Korupcí ke stabilitě penzí

05. dubna 2011, 16:56 - Petr Stuchlík
05. dubna 2011, 16:56

Manažerský panel

Staronová myšlenka státního penzijního fondu se mimoděk objevila v proslovu premiéra Petra Nečase na Žofínském fóru o vládních reformách. Vedle jasných důvodů, proč takový fond nebudovat, existují i argumenty pro. Někdy možná překvapivé.
Hlavním argumentem premiéra byla důvěryhodnost státem ovládaného fondu pro běžného občana. V Česku stále mezi lidmi existuje pocit, že peníze ve státní instituci jsou bezpečnější než v jakékoli soukromé. Po startu penzijní reformy se ovšem dá předpokládat, že dojde postupně ke konsolidaci trhu a vzniku penzijních fondů, které prostě nebudou moci zkrachovat. Staré známé „too big to fail“. Nicméně státní fond může rozjezdu reformy pomoci, souhlasím.
Problematičtějším argumentem pro jsou nízké náklady na správu aktiv, které by stát v krajním případě dotoval. Kromě deformace trhu by to znamenalo další zátěž pro státní rozpočet a další negativní jevy: stačí se podívat na VZP.
Hlavním důvodem, proč nestavět státní penzijní fond, je jeho jasná neefektivita. Můžeme se zaklínat Švédskem, kde analogický fond skvěle funguje, ale opravdu někdo vážně věří, že by v Česku fungoval stejně? Státem ovládané společnosti jsou obvykle symbolem nesmyslně vysokých nákladů, dozorčích rad podle politického klíče a více či méně zjevné korupce. Státní penzijní fond by fungoval naprosto stejně.
V této souvislosti mne však napadá kacířská myšlenka. Největším rizikem pro penzijní reformu je změna politické garnitury a následný populistický zásah do systému. Ovšem kdyby na státním penzijním fondu parazitovaly všechny velké politické strany, mohli bychom právem předpokládat, že si kapři rybník nevypustí. Jsem si jist, že premiér nenavrhl státní penzijní fond kvůli vybudování dalšího penězovodu. Ale jakkoli to zní brutálně, může být státní fond klíčovým stabilizátorem celého systému. Uznávám, stabilizovat reformu důchodů prostřednictvím nových politických penězovodů je tragické. Jsem však realista. Napadá vás v českých podmínkách efektivnější způsob, jak kontinuitu systému zajistit? Mě bohužel ne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít