Koupě bytů je výhodnější než pronájem

07. června 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
07. června 2004, 00:00

ZÁJEM PODPORUJE I MOŽNOST ZÍSKÁNÍ VÝHODNÝCH ÚVĚRŮ Zájem o pronájem bytů klesá, obrat nepřináší ani pokles cen. Důvodem jsou levné a dostupné úvěry, které společně s poměrně rozsáhlou nabídkou různě velkých bytů vedou k růstu zájmu o koupi bytů.

ZÁJEM PODPORUJE I MOŽNOST ZÍSKÁNÍ VÝHODNÝCH ÚVĚRŮ

Zájem o pronájem bytů klesá, obrat nepřináší ani pokles cen. Důvodem jsou levné a dostupné úvěry, které společně s poměrně rozsáhlou nabídkou různě velkých bytů vedou k růstu zájmu o koupi bytů.

Rostoucí zájem o koupi bytů a naopak levnější nájemné je výsledkem prostého ekonomického kalkulu - v řadě případů je výše měsíční splátky hypotéky na nové bydlení nižší než měsíční pronájem. Ve hře je pochopitelně i skutečnost, že umořování hypotéky je investicí do vlastního majetku - na rozdíl od placení nájmu. „Byt o velikosti 2+1 se nyní v Praze může pronajímat za cenu kolem osmi tisíc korun. Za tu cenu se dá pořídit i splátka hypotéky na stejný byt,“ říká Pavel Velebil z realitní kanceláře Tide Reality.

PŘÍČINA: LEVNÉ HYPOTÉKY

Jedním z faktorů, které ovlivňují dostupnost nového bydlení, jsou levné hypotéky. Banky je nyní nabízejí s ročním úrokem již kolem 2,8 % - pak ovšem úročení stoupá. Obecně lze říci, že sazby se dlouhodobě pohybují kolem 5 %. I když odborníci ve druhé polovině letošního roku očekávají mírný nárůst úroku, nepředpokládají výrazný pokles zájmu o tento způsob financování bydlení. I vzestup sazeb o 0,5 % se totiž do výše splátek promítne relativně nepodstatným způsobem. V modelovém případě, kdy si zájemce pořídí hypotéku 1,2 milionu korun (což je průměrná výše hypotéky v ČR), se při splatnosti 20 let a úrokové sazbě 4,5 procenta pohybuje měsíční splátka kolem šesti tisíc korun. Za milion korun, doplněný případně ještě úsporami ze stavebního spoření, se přitom dá pořídit malý byt i v P raze. Pronájem takového bytu v hlavním městě by se mohl pohybovat až kolem deseti tisíc korun. Právě v P raze si také lidé berou nejvíc hypoték v celé ČR, což však souvisí zejména s vysokou koupěschopností Pražanů.

TRŽNÍ NÁJMY NEUSTÁLE KLESAJÍ

Oproti cenám z konce 90. let klesly v poslední době ceny pronájmů u bytů zhruba o 10 %. Ještě výrazněji a rychleji pak klesají ceny za pronájem především rodinných domů - za posledních deset let spadly až o 50 %. Výraznější zásah do výše cen pronájmů podle některých odborníků přinese až úplná deregulace nájemného, kterou ovšem vláda zatím stále odkládá. Podle ředitele realitní kanceláře N ejlepší bydlení v Praze Tomáše Olšara se po deregulaci nájemného uvolní byty zejména v lukrativních, a tedy drahých, částech měst. „Pak se stanoví přiměřená cena pronájmů a lidé bude hledat bydlení převážně tam, kde to pro ně bude finančně přijatelné,“ tvrdí Olšar. Pokud jde o nastavení „přiměřené“ ceny, v P raze by se po uvolnění nájemného měly pronajímat třípokojové byty za částky kolem 10 000 Kč měsíčně, byty o velikosti 2+1 za 7000 Kč a garsoniéry za částky maximálně kolem 5000 Kč.

ZÁJEM NEJEN O MALÉ BYTY

Vzhledem k současné výši nájmů je dnes zájem zejména o malé byty 2+1 nebo 2+kk, roste však také poptávka po větších a luxusnějších bytech. To nejspíš souvisí se vstupem České republiky do Evropské unie a migrací dalších cizinců zejména do Prahy. N a konkrétní hodnocení dopadu vstupu do EU v oblasti pronájmů bytů si však podle odborníků bude nutné ještě nějaký čas počkat. Každopádně už nyní je jasné, že příliv movitých zájemců o koupi či pronájem bytů nebude tak velký, jak se počítalo. To se také projevuje již nyní na zastavení růstu cen nových bytů, v některých případech dokonce jejich poklesu. N ejlevnější bydlení je v malometrážních bytech panelových domů. Právě ty nejvíce postihl trend poklesu cen, neboť díky nové výstavbě se zvýšila nabídka a zájemci o byty už nejsou ochotní platit horentní sumy za pronájem nekvalitního bydlení. To se týká zejména starších bytů, které se v minulých letech pronajímaly za často velmi přemrštěné částky. „Konkurence na trhu začíná být poměrně značná. Stále více se totiž objevují nově rekonstruované činžovní domy, vznikají nové bytové projekty a řada lidí si nový byt pořizuje jako výhodnou investici do budoucna,“ tvrdí Velebil.

BYT JAKO INVESTICE

Právě rozhodnutí pořídit si byt jako výhodnou investici je dalším faktorem, který se podílí na částečném poklesu zájmu o pronájmy. „I mladí lidé si dnes spočítají, že zakoupení vlastního bytu jsou velmi dobře uložené peníze,“ soudí generální ředitel společnosti Central Group Dušan Kunovský. Horší už je to u těch investorů, kteří si pořídí nové byty či domy jen kvůli tomu, aby je dále pronajímali či za čas prodali se ziskem. Vzhledem k již zmíněnému poklesu pronájmů a stagnujícím cenám nových domů a bytů nemusí být zisk z této investice takový, jaký by investoři původně očekávali. Navíc právě díky rozsáhlejším nákupům bytů ubývá kvalitních, tedy platících a neproblémových nájemců. I proto někteří odborníci odhadují, že víceméně nelze očekávat, že by pronajímaný byt byl plně vytížen po celý rok.

PRŮMĚRNÉ CENY PRONÁJMŮ

**za třípokojový byt 1. kategorie

(v Kč/měsíc)

Praha 12 000

Pardubice 10 000

Karlovy Vary 8 000

Ústí nad Labem 8 000

Olomouc 7 500

Plzeň 7 500

Brno 7 000

České Budějovice 7 000

Jihlava 7 000

Liberec 6 000

Hradec Králové 5 000

Zlín 5 000

Ostrava 4 500

Zdroj: realitní kanceláře

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít