Koupele na ministerstvu vnitra

25. listopadu 2009, 18:01 - Anna Klepalová
25. listopadu 2009, 18:01

Ministr Pecina kritizuje pronájmy státních lázní

Protikorupční policie a ministerstvo financí (MF) se nyní z popudu ministra vnitra Martina Peciny zabývají výběrovým řízením na pronájem čtyř lázeňských domů ve vlastnictví ministerstva vnitra (MV). Zakázku získala společnost Temparano ještě v době, kdy resort řídil Ivan Langer (ODS), a současné vedení vnitra je přesvědčeno, že smlouva je pro úřad nevýhodná a byla uzavřena za nestandardních podmínek. Ministr Pecina dokonce svého předchůdce obvinil z korupce. Předseda představenstva společnosti Temparano Jaroslav Komora však výhrady vyvrací a ubezpečuje, že výběrové řízení proběhlo transparentně.
Firma Temparano si od ministerstva pronajala čtyři lázeňské komplexy zahrnující celkem 18 budov i s pozemky na dvacet let za 24 milionů korun ročně. Konkrétně jde o zařízení Hubert v Luhačovicích, Tosca v Karlových Varech, Merkur v Mariánských lázních a Luna ve Františkových lázních. MV pod Langerovým vedením lázně provozovalo samo. Sloužily především jako ozdravovny pro zaměstnance resortu, jako jsou policisté nebo hasiči. Pro stát byl však prý jejich provoz nevýhodný, proto se rozhodl budovy pronajmout. Ubytovny, nikoli hotel
Smlouvu s Temparenem ještě před Pecinou začalo kritizovat například i občanské sdružení Oživení, které se věnuje odhalování korupce ve veřejné správě. Upozorňovalo především na to, že se do výběrového řízení přihlásila pouze jediná firma, která vznikla teprve nedávno, a jsou tedy zpochybněny její zkušenosti v oboru, a nenabídla výši nájmu, která by odpovídala lukrativnímu umístění lázeňských domů. Ministerstvo si navíc před výběrovým řízením nechalo vypracovat vlastní analýzu, která doporučovala, že by se lázně neměly pronajímat za méně než 37 milionů korun ročně.
„Podle mého názoru je výše nájmu pro ministerstvo výhodná. Místo toho, aby platilo čtyřicet až padesát milionů ročně za provoz budov a ubytování svých zaměstnanců, dostává od nás 24 milionů na nájemném a dalších deset na investicích do budov,“ tvrdí Komora. Navíc prý úroveň většiny vybavení neodpovídá běžným standardům lázeňských domů. „Dvacet procent pokojů nemá sociální zařízení a jde o kategorii turistických ubytoven. Ostatní objekty jsou sice vybavené, ale poslední modernizace v nich proběhla přibližně před dvaceti lety. Když je porovnáme se standardními tříhvězdičkovými hotely, je úroveň interiérového zařízení velmi špatná,“ popisuje Komora a dodává, že v minulosti domy nic k renovaci nemotivovalo, neboť měly klientelu zajištěnou. Přibližně čtyřicet procent všech tržeb bylo alokováno právě z ministerstva vnitra.
Pecina připouští, že jeho pohled nemusí být objektivní, a proto chce slyšet, zda je pronájem pro stát skutečně tak nevýhodný, také od ministerstva financí. To se nyní kontrolou smluv zabývá. „Podrobnosti pak bude možné sdělit až během příštího roku, až budou srovnány pronájmy lázeňských pobytů před a po pronájmu firmě Temparano,“ sdělila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá s tím, že materiály nejdříve musí projednat vláda, a ta následně rozhodne, zda budou předány Národnímu kontrolnímu úřadu, či nikoliv. Teprve poté se budou projednávat možnosti vypovězení smlouvy.
Právě vypověditelnost smlouvy je podle Peciny další nestandardní položkou ve smlouvě. Vlastník budov ji sice může kdykoli bez udání důvodu jednostranně vypovědět, ale pod pokutou 70 milionů korun. „Ano, ve smlouvě je toto ustanovení, ale my jsme jej tam nedali. Smlouvu připravili právníci ministerstva vnitra,“ hájí se Jaroslav Komora. Jediný zájemce
Přestože mělo o nabídku zájem původně devět společností, do výběrového řízení se přihlásilo pouze Temparano. Majitel firmy si to vysvětluje tvrdšími podmínkami. „Bylo třeba složit například akontaci tři miliony korun nebo mít zkušenosti s podnikáním v oboru. Oznámení o řízení ale bylo zveřejněno na internetových stránkách ministerstva vnitra i v českých denících a mohl se přihlásit kdokoliv,“ upozorňuje Komora. V oblasti lázeňství podniká více než dvanáct let. Je rozhodujícím akcionářem dvou léčebných lázní na Slovensku – Bardejovských kúpelí a Kúpelí Lúčky. Tím vyvrací výtky, že by mu v odvětví scházely zkušenosti. V České republice se nyní chce snažit o to, aby pronajatá lázeňská zařízení využívali i běžní klienti z Čech i zahraničí. „S tím máme zatím problémy vzhledem k tomu, že dvacet procent ubytovací kapacity v těchto zařízeních nesplňuje standard, který je dnes potřebný pro poskytování hotelového ubytování v rámci lázeňské péče,“ stěžuje si Komora. V současnosti ale již prý Temparano funguje jako běžný subjekt na lázeňském trhu, který spolupracuje s pojišťovnami i zahraničními a domácími cestovními kancelářemi.
Předmětem nájemní smlouvy je také poskytování rehabilitační a lázeňské služby i pro příslušníky ministerstva vnitra, ale záleží už na jednotlivých krajských ředitelstvích policie, hasičů a jiných složek, kam nakonec své zaměstnance budou posílat. Pecina tvrdí, že se už nyní ukazuje, že i přes velmi výhodnou nájemní smlouvu Temparano nenabízí ani zdaleka ty nejlepší podmínky na trhu. „Podle informací, které mám z jednotlivých regionů, to vypadá tak, že konkurenční společnosti přicházejí s lepšími a výhodnějšími nabídkami, takže policisté ani do těchto zařízení nejezdí,“ sdělil ministr médiím. Komora si ale myslí, že nižší zájem může být způsoben právě zanedbanými investicemi do ubytování, což se nyní snaží vylepšit. Do budoucna však vylučuje, že by se znovu zajímal o lázně ve vlastnictví státu. „Za ty starosti mi to už nestojí,“ uzavírá šéf společnosti Temparano. BOX: Lázně v krizi
Stejně jako celý cestovní ruch pocítila i lázeňská zařízení vliv hospodářské krize. Nejmarkantnější meziroční pokles návštěvníků zaznamenala v prvním čtvrtletí tohoto roku – přes devět procent. Propad se nejvíce projevil v Karlovarském kraji, který vykazuje více než polovinu noclehů všech lázeňských zařízení.
„V současné době cítíme v lázeňském byznysu stagnaci. Stejně jsou na tom i lázeňské velmoci jako Rakousko nebo Německo,“ potvrzuje Jaroslav Komora, předseda společnosti Temparano. Úbytek je necitelnější u návštěvníků ze zahraničí. „Přímo v ústavech pronajatých od ministerstva se nás to ale nijak nedotýká, neboť spolupráce se zahraničím byla velmi nízká,“ podotýká Komora. Aby se dostal do širšího povědomí nejen cizinců, plánuje investice do marketingu okolo půl milionu korun. Tabulka: Pokles se zastavil
Období*Počet hostů v lázeňských zařízení (v tisících)* meziroční pokles (v %)
1. čtvrtletí 2009*1300 *9,5
2. čtvrtletí 2009*1800*6,2
3. čtvrtletí 2009*183*0,8
Pramen: Český statistický úřad

Popisek1:
Zkušenosti ze Slovenska. Jaroslav Komora v lázeňství podniká více než dvanáct let. Je například většinovým akcionářem Bardejovské kúpelí na Slovensku.

Popisek2:
Za pakatel? Celkem osmnáct budov za 24 milionů ročně si pronajímá společnost Temparano od ministerstva vnitra. Dříve sloužily jako ozdravovny pro hasiče a policisty, nyní se chtějí otevřít pro běžnou klientelu.
Dům Hubert v Luhačovicích nabízí 74 lůžek. V Luhačovicích se léčí například poruchy dýchacího ústrojí, zažívacích orgánů nebo pohybového ústrojí.
Luna ve Františkových Lázních je tvořena třemi lázeňskými domy. Lázně navštěvují pacienti převážně s gynekologickými onemocněními nebo s nemocemi srdce a cév.
Zařízení Merkur v Mariánských Lázních slouží k ubytování 78 pacientů s chorobami ledvin a močových cest, dýchacího nebo pohybového ústrojí.
Lázeňský dům Tosca v Karlových Varech je tvořen šesti budovami a nabízí ubytování na 267 lůžkách. Léčí se zde mimo jiné nemoci pohybového a zažívacího ústrojí a metabolické poruchy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít