Kosí hnízdo bez pána

26. března 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
26. března 2007, 00:00

ZÁMEK KOSOVA HORA Středočeská obec Kosova Hora leží přibližně tři kilometry východně od Sedlčan. Její nejvýraznější dominantou je renesanční zámek vzniklý na místě bývalé tvrze. V posledních letech je však nevyužitý a chátrá. Zámek Kosova Hora leží přímo v centru stejnojmenné obce.

ZÁMEK KOSOVA HORA Středočeská obec Kosova Hora leží přibližně tři kilometry východně od Sedlčan. Její nejvýraznější dominantou je renesanční zámek vzniklý na místě bývalé tvrze. V posledních letech je však nevyužitý a chátrá.

Zámek Kosova Hora leží přímo v centru stejnojmenné obce. Je to patrová členitá stavba nepravidelného půdorysu se dvěma hlavními křídly a středním rizalitem (vystupujícím průčelím). Celou fasádu pokrývá psaníčkové sgrafito, které budově dodává romantický vzhled. Při bližším pohledu je však jasné, že zde žádná pohádková princezna nebydlí. Objekt je nevyužívaný, zašlý a začíná chátrat.

Kdysi byl sídlem místního národního výboru, nyní je v soukromém vlastnictví a majitelé se ho snaží prodat prostřednictvím pražské realitní kanceláře Investreal. Cena se vzhledem k velikosti zámku i atraktivitě lokality pohybuje kolem 11,5 milionu korun.

ZLATÁ DOBA ŘÍČANSKÝCH

První zmínka o Kosově Hoře pochází z roku 1272, kdy zde páni z Landštejna vybudovali tvrz. Okolo pak vznikla malá hornická osada, která se po vytěžení všech rudných ložisek změnila v klasickou vesnici.

Až do husitské revoluce patřila Kosova Hora Vítkovcům, které po roce 1474 vystřídali páni z Říčan. Malá obec se změnila na městečko, k jehož rozkvětu přispěl i příchod početné židovské menšiny. Do začátku 17. století zde vznikl pivovar, sýrárna i škrobárna a proměnou prošla i stará tvrz. Zřejmě za Jana z Říčan byla původní stavba přestavěna na trojkřídlý renesanční zámek s hranolovou věží.

Po porážce na Bílé Hoře však přišla na městečko pohroma. Říčanští se totiž zúčastnili vzpoury proti císaři a jejich majetek byl proto zabaven. Kosovu Horu získal Albrecht z Valdštejna, obratem ji ale prodal Sezimovi z Vrtby. Krajem se tehdy

proháněla švédská vojska, obec zachvátily dva velké požáry a brzy přišel i hladomor.

Z CHÁTRÁNÍ DO CHÁTRÁNÍ

Zdecimované obyvatelstvo si trochu vydechlo teprve počátkem 19. století, kdy panství získali Mladotové ze Solopysk. Ti vrátili do městečka pořádek a důkladně opravili také již notně sešlý zámek.

Potomci rodu drželi Kosovu Horu až do počátku druhé světové války. Po jejím skončení připadl zámek státu a stal se sídlem národního výboru. Roku 1950 byla obnovena původní psaníčková výzdoba, v průběhu dalších let ale objekt postupně zchátral.

Dnes potřebuje památka celkovou rekonstrukci, která si vyžádá minimálně deset milionů korun. Podle realitní kanceláře bude ale možné čerpat dotace z Unie, takže by investice nemusela být tak vysoká. Zámek pak může sloužit jako stylový penzion či hotel.

POPIS OBJEKTU název zámek Kosova Hora místo Kosova Hora kraj středočeský adresa č. p. 1 typ zámek stav chátrající využití žádné kult. památka od roku 1958 nabízí Investreal cena 11,5 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít