Koruna je nejslabší od intervencí, dostala se na 26,80 Kč za euro - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koruna je nejslabší od intervencí, dostala se na 26,80 Kč za euro

, čtk,
Koruna je nejslabší od intervencí, dostala se na 26,80 Kč za euro
Zdroj: Tomáš Novák, Euro

Koruna se dnes dopoledne dostala vůči euru na 26,80 Kč/EUR, což je nejslabší hodnota od ukončení intervencí. Za necelé dva týdny se tak dostala nejblíže k 27,00 Kč/EUR, což byla hranice, kterou Česká národní banka do 6. dubna bránila. Po dopoledním oslabení dnes koruna opět mírně posílila a kolem 10:40 se obchodovala za 26,75 Kč/EUR.

Podle analytika Tomáše Vlka ze společnosti Patria se koruna po velikonočních svátcích vydala dál umazávat zisky, které nabrala po ukončení intervenčního režimu. „K ústupu koruně nezavelely žádné nové zprávy z domácí ekonomiky,“ uvedl s tím, že za oslabením může být nervozita trhu.

Ve čtvrtek před velikonočními svátky koruna uzavírala vůči euru na 26,70 Kč/EUR, za týden od ukončení intervencí tak byla o 30 haléřů silnější. Zatím nejsilnější byla v pondělí 10. dubna, kdy po zveřejnění inflačních dat Českým statistickým úřadem zpevnila až k 26,50 Kč/EUR.

Aktuální kurz eura ke koruně:

Guvernér ČNB Jiří Rusnok před týdnem uvedl, že bankéři čekali po ukončení režimu větší výkyvy kurzu koruny. Silnější výkyvy ale podle něj ještě mohou nastat. „Množství korun, které nakoupili hráči na trhu, je obrovské a je jasné, že hledání dlouhodobější rovnováhy kurzu bude trvat déle a může dojít k silnějším výkyvům,“ uvedl v úterý.

Před zahájením intervencí v listopadu 2013 se koruna obchodovala pod 26 korunami za euro. Od zahájení intervencí do konce února ČNB utratila na devizovém trhu 1,5 bilionu korun, celkové odhady hovoří o dvou bilionech korun.

Dále čtěte:

Podle rady ČNB se kurzový závazek osvědčil. Skokového posílení koruny se bankéři nebáli

Rusnok: ČNB by koncem roku mohla začít zvyšovat sazby. Koruna dál posiluje

ČNB v únoru intervenovala za 220 miliard korun


Ohodnoťte tento článek
Diskuze