Korupce kvůli tatrovkám: Podezření vůči Adamsovi sílí

25. srpna 2013, 10:24 - Jan Hrbáček, Euro
25. srpna 2013, 10:24

Obžalovaný bývalý šéf kopřivnické automobilky Ronald Adams se skutečně mohl kvůli zakázce na vojenské speciály pokusit uplatit vedení ministerstva obrany. Vyplývá to z odposlechů armádní tajné služby, které má týdeník Euro a deník E15.cz k dispozici.

Minulý týden byl kvůli možné nabídce úplatku 20 miliónů korun před brněnským soudem vyslechnut bývalý náměstek ministra obrany, a později ministr, Martin Barták. Samosoudkyně Šárka Dufková konfrontovala Bartákovo aktuální svědectví s původní výpovědí na policii a nechala jej dokonce nakreslit podrobný plánek popisující, jak a kde přesně se měla výzva o zvláštním fondu kvůli navýšení počtu dodávaných tatrovek o dalších pět set kusů na brněnském zbrojařském veletrhu IDET v květnu roku 2009 odehrát. Shodou okolností to bylo tři dny před tím, než Barták nastoupil do funkce ministra.

Podezření z možné korupce, provázející dodávku téměř šesti stovek speciálů české armádě za necelé 3 miliardy korun, nyní sílí. Týdeníku Euro se podařilo zajistit podstatné pasáže ze spisu „Matka“, který nashromáždili kvůli armádní zakázce vojenští zpravodajci a předali ho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Agenti vojenské služby se soustředili nejen na management podniku, ale na privátního zprostředkovatele Pavla Stoška, který za kontrakt získal provizi necelých 30 miliónů korun. Vojenští agenti zachytili už dva roky před zmíněným brněnským zbrojařským veletrhem telefonický rozhovor Stoška s bývalým členem a předsedou představenstva Tatry Zbyňkem Keislerem.

Vojáci zaznamenali následující komunikaci, z níž týdeník Euro podchytil podstatnou pasáž. Stošek: „Protože jsme předpokládali, že takoví č….i, jako je pan Adams, se mohou objeviti, tak z toho důvodu od začátku já spolupracuju s vojenskou zpravodajskou službou, která dbá na to, aby toto nebylo v rámci korupce a teď řeknu Valovi, že jestli Adams chce uplatit Bartáka a ministerstvo, tak ať to platí z někoho jinýho, ale ze mě ty prachy nedostane.“ Keisler: „No tak to v žádném případě.“

Jeden z Adamsových obhájců Radek Ondruš ale svědectví Bartáka a jeho bývalých spolupracovníků vnímá jako pokus jeho klienta očernit. „To co je v obžalobě uvedeno, vnímá jako nepravdu. Takto se ta událost nestala a ani ji takto nezaznamenal. Pokud by existovaly nějaké důkazy, už by se objevily dávno. Zprošťující rozsudek je to jediné, co očekáváme,“ prohlásil Ondruš.

Jako první údajné korupční jednání v klauze nákupu vojenských speciálů českou armádou oznámili američtí zástupci Tatry, v čele s bývalým velvyslancem USA v České republice Williamem Cabanissem. Barták si podle nich měl říct o úplatek 5 miliónů dolarů v zimě roku 2008 v rámci státní návštěvy v USA. Další žádost o úplatek měla zhruba v tutéž dobu padnout ze strany zbrojaře Michala Smrže. Tuto událost ale američtí zástupci Tatry policii oznámili až téměř po třech letech od doby, kdy se měla údajně odehrát. Případ by měl po peripetiích, kdo jej má vlastně vyšetřovat a dozorovat, rozhodovat pražský městský soud.

Barták posléze podal trestní oznámení na Adamse, s tím, že mu měl nabídnout za navýšení zakázky dvacet miliónů korun. Barták pozdní oznámení zdůvodňuje tím, že mu všechny konsekvence nabídky došly až po následujících událostech.

Více informací v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Adams končí v Tatře, stihl ještě domluvit miliardovou zakázku

Barták zprvu nepovažoval nabídku Adamse za korupci, názor změnil

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít