Koronavirové pojištění. Vietnamské aerolinky zkouší nalákat cestující kontroverzní nabídkou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koronavirové pojištění. Vietnamské aerolinky zkouší nalákat cestující kontroverzní nabídkou

,
Koronavirové pojištění. Vietnamské aerolinky zkouší nalákat cestující kontroverzní nabídkou
Zdroj: Facebook/Vietjet

Dopad současné pandemie na letecký civilní průmysl je značný. Mnohým dopravcům hrozí bezprostřední zánik, najdou se ale tací, kteří razí strategii, že nejlepší obrana je útok. Zářným příkladem jsou vietnamské nízkonákladové aerolinky Vietjet, které jako jedny z mála navzdory aktuální nepříznivé situaci i nadále lákají pasažéry na paluby svých letadel, a to navíc ne jen tak ledajakým způsobem. Cestujícím totiž nabízejí pojištění proti koronaviru.

Nabídka je podle vyjádření společnosti platná od 23. března do konce června, týká se všech domácích letů a jako taková je zcela zdarma. V případě, že se cestující během letu touto nebezpečnou infekcí nakazí, vyplatí mu dopravce 200 milionů vietnamských dongů, tedy zhruba 215 tisíc korun.

„Zdraví pasažérů a členů posádky je proti všem rizikům nákazy chráněno na té nejvyšší možné úrovni,“ píše se v prohlášení aerolinek zveřejněném na jejich webových stránkách.

„S tímto pojištěním mají pasažéři po dobu 30 dní, jež začíná v den letu v čase 00:01, ze strany Vietjetu nárok na pojistné plnění a výhody bez ohledu na to, jak se touto nemocí nakazili,“ dodává společnost s tím, že je připravena vyplatit desítky miliard dongů jen proto, aby se její zákazníci cítili během přetrvávající krize v bezpečí.


Smůlu mají epileptici i lidé s mentální poruchou  

Jak to tak ale s podobnými věcmi bývá, i toto pojištění má pochopitelně celou řadu háčků. Aby měl cestující v případě, že bude ve třicetidenní lhůtě na přítomnost koronaviru v těle skutečně pozitivně testován, na odškodnění nárok, musí při zakoupení letenek „poskytnout veškeré informace v souladu s obchodními podmínkami Vietjetu“ a stejně tak i „splnit všechna nařízení ohledně prevence před nemocí jak ze strany Vietjetu, tak i ministerstva zdravotnictví a dalších autorit“.

To, jak zmiňuje zpravodajský server CNN, automaticky vyřazuje všechny osoby, jimž už byl koronavirus diagnostikován, a současně i ty jedince, kteří například porušili zákaz cestovat či doporučení zůstat v karanténě udělené příslušnými úřady. Na odškodnění nebudou mít rovněž nárok ani lidé trpící „epilepsií nebo mentální poruchou“ či cestující, jež uvedli nesprávné osobní údaje.


Příliš drahé parkování. Aerolinky řeší, kam s uzemněnými letadly

Pinal County Airpark

Důkazy musejí být posvěceny úřady

Vzhledem ke všem výše zmíněným kritériím se tak nabízí otázka, za jakých okolností tedy aerolinky toto v přepočtu více než 200tisícové pojistné plnění skutečně vyplatí. V této souvislosti Vietjet nicméně uklidňuje, že se tak automaticky stane ve všech případech, kdy dotyčný doloží pozitivní test na koronavirus vykonaný institucí, jež má pověření od tamního ministerstva zdravotnictví, a dosvědčí, že byl s touto nákazou hospitalizován „v nemocnici nebo autorizovaném zdravotnickém zařízení nacházejícím se na území Vietnamu“.

Ke čtvrtečnímu ránu eviduje tato jihoasijská země podle údajů serveru Worldometers.info celkem 148 nakažených. Žádné oběti na životech zde dosud zaznamenány nebyly.

Zdroj: www.cnn.com

Ohodnoťte tento článek
Diskuze