Koronakrize nás vrátila na úplný základ tvorby, říká principál Cirk La Putyky Rostislav Novák mladší - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koronakrize nás vrátila na úplný základ tvorby, říká principál Cirk La Putyky Rostislav Novák mladší

,
Koronakrize nás vrátila na úplný základ tvorby, říká principál Cirk La Putyky Rostislav Novák mladší
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Potřebovali jsme zastavit. Všichni, říká principál Cirk La Putyky Rostislav Novák mladší o těžkém období koronaviru.

Tohle pro mě nebyl jen tak nějaký rozhovor. Rosťu znám z dětství z našich rodných Královských Vinohrad, s jeho bráchou Vítkem – dnes ředitelem Cirk La Putyky – jsem chodil do školky a naše rodiny se kdysi navštěvovaly. Dodnes mám v hlavě vzpomínku, jak se Rosťa už tehdy doma v tureckém sedu stavěl na hlavu. Z dnešního pohledu je to víc než symbolické a vlastně to i tak trochu leccos vysvětluje; Rosťa se netají tím, že mu diagnostikovali ADHD. Proto má blízko ke sportu, na který ho rodiče dali, aby vybil přebytečnou energii. A i proto pod hlavičkou Cirk La Putyky vznikla stejnojmenná hra.

Dnes, po víc než třiceti letech, o sobě stále víme. Rosťa s neobyčejnou přesností popisuje, kde parkoval můj táta, a ptá se, co dělá můj brácha. „Na Vinohrady nedám dopustit, já bych tam bydlel hned,“ říká na úvod. Pak se ale shodneme, že dnes už to není, co bývalo. Uzavřené vnitrobloky, na kterých si hrávaly děti z okolních domů, jsou rozparcelované a sousedské vztahy zpřetrhané. A přede mnou už nesedí „ztřeštěný starší brácha mého kamaráda“, ale dospělý chlap s hlubokými zkušenostmi vrytými do tváře.

Příznačně se scházíme v prostoru Jatka 78. Ten Rosťa vybudoval se svým souborem, který nenazve jinak než „company“, jako novou základnu, protože původní domovská La Fabrika začala být příliš těsná. Soubor měl letos oslavit desetiletou existenci představením Cesty. To se z kapacitních důvodů mělo odehrávat namísto…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?