Koronavirová karanténa: Jsme si blíže nebo nás rozděluje? - Euro.cz

Přihlášení

Koronavirová karanténa: Jsme si blíže nebo nás rozděluje?

Mojra,
Koronavirová karanténa: Jsme si blíže nebo nás rozděluje?
Komerční sdělení

Taky někdy kouknete z okna na prázdné ulice a připadáte si jako ve špatném snu? Možná se i štípnete do ruky. Ale nepomůže to. Hrozba nákazy koronavirem je všudypřítomná, a tak jsme nuceni zůstat doma, zodpovědně nosit roušky a sledovat zprávy. Je to výzva pro nás všechny. Připravili jsme si pro vás několik postřehů psycholožky PhDr. M. Miechové, jak tuto dobu ustát.

Navenek se snažíme vypadat nad věcí, nedat na sobě znát naše obavy, usmíváme se a uklidňujeme děti, že vše bude zase v pořádku. Uvnitř však většinou strádáme, bojíme se, bojujeme s neustálou potřebou mít vše pod kontrolou. Pracujeme, staráme se o děti, učíme se s nimi, usilujeme o zachování řádu. Večer padáme vyčerpáním do postele. Ani ne tak fyzickým, jako spíš psychickým. Přiznejte si, kolikrát vás v těchto dnech rozbolela hlava, nebo jste třeba jen neuměli hned vstát z postele, i když jste sebevíc chtěli? Možná si to nechcete připustit, ale tělo pozná, když se vnitřně trápíte. Můžete být osamělí, nebo vám naopak vadí naprostá ztráta soukromí, vašich koníčků, máte strach o sebe a své blízké, nevíte, jak vše zvládnete finančně… Psychika bije na poplach! Kvůli všem nuceným opatřením trpí mezilidské, pracovní i partnerské vztahy. Pojďme se podívat na to, s čím se teď páry musí nejčastěji vyrovnat.

Ponorková nemoc

… lapeni mezi čtyřmi zdmi


Ponorka. Tohle označení, už zřejmě slyšel každý z nás. Je to stav takové zvláštní averze a podrážděnosti, často vůči člověku, kterého milujeme. Přichází tehdy, když jsme nuceni s druhou osobou trávit až příliš času.

Jenže současná situace, která souvisí s omezením pohybu a sociálních aktivit, je jiná než situace na dovolené. Netušíme, jak dlouho bude trvat a žádná pláž ani koktejly s deštníčky nejsou k dispozici. V rodinném domě se členové domácnosti mohou alespoň rozptýlit v rámci jednotlivých pokojů. Jindy útulná garsonka se však v těchto dnech často stává doslova bitevním polem, ze kterého není kam utéct.

Jak spolu přežít a nezbláznit se?

Zásadní je najít rovnováhu mezi časem stráveným spolu a časem, kdy má každý z partnerů prostor na své vlastní činnosti a svou pohodu. Pokud se vám to nedaří přirozeně, můžete si zkusit vytvořit časový plán, harmonogram nebo si jasně stanovit nějaké hranice a pravidla.

Jako dva cizinci

…ne spolu, ale jen vedle sebe


Pozor ale na opačný extrém. Mnoho párů bylo až příliš navyklých na každodenní rutinu a na režim, ve kterém byla zmíněná rovnováha mezi společně stráveným časem a časem pro sebe, narušena v opačném směru. Osobní a pracovní povinnosti jasně převládaly. A nyní, když je rutina nabouraná, mnozí si uvědomují, že člověka, se kterým žijí, vlastně vůbec neznají, nemají s ním v podstatě nic společného a neví, jak s ním vycházet.

Z praxe PhDr. Michaely Miechové:

U svých klientů se často setkávám s tím, že spolu jako partneři neumí trávit čas. Domácnost a vztah jim dobře funguje v pracovních dnech, kdy mají jasný režim, ale v období volna či svátků se jim ta pohoda nějak vytrácí. Je to problém celé dnešní uspěchané doby, kdy jsme se všichni naučili plnit v krátkém čase spoustu povinností, všechno máme nalajnované a v domácnosti se jednotliví členové tak nějak míjejí. Žijí spíše vedle sebe než spolu. I proto je současná situace pro mnoho párů opravdovou výzvou.“

Jak k sobě zase najít cestu?

Zkuste objevit společné koníčky, projevte zájem o toho druhého. Základem každého kvalitního vztahu je zdravá komunikace. Každý den si proto udělejte čas na to, abyste se si spolu popovídali.

Kostlivci ve skříni

na povrch vyplouvají všechna tajemství

Třeba právě díky otevřené komunikaci konečně objevíte i věci, které byly dlouhou dobu schované a vy jste jejich existenci jen tak matně tušili. Když teď s partnerem budete intenzivněji trávit čas, možná si všimnete věcí, které jste dříve neviděli. V takových chvílích se pak otevírají například problémy v oblasti sexuálního života, duševních problémů, závislostí ale i dlouho tajené nevěry.

Jak s kostlivci naložit?

Máte v podstatě dvě možnosti. Buď se postavíte situaci čelem a společně s partnerem budete hledat řešení, nebo onoho pomyslného kostlivce do skříně zase znovu zavřete. Pamatujte ale na to, že vy už teď víte, že tam je a jen tak na to zřejmě nezapomenete…

Boj s vlastními démony

… svět se zastavil, je čas na bilancování

Všechno se zpomalilo. Máme teď více času přemýšlet, snít a rekapitulovat. Na to v dnešním uspěchaném světě už moc zvyklí nejsme, mnohé tak vlastní myšlenky a přání nejen překvapí, ale někdy dokonce doslova vyděsí.

Z praxe PhDr. Michaely Miechové:

„Mám zkušenost, že některé problémy mezi partnery nepramení z nekvalitního nebo narušeného vztahu, ale že se jedná o něco osobního. Něco, co třeba jeden z partnerů nemá sám v sobě uzavřené. Takové věci se pak otevírají ve chvílích, kdy má člověk čas být sám se sebou a svými myšlenkami. Současná situace přesně takovou chvílí je a přináší s sebou určité bilancování. Žiju život, jaký jsem chtěl/a? Jsem šťastná/ý? Co mi chybí?

Takové bilancování je typické zejména v určitých fázích lidského života. V období středního věku lidé rekapitulují své dosavadní úspěchy, práci i vztahy. Další rekapitulace a přemýšlení přichází často s odchodem dospělých dětí a poté v důchodovém věku. Lidé se znova zamýšlejí nad smyslem a cílem svého života a často bojují s pocity vlastní zbytečnosti.

Proto v těchto dnech může být problémem nejen vydržet v jedné domácnosti s partnerem, ale také vydržet sami se sebou, se svými myšlenkami a obavami.“

Když nemůže Mohamed k hoře…

Jakmile se ocitnete v krizi, je potřeba problémy neodsouvat do pozadí, ale co nejdříve na ně reagovat. Jednou z možností je nenechávat si je pro sebe. Můžete si promluvit s někým blízkým, dobou kamarádkou/kamarádem, nebo odborníkem. Za odbornou pomocí pak nemusíte nikam cestovat díky online psychologické poradně Morja.cz. Ta nabízí konzultace z pohodlí vašeho domova formou hovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, telefon nebo email.

Co jistě potěší je to, že oproti kamenné poradně, kde konzultace trvá standardně 50 minut, máte v Mojra.cz na výběr ze tří možností – 30, 60 nebo 90minutový hovor s psychologem. Můžete tak řešit jak nenadálé situace, kdy chcete rychle probrat své pocity, složitější životní krize nebo se objednat na párovou terapii.

Výhodou jsou také krátké objednací lhůty. Konzultaci můžete mít reálně do hodiny, a to nejen v pracovní dny, ale i o víkendu – ráno, odpoledne i večer. Terapie je možná ve více jazycích, tedy nejen v českém a slovenském, ale také v polském, anglickém, německém nebo španělském jazyce.

A jak se objednat? Stačí si vybrat některého z psychologů a vyplnit objednávkový formulář. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás jednoduchý návod v tomto videu.

Ať už řešíte náhlé, nebo dlouhodobé krize, problémy v manželství, vyhoření, stres, strach z izolace a cokoli dalšího, neodkládejte jejich řešení na později.