkový podíl, dnes dosahuje asi čtyř miliard korun.

EURO: Výnosnosti 20 procent dokážete dosahovat i u developerských projektů? SVOBODA: Tento parametr platí samozřejmě hlavně pro private equity projekty. U realitních projektů pracujeme s nižším parametrem, respektive sadou investičních kritérií odpovídající kondici sektoru. Část projektů jsme získali s akvizicí stavební skupiny Prominecon Group, většina z nich je však perspektivní. Že development nemusí být ani nyní nezajímavá investice, potvrzuje i náš bytový projekt Čakovický park. Zde jsme před měsícem a půl spustili prodej 101 bytů a nyní jich máme, přestože jsme ještě nezačali stavět, prodáno přes 30 procent. Máte-li dobrý produkt s odpovídající cenou, lze v developmentu uspět i dnes.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít