Kostky jsou vrženy

13. března 2009, 16:35 - Vadim Fojtík
13. března 2009, 16:35

Finanční krize dolehla i na českého lídra v sázení

Hlavním sloganem Sazky je Pomáháme druhým k vítězství. Nyní se však sama firma dostala do situace, kdy možná bude potřebovat pomoc. Nikoli k vítězství, ale k přežití. Má problém s dluhy. Důvodem jsou především turbulence na finančních trzích, extrémní opatrnost bank a drahá dluhová služba spojená s multifunkční halou O2 Arena v pražských Vysočanech.
Ratingová společnost Standard & Poor’s ve své zprávě z konce ledna letošního roku české sázkové a loterijní jedničce srazila její dlouhodobé hodnocení úvěruschopnosti. A to z B+ stabilní, na B+ negativní. Co to znamená? Ekonomové považují za důležitý mezník v žebříčku ratingu hodnocení BBB-. Podniky s ohodnocením od BB+ dolů automaticky spadají do kategorie firem, u kterých je reálné riziko, že kvůli nepříznivým obchodním podmínkám nebudou schopny dostát závazkům. Hodnocení Sazky od Standard & Poor’s je přitom několik příček pod zmíněným mezníkem BBB-.

Vysoké úroky Zadlužení Sazky se v současnosti blíží osmi miliardám korun. Největší část dluhů tvoří emise dluhopisů na „tělocvičnu ve Vysočanech“ ve výši 215 milionů eur s vysokou úrokovou sazbou 8,5 procenta. Jenže splátky úroků jsou mnohem vyšší než zmíněná sazba, která platí za ideálního stavu firmy. K úroku 8,5 procenta je třeba připočítat například náklady za to, že Sazce bylo umožněno refinancování dluhopisů na patnáct let, penalizaci za snižování ratingu a podobně. Kvůli těmto nepříjemnostem musí firma místo půl miliardy splácet zhruba 700 milionů ročně. Jsou to jen úrokové náklady spojené s halou. A to ještě nehovoříme o splátkách jistiny. Umořování dluhu má podle ratingové agentury Standard & Poor’s zvládnutelný harmonogram, který započal v roce 2008 dvěma půlročními splátkami po 27 milionech s postupným zvyšováním na 273 milionů v roce 2017 a 379 milionů v roce 2021.
„Negativní výhled odráží stagnaci v provozních výsledcích společnosti Sazka v loňském roce a naše obavy, že firma nebude ve vztahu k roku 2008 schopna splnit náš cílový poměr EBITDA k nákladovým úrokům ve výši dvojnásobku. Schopnost společnosti pružně získávat financování může být omezená, jelikož Sazka bude nucena převzít přímé financování dluhu společnosti Bestsport,“ zdůvodnila Standard & Poor’s zhoršení ratingu Sazky. Dokument, který vydala agentura letos v lednu na svých internetových stránkách, má týdeník EURO k dispozici.

Navýšit limit Ze zprávy, v níž ratingová agentura popisuje zadluženost Sazky, hodnotí schopnost firmy splácet závazky a shánět nové zdroje financování, vyplývá, že společnost může mít v brzké době potíže se splácením svých dluhů a potřebným množstvím hotovosti.
Standard & Poor’s se totiž zmiňuje o svých obavách ohledně schopnosti Sazky pružně získávat financování. Tyto obavy souvisejí s emisí dluhopisů v celkové výši 215 milionů eur. Z takto získaných peněz pak firma financovala výstavbu multifunkční O2 Areny v pražských Vysočanech. Součástí emise však byla i dohoda s držiteli dluhopisů, že další povolené zadlužení Sazky nepřesáhne 1,919 miliardy korun a firmy Bestsport 1,1 miliardy korun. V případě Sazky však existuje riziko, že bude tento úvěrový limit brzy přečerpán. Jak uvádí Standard & Poor’s, Sazka proto požádala správce emisí, The Bank of New York, o změnu ujednání, které omezuje výši budoucího zadlužení, obsaženého ve smlouvě vztahující se k zajištěným dluhopisům. Správce měl odpovědět do konce letošního ledna. „Společnost Sazka žádá, aby držitelé dluhopisů vyslovili souhlas se sloučením limitů vztahujících se na povolené zadlužení,“ tvrdí zpráva. Jinak řečeno: Sazka požaduje, aby se povolené zadlužení nepočítalo zvlášť pro sázkovou a loterijní firmu a pro Bestsport, ale dohromady.
Pokud by takovou operaci správce povolil, mohla by Sazka zvednout výši svých bankovních úvěrů tak, aby pokryla dluhy společnosti Bestsport. U části z nich se totiž blíží jejich splatnost. Pokud The Bank of New York sloučení limitů nepovolí, znamenalo by to pro Sazku určité problémy. Držitelé dluhopisů mohou prohlásit, že firma porušila smluvní podmínky, za kterých byly dluhopisy vydány. Vedení Sazky poté mohou vyzvat, aby do třiceti dnů odstranilo tento problém. Pokud to neučiní, mohou držitelé dluhopisů požádat o jejich okamžité splacení, což by mělo pro Sazku fatální následky. Této situaci se říká cross default. K držitelům dluhopisů se v takových případech totiž většinou přidají i další věřitelé, což v případě Sazky představuje splacení dalších miliard. Je otázka, zda by v době ekonomické krize Sazka sehnala jiné možnosti financování. Je však možné, že právníci společnosti a majitelů dluhopisů nakonec najdou řešení, které umožní Sazce bezproblémové financování dluhu.

Směnky Bestsportu Uvedený závěr ostatně dokládá i Standard & Poor’s. „Tato žádost ze strany společnosti Sazka odráží obtížnou situaci, které čelí společnost Bestsport v důsledku současných turbulencí na finančních trzích ve vztahu k refinancování svých směnek, jež představovaly většinu nesplaceného zadlužení této právnické osoby ve výši 764 milionů korun k 31. prosinci 2008,“ uvádí ratingová agentura. Zmíněné směnky jsou splatné v rozmezí dvou až pěti let a ručí za ně Sazka. Což, jak uvádí Standard & Poor’s, znamená, že směnky ve výši 360 milionů korun, které jsou splatné v letošním roce, uhradí Sazka. Tím se sníží úvěrová kapacita firmy podle jejího limitu u bank ve výši 1,9 miliardy korun.
Ke konci loňského roku měla totiž Sazka finanční závazky ve výši 1,431 miliardy korun, včetně 1,3 miliardy korun, které čerpala na základě vlastních úvěrů. Firmě tak dle Standard & Poor’s zůstává nevyčerpaná kapacita 448 milionů korun. Jenže podle informací týdeníku EURO Sazka letos 12. ledna uhradila pravidelnou splátku úroků dluhopisů zhruba ve výši 350 milionů korun, čímž takřka vyčerpala svůj úvěrový limit u bank.

Předražená tělocvična „Ratingová hodnocení společnosti Sazka nadále odrážejí vysoké zadlužení společnosti způsobené jejím financováním komplexu O2 Arena,“ tvrdí Standard & Poor’s. A jak dodává, ratingová hodnocení nadále omezuje agresivní finanční politika firmy, která je dána jejími povinnými příspěvky na prospěšné účely. Sazka totiž musí finančně přispívat sportovním svazům na jejich činnost.
Další více než dvě miliardy korun z dluhů Sazky tvoří krátké úvěrové linky, které má u šesti bank v České republice. Zhruba půl miliardy tvoří jiné závazky a miliardu korun, za niž ručí Sazka, dluží Bestsport. V této firmě ovládá Sazka deset procent akcií. Zbytek pak drží občanské sdružení Zelený ostrov založené Českým svazem tělesné výchovy. Ten je i největším akcionářem Sazky.
„V současné době probíhají auditorské práce na roční účetní závěrce. Auditovaná čísla, týkající se závazků, budou k dispozici po jejím dokončení, kdy podle podmínek emisní dokumentace standardně informujeme svěřeneckého správce, zastupujícího držitele dluhopisů, a zveřejňujeme finanční výkazy, včetně aktiv, pasiv a závazků. Aktuální výše zadlužení je v souladu s emisní dokumentací a závazky řádně splácíme,“ reagoval na otázky týdeníku EURO mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Sazka minulý týden v tiskové zprávě uvedla, že dle předběžných výsledků dosáhly tržby z hlavní oblasti podnikání, sázkové a loterijní činnosti téměř 8,1 miliardy korun. V meziročním srovnání je to nárůst o 5,3 procenta. Zisk Sazka neuvedla, ale dle informací týdeníku EURO bude meziročně zhruba o 200 milionů korun nižší než 1,4 miliardy korun z roku 2007.

Cash zatím v pořádku Agentura Standard & Poor’s se ve své zprávě rovněž obává, že se Sazka v nejbližších měsících může dostat do problémů s hotovostí. Tvrdí sice, že profil firmy je zatím z pohledu likvidity dostačující, jenže s odvoláním na ujednání mezi majiteli dluhopisů a Sazkou, které stanovuje jasné limity pro další zadlužení Sazky a Bestsportu, upozorňuje, že možnosti čerpání dalších půjček jsou již citelně nízké. „A absence podstatného objemu závazně přislíbeného záložního financování by mohla způsobit, že se tento profil ocitne střednědobě pod tlakem,“ tvrdí zpráva. To potvrzuje původní obavy z toho, že Sazka může mít problémy se sháněním peněz.
Standard & Poor’s navíc připouští, že zhoršení ratingu nemusí být poslední. „Mohlo by dojít k tlaku na snížení ratingového hodnocení, pokud se společnosti Sazka nepodaří splnit a udržovat naše vodítko, co se týče poměru krytí nákladových úroků z EBITDA, a pokud se v následujících dvanácti měsících neobjeví náznaky, že se zadlužení společnosti snižuje,“ konstatuje. Dále dodává, že „ke změnění výhledu na stabilní by bylo při současném ratingovém hodnocení nutno, aby se společnost Sazka udržovala pevně nad úrovní našeho poměrového vodítka a aby vždy splňovala ukazatele stanovené v příslušných ujednáních s rezervou větší než patnáct procent“.
Pravděpodobnost toho, že agentura Standard & Poor’s ve svém dalším hodnocení zlepší rating Sazky, není vysoká. Důvodem je vysoký dluh podniku, dramatické zhoršení podmínek na trhu s financováním a závazek Sazky přispívat jejím akcionářům, tedy sportovním svazům na jejich činnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít