Kosatka pod Alpami

05. října 2008, 16:27 - Pavel Matocha
05. října 2008, 16:27

Antonín Koláček a jeho partneři...

… mají zablokováno deset miliard korun ve švýcarských bankách

Kosatka dravá, známá také jako velryba zabiják, je největším kytovcem čeledi delfínovitých. Jak uvádí encyklopedie Wikipedia, kosatka je všestranným predátorem stojícím na vrcholu mořského potravního řetězce, požírá ryby, želvy, ptáky, tuleně, žraloky a také jiné kytovce. Po velrybě zabijákovi pojmenovala svoji akci i protikorupční služba české policie, když v roce 2003 prošetřovala privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Případ Kosatka byl nakonec odložen stejně jako všechny ostatní pokusy české policie rozkrýt pozadí divoké privatizace nejvýznamnější české hnědouhelné společnosti. Podle dokumentu Vrchního státního zastupitelství v Praze, který má týdeník EURO k dispozici, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality kauzu prošetřoval ještě letos v červenci. Nikdo však obviněn nebyl a případ byl odložen. Doma se Antonín Koláček, Luboš Měkota a jejich privatizační soudruzi zjevně nemají čeho bát.
Jenže o naše uhelné dravce se začala zajímat i švýcarská policie a podle všeho pracuje velmi intenzivně. Za více než rok práce, která obnášela i razie v sídlech firem Synergoinvest a d’Appian Group Europe SA (dříve Investenergy SA), shromáždila velké množství důležitých dokumentů, včetně citlivých bankovních informací. Švýcarská prokuratura vyšetřuje bývalé manažery Mostecké uhelné, respektive Appian Group pro podezření ze spáchání trestných činů praní špinavých peněz, nekalého hospodaření s veřejnými prostředky a nekalého řízení svěřené společnosti. Trestní řízení je vedeno proti Antonínu Koláčkovi, Luboši Měkotovi, Marku Čmejlovi, Jiřímu Divišovi, Oldřichu Klimeckému, Petru Krausovi a Jacquesu de Grootovi. Vyplývá to z materiálů Vrchního státního zastupitelství v Praze a Federální prokuratury v Lausanne. Jejich kopie má týdeník EURO k dispozici.
Švýcarští vyšetřovatelé na případu spolupracují s odborem závažné hospodářské a finanční kriminality na Vrchním státním zastupitelství v Praze. V letošním roce vyšetřovací skupina švýcarského státního zastupitelství již několikrát navštívila své české kolegy a předminulý týden podle informací týdeníku EURO již předala některým z podezřelých obvinění.
Koláček, Měkota, Čmejla, Kraus, Klimecký a Diviš údajně vyvedli podle švýcarských vyšetřovatelů s pomocí de Groota část majetku Mostecké uhelné, který pak prostřednictvím rozsáhlých finančních operací ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru, v České republice a na ostrově Man zřejmě zpronevěřili. Švýcarská prokuratura také nařídila švýcarským bankám zablokovat aktiva, která mohou dle jejího vyšetřování pocházet z možné trestné činnosti Koláčka a jeho partnerů. Celkem bylo zablokováno 700 milionů švýcarských franků (jedenáct miliard korun).

Rande na náměstí Hrdinů První den letošních prázdnin se na náměstí Hrdinů v Praze sešla skupina, z níž bývalí šéfové Mostecké uhelné rozhodně nemají radost. Na Vrchní státní zastupitelství přijela vyšetřovací skupina z Federální prokuratury Švýcarska. Českým kolegům z odboru závažné hospodářské a finanční kriminality a také zástupcům policie a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality předala informace o finančním pozadí privatizace Mostecké uhelné ve druhé polovině devadesátých let, a to včetně detailního zmapování finančních toků. Českou republiku požádala o právní pomoc při tomto vyšetřování.
„Dosavadní výsledky šetření na švýcarské straně pak byly shrnuty tak, že švýcarská strana již nařídila několika švýcarským bankám zablokovat aktiva, která pravděpodobně pocházejí z popisovaného protiprávního jednání. Podle švýcarské strany se má jednat o celkovou částku 700 milionů švýcarských franků. Švýcarská strana dále poskytla informaci, že provedla několik prohlídek prostor u dotčených firem, které měly podezřelým poskytnout krytí k popisovaným finančním operacím, a takto byla zajištěna rozsáhlá dokumentace k popisovaným finančním operacím,“ je uvedeno v zápise ze schůzky na Vrchním státním zastupitelstvím. Kopii zápisu má týdeník EURO k dispozici.

Zpráva švýcarské prokurátorky Na případu pracují Švýcaři již několik let. V žádosti o právní pomoc, která letos směřovala do Prahy, je uvedeno, že jde o doplněk k žádostem z 18. října 2006 a ze 16. srpna 2007. Přesto se podařilo držet průběh vyšetřování v tajnosti, a to až do předminulého týdne, kdy přijeli Švýcaři do Prahy znovu, aby vyslechli svědky a rozdali obvinění. Jako svědci byli k výslechu pozváni bývalý šéf Fondu národního majetku (FNM) Roman Češka a bývalý šéf majetkové sekce FNM Jaroslav Borák. Pro obvinění si měli přijít Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, někteří z nich se ale nedostavili.
Z dokumentu Federální prokuratury v Lausanne, pod kterým je podepsaná prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová, zřetelně vyplývá, že Švýcaři na případu již odvedli obrovskou práci a že mají k dispozici informace z bank o pohybech peněz mezi mnoha zainteresovanými firmami. Švýcarští vyšetřovatelé získali bankovní informace o více než stovce bankovních účtů, které vyšetřovaní kontrolovali. Účty byly vedeny zejména u bankovních domů Credit Suisse, UBS, Dexia Banque Privee, Kantonální banka Fribourg, SG Private Bank a Hyposwiss Private Bank.
Obvinění Češi stejně jako Čechošvýcar Jiří Diviš a Američan Jacques de Groote jsou podezíráni, že vyvedli peníze z Mostecké uhelné na zahraniční konta firem, které sami ovládali, a za tyto prostředky pak Mosteckou uhelnou zprivatizovali. Základním švýcarským kamenem jejich struktury byla firma Investenergy SA, kterou řídil Diviš.
Materiál rozkrývá strukturu desítek firem, které stály za Appian Group a v jejím okolí. Vyšetřování švýcarských prokurátorů tedy může odhalit nejen pozadí privatizace Mostecké uhelné společnosti, ale také plzeňské firmy Škoda Holding. Mapa finančních toků a různých účtů a firem může jako vedlejší efekt přinést i informace, kteří lobbysté tyto obchody prosadili, případně kteří politici jim byli nápomocni.
V materiálu je například uvedeno, že „bylo prokázáno, že aktiva, která umožnila Investenergy SA získat akcie Mostecké uhelné, pocházejí od Mostecké uhelné“. Peníze tekly od MUS přes společnosti Compinvest Establishment a Portoinvest Establishment, založené v Lichtenštejnsku, do European Energy and Resources Limited, registrované na ostrově Man, a odtud do Investenergy SA, jež akcie MUS koupila.
Podle zprávy prokurátorky de Falco Haldemannové byla stoprocentním vlastníkem Investenergy SA firma Camra Consultants z ostrova Man, kterou podle prokurátorky ovládal Antonín Koláček, v té době předseda představenstva MUS. Za Camru Consultants byli kromě Koláčka oprávněni jednat Jiří Diviš, Marek Čmejla, Luboš Měkota a Oldřich Klimecký.

Inspirace srdcem „V médiích se v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním manažerů investiční společnosti Appian Group kvůli privatizaci Mostecké uhelné objevila jména dvou zástupců Appian Group. K tomu sdělujeme, že pánové Jiří Diviš a Marek Čmejla nebyli švýcarskou prokuraturou obviněni ze žádného trestného činu,“ uvedl mluvčí Appian Group Miroslav Novák.
Proti postupu švýcarských úřadů podala Appian Group podle Nováka protest a hodlá se bránit i soudní cestou. „Šetření ve Švýcarsku bylo zahájeno na základě udání. Transakci a celý proces vstupu Appian Group do Mostecké uhelné prošetřovala již česká policie a případ odložila s tím, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání. Podle našeho přesvědčení byl náš vstup i další kroky v Mostecké uhelné v pořádku a nedošlo k žádnému porušení právních předpisů ČR ani Švýcarska. Jsme si proto jistí, že odložením skončí i současné šetření ve Švýcarsku,“ stojí v oficiálním vyjádření Appian Group.
Mluvčí Appianu už ale neodpověděl na otázku, jestli „neobvinění“ Marka Čmejly nemohlo být způsobeno tím, že se pro obvinění nedostavil. Rovněž bez odpovědi zůstalo, jestli mezi obstaveným majetkem ve Švýcarsku je i nějaký, který vlastní či kontrolují Marek Čmejla a Jiří Diviš.
Podle materiálu švýcarské federální prokuratury, jehož kopii má týdeník EURO k dispozici, začalo vyšetřování Diviše 30. května 2007 a později přibyl mezi vyšetřované i Čmejla a další.
Koláček, který je již několik let inspirován buddhismem, už svět byznysu opustil. Před dvěma roky založil nadaci a společnost Maitrea. Jejím cílem je podle internetových stránek www.maitrea.cz „poskytnout prostor pro ty, kteří cítí potřebu osobního rozvoje a sebepoznání, slovo Maitrea samotné v sobě nese význam laskavý a milující a naším mottem je Inspirace srdcem“. Na žádost o schůzku či telefonický rozhovor na téma švýcarského vyšetřování Koláček nereagoval. Měkotu, Klimeckého, Krause a de Groota se týdeníku EURO nepodařilo kontaktovat.

Mobutuův kamarád Kdo inspiroval švýcarskou prokuraturu k tak rozsáhlé a intenzivní práci, když jde zjevně o majetek vyvedený z České republiky, vesměs českými manažery? Vzhledem k mezinárodní váze prošetřovaných osob a datům, kdy proti nim švýcarská prokuratura zahájila trestní vyšetřování, se zdá pravděpodobné, že pod Alpami se původně zajímali o belgického občana Jacquesa de Groota. Ten byl jedenadvacet let (1973–1994) jedním z výkonných ředitelů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. V posledních dnech roku 1990 přinesl list The Wall Street Journal rozsáhlý materiál o úzkých stycích de Groota se zairským diktátorem Mobutuem. Článek naznačoval, že de Groote byl Mobutuem zkorumpován. Bývalému výkonnému řediteli těchto nadnárodních finančních institucí sice žádný úplatek nebyl prokázán, nicméně bylo prokázáno, že si léta žil vysoce nad poměry svého platu a že si jednou vzal ze Zaire výhodnou půjčku. Švýcarské vyšetřování mělo podle MF Dnes odstartovat udání švýcarského občana Alaina Aboudarama, který de Groota obviňoval, že mu dluží miliony dolarů. Jacques de Groote měl být vývěsním štítem Appianu Group, který měl Antonínu Koláčkovi a jeho lidem dodat punc důvěryhodné a významné americké investiční skupiny. To se ostatně na pár let povedlo. Nyní ale vývěsní štít táhne ke dnu i muže v pozadí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít