Korupční mraky nad Mariánským náměstím

31. července 2009, 20:40 - Pavel Matocha
31. července 2009, 20:40

Přítele pražského primátora Romana Janouška...

Celý podtitul: Přítele pražského primátora Romana Janouška vyšetřují ve Švýcarsku kvůli praní špinavých peněz

U drog to všechno začalo. Společnost Medea Kultur, kterou spoluvlastnil Roman Janoušek, získala dobrou zakázku od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na pořádání seminářů o drogách. Středoškolákům v kině Blaník na Václavském náměstí v Praze přednášel i tehdejší drogový expert Pavel Bém. Tam se dva muži, kteří posledních sedm let vládnou pražské radnici, seznámili. Bém byl zvolen pražským primátorem a jeho přítel Janoušek se podle mnoha svědectví stal šedou eminencí magistrátu. Sídlu Janouškových firem v paláci Blaník se začalo říkat druhý magistrát.
O Janouškovi postupně začaly kolovat legendy. Bez jeho schválení, respektive vybrání provize, se údajně neuskutečnila žádná významnější pražská zakázka. Poukazováním na korupční prostředí lze sice pohodlně diskreditovat obchodní úspěchy druhých a omlouvat neúspěchy vlastní, ale když vám stále víc lidí mezi čtyřma očima a za příslibu mlčení vypráví, jak museli Janouškovi zaplatit, aby získali od hlavního města zakázku, či aby si mohli pronajmout nebo koupit vyhlídnutou nemovitost, nemusíte být přehnaně podezíraví či paranoidní, abyste tomu uvěřili.
O konkrétních případech se psát nedá. Na korupci vydělávají obě strany, a tak ani uplácející ani uplácený nemají zájem tuto vzájemně výhodnou spolupráci ohrozit či ukončit. O případné trestní odpovědnosti ani nemluvě. Prasknout to většinou může až v okamžiku, kdy uplácený bere přes míru a začne mít problém s vysvětlením, kde a jak vydělal na majetek, jímž disponuje. Pod tlakem pak vypráví neuvěřitelné historky o krabici od bot s miliony po tatínkovi či o půjčce od strýčka Vika.
Do podobné situace se nyní může dostat i Roman Janoušek. Deník MF Dnes přinesl informaci, že ve Švýcarsku odmítl vysvětlit původ 221 milionů korun na jednom svém účtu, a že ho proto začali vyšetřovat kvůli podezření z nedovoleného praní špinavých peněz. Vzhledem k tomu, že bohatí lidé nemívají všechny své peníze u jedné banky, či dokonce na jednom účtu, dá se očekávat, že Janoušek disponuje částkou minimálně o jeden řád vyšší. Přestože je úspěšný podnikatel, původ miliardových zisků bude vysvětlovat asi stejně obtížně jako Stanislav Gross zdroj financí na nákup nového bytu. Na rozdíl od politika ale nemusí s novináři komunikovat a veřejně nic vysvětlovat. Tohoto mlčení a neviditelnosti se ostatně Janoušek dlouhodobě drží.
Zjištění švýcarských prokurátorů staví před Janouška a pražský magistrát ještě jednu nepříjemnou otázku. Ke zmíněnému účtu totiž kromě něj a jeho matky údajně měli podpisová práva i dva vlivní magistrátní úředníci – ředitel odboru obchodních aktivit Peter Ďurica a ředitel odboru investic Jiří Toman! Lze si představit pádnější nepřímý důkaz o korupci?

Dvakrát namočený Bém Další možné informace možná dodá Švýcarům česká policie, která zjevně na základě švýcarských informací provedla již na přelomu května a června razii na pražském magistrátu, kde mimo jiné oskenovala Tomanův počítač. MF Dnes již tehdy napsala: „Vyšetřovatelé protikorupční policie se začali zajímat o šéfa investic pražského magistrátu Jiřího Tomana. Důvodem může být podezřelé švýcarské bankovní konto, ke kterému měli údajně podpisové právo právě lidé navázaní na zakázky a obchody pražského magistrátu. Policie nechce důvody zásahu komentovat. Jedna z variant je však i taková, že Tomana policisté navštívili kvůli rozsáhlému vyšetřování švýcarské prokuratury.“
„Podnikání“ dvou významných úředníků společně s Janouškem tak definitivně staví před magistrát hlavního města Prahy a jeho primátora Pavla Béma nutnost zaujmout ke kauze stanovisko. Řeči, že o účty svých přátel se nezajímá, již neobstojí. Bém je nyní v případu švýcarského vyšetřování údajného praní špinavých peněz namočen dvakrát – přes svého přítele i přes své úředníky. ODS tím inkasovala extra nepříjemné předvolební téma. Pokusí se Mirek Topolánek v zájmu očištění strany vyškrtnout Pavla Béma z kandidátky do voleb do Poslanecké sněmovny? A co když postupně vyplave, že Janoušek spolupracoval s dalšími vlivnými členy ODS? Pro zainteresované je korupce vysoce efektivním způsobem k dosažení jejich cílů a i vzhledem ke své nezákonnosti je pojí dlouhodobým poutem mlčení. I proto je tak obtížně postižitelná. Pokud ale korupční jednání přeroste ve vydírání, tedy do situace, kdy „uplácející“ již neparticipuje na obchodu dobrovolně, situace se dramaticky mění. Vydíraný v takovém případě může časem dostat chuť o korupci, do níž byl dotlačen, promluvit.

BOX
Co zjistila švýcarská prokuratura Podnikatel a přítel pražského primátora Roman Janoušek a dva vlivní magistrátní úředníci Peter Ďurica a Jiří Toman mají podpisové právo k účtu v Kredietbank v Ženevě, na němž bylo v přepočtu 221 milionů korun. Účet byl zřízen na firmu Botanic Finance, registrovanou v Panamě. Bance se zdály transakce na tomto účte podezřelé a požádala Janouška o vysvětlení, a protože ten s ní nekomunikoval, oznámila tuto skutečnost švýcarské prokuratuře. Ta 22. září 2008 zahájila vyšetřování proti Romanu Janouškovi a proti neznámé osobě z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz.

Kdo je Roman Janoušek Roman Janoušek (41) s novináři nekomunikuje a jiní o něm bývali ochotní mluvit téměř výhradně „off-the-record“. Zřejmě proto o něm začaly kolovat legendy, které – jak se nyní ukazuje – byly pravdivé.
V osmdesátých letech se živil tenisem v Německu a na počátku devadesátých let jako číšník v hotelu Beránek na Tylově náměstí. Zde byl podle informací Lidových novin ředitelem Karel Stejskal, s nímž a společně ještě s tehdejším generálním ředitelem Strojexportu Josefem Regnerem začal podnikat. Založili společnost Medea Kultur, která mimo jiné pořádala za finanční podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny besedy o drogách, na nichž přednášel i Pavel Bém. Janouškova hvězda začala stoupat, když se drogový expert Bém zapojil do politiky. Získal velký vliv na municipální zakázky nejprve v Praze 6 a od roku 2002, kdy se Bém ze starosty Prahy 6 stal pražským primátorem, v celé Praze.
Podle neoficiálních informací je Janoušek, který veřejně již v žádných obchodních společnostech nefiguruje, spolumajitelem stavební firmy Navatyp s miliardovými zakázkami či společnosti Ora Print, jež pro VZP vydává časopis Svět pojištěnce za 111 milionů ročně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít