Korupce jen kvete, úplatky však nikdo nedává

31. května 2004, 00:00 - (dr)
31. května 2004, 00:00

V ČESKU BY ÚPLATKÁŘSTVÍ OHLÁSILA NA POLICII NECELÁ PĚTINA DOTÁZANÝCH Trpělivostí a legální cestou lze vyřešit vše - věří tomu hlavně mladí lidé a důchodci. Podnikatelé však vědí své a sázejí spíš na "všimné".

V ČESKU BY ÚPLATKÁŘSTVÍ OHLÁSILA NA POLICII NECELÁ PĚTINA DOTÁZANÝCH

Trpělivostí a legální cestou lze vyřešit vše - věří tomu hlavně mladí lidé a důchodci. Podnikatelé však vědí své a sázejí spíš na „všimné“.

Úplatkářství ve střední a východní Evropě není zdaleka zabydleno rovnoměrně. Podle výzkumu GfK berou úplatky jako běžnou věc nejvíce Slováci (67 %), Češi (61 %) jsou hned za nimi. Obě tyto země vysoko překračují průměr v regionu, který dosahuje 41 procenta. Zbytečné je dávání úplatků pouze pro desetinu populace České republiky a tomu, že cokoli lze získat legální cestou věří hlavně lidé do 29 let a důchodci. Jde tedy především o obyvatele, kteří se denně s „tvrdou podnikatelskou realitou“ nepotýkají. Běžní občané vnímají korupci jinak než podnikatelé, úředníci nebo odborná veřejnost. Přitom podle výzkumu GfK většina obyvatel regionu nepovažuje úplatky za samozřejmou součást života. Přestože korupce ve střední a východní Evropě v podstatě jen kvete, většina obyvatel kategoricky tvrdí, že nikdy žádný úplatek nedala. Tři pětiny české populace sice považují korupci za samozřejmou, ale téměř stejný počet lidí nikdy nikoho neuplatil.

BEZ ÚPLATKŮ NIC NEBUDE FUNGOVAT Zatímco v osmi ze čtrnácti zkoumaných států vidí lidé jako nejzkorumpovanější obor zdravotnictví, v tuzemsku jednoznačně vyhrály úřady. Podíl dotázaných, kteří jsou o výskytu úplatkářství v této oblasti přesvědčeni, se od roku 2001 téměř zdvojnásobil - z dvaceti procent na 37. Tři pětiny Čechů se domnívají, že úplatky jsou součástí státního aparátu, bez nich by nefungovalo ani to, co dnes ještě funguje. Tak velkou deziluzí netrpí v žádné jiné zkoumané zemi. Přesvědčení, že zkorumpovaní úředníci a podnikatelé tvoří propojenou síť a vzájemně se podporují, zastává osm obyvatel Česka z deseti. S KORUPCÍ AŤ SI PORADÍ ZKORUMPOVANÝ STÁT S výjimkou Rakouska u všech obyvatel střední a východní Evropy převládá pocit, že žijí ve zkorumpovaném státě. V Česku jsou o tom přesvědčena 64 procenta respondentů, což není zdaleka nejhorší číslo. Průměr celého regionu totiž dosahuje 79 procent. Obyvatelé tohoto regionu však očekávají, že proti úplatkářství budou bojovat právě ony zkorumpované státy. S tím, že boj proti korupci je věcí státu, nikoli občanů, se ztotožnily více než čtyři pětiny dotázaných. Lidé se vůbec do boje s korupcí nehrnou. Ve střední a východní Evropě platí, že na policii půjde ohlásit uplácení státního zaměstnance či veřejného činitele soukromou firmou jen 16 procent lidí. V Česku pak podíl dotázaných, kteří by volili tuto cestu regionální průměr překročil jen o dva procentní body. Nejvíce jsou odhodláni se proti korupci stavět ve Slovinsku, Rakousku a Chorvatsku, nejlhostejnější jsou obyvatelé Ukrajiny. Mnohem častěji by však obyvatelé zkoumaných zemí podpořili boj proti korupci účastí na demonstraci. Do ulic by za tímto účelem bylo ochotno vytáhnout 37 procent dotázaných. Nejaktivnější jsou Bulhaři, Rumuni, Srbové a Černohorci, nejméně ochotu k podobnému odporu projevili Rakušané, Maďaři a Slovinci. Vzhledem k tomu, že Rakousko vychází z celého výzkumu jako země, kde je řešení problémů s korupcí v regionu možná nejdál, nejsou nejspíš demonstrace tou pravou zbraní proti úplatkům. Považují úplatky za samozřejmost (% dotázaných)

Slovensko 67 Česko 52 Ukrajina 61 Maďarsko 46 Rumunsko 45 Rusko 43 Bulharsko 42 Litva 37 Srbsko a Č. Hora 37 Chorvatsko 36 Rakousko 28 Polsko 27 Estonsko 26 Slovinsko 3 pramen: GfK Praha NEJZKORUMPOVANĚJŠÍ OBLASTI (% DOTÁZANÝCH)**

Země zdravotnictví úřady soudnictví celnice policie

Rakousko 2 39 6 7 5

Bulharsko 15 9 22 26 10

Chorvatsko 35 8 24 8 7

Česká republika 13 37 10 8 12

Estonsko 7 25 16 14 19

Maďarsko 30 13 6 10 15

Litva 23 12 15 34 8

Polsko 35 21 10 10 7

Rumunsko 35 12 20 3 15

Rusko 8 14 8 7 25

Srbsko

a Černá Hora 25 3 17 16 11

Slovensko 37 14 20 4 6

Slovinsko 30 16 19 5 7

Ukrajina 18 5 18 9 10

Průměr 22 16 15 12 11

pramen: GfK Praha

foto: Lenka Böhmová

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít