Koronavirus ovlivní ratingy firem. Moody's provádí globální revizi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koronavirus ovlivní ratingy firem. Moody’s provádí globální revizi

čtk,
Koronavirus ovlivní ratingy firem. Moody’s provádí globální revizi
Zdroj: Profimedia.cz

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s provádí globální přehodnocení úvěrové spolehlivosti podniků s ohledem na pandemii koronaviru i na prudký pokles cen ropy. První rozsáhlá vlna snížení firemních ratingů by mohla přijít již v příštích dnech. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na přední analytičky Moody’s.

„Provádíme globální revizi ratingů ovlivněných virem,“ uvedly analytičky Anne Van Praaghová a Christina Padgettová. „Do konce týdne tu budeme mít značné množství ratingových úprav,“ dodaly. Tyto úpravy se podle nich budou týkat celých skupin podniků či odvětví.

Moody’s již tento týden upozornila, že zhruba devět procent z 920 podniků v Evropě, Africe a na Blízkém východě, jejichž úvěrovou spolehlivost hodnotí, je silně vystaveno dopadům pandemie koronaviru. Odhadla rovněž, že u zhruba 16 procent z více než dvou tisíc hodnocených podniků v Severní Americe existuje vysoké riziko úpravy ratingu.


Ten svetr si nesvlíkej. Česko objevilo nečekaného vůdce pro těžké časy


„Máme tu virus, prudký pokles cen komodit a tlak na kapitálových trzích. Tato kombinace událostí je bezprecedentní,“ uvedla Padgettová. „Některé větší podniky, jež se dostávají pod tlak, by mohly těžit z mimořádné vládní podpory,“ upozornila nicméně Van Praaghová. „V takových případech to může zmírnit ratingové úpravy,“ dodala.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze