Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Kontroly živnostenských úřadů nebudou

25. července 2005, 00:00 - ERICH HANDL MARTINA MARTINOVIČOVÁ
25. července 2005, 00:00

ÚČTENKOVÁ KOMEDIEPremiér Paroubek chce zrušit povinnost vydávat účtenky za každou drobnost. Mělo by se tak stát už na podzim. Co ale do té doby? Mají se podnikatelé bát kontrol? Profit zjistil, že nikoli. Živnostenské úřady totiž nemají oprávnění dělat kontrolní nákupy.

„Žádný ochranný znak mi úřad nebyl schopen vydat,“ říká trafikant Luděk Konopáč. foto: Profit - Martin Siebert 

ÚČTENKOVÁ KOMEDIE

Premiér Paroubek chce zrušit povinnost vydávat účtenky za každou drobnost. Mělo by se tak stát už na podzim. Co ale do té doby? Mají se podnikatelé bát kontrol? Profit zjistil, že nikoli. Živnostenské úřady totiž nemají oprávnění dělat kontrolní nákupy.

Komedie kolem novely živnostenského zákona dostala minulý týden nečekané rozuzlení. Poté, co stát donutil podnikatele vydávat na každé zboží dražší padesáti korun účtenku i bez vyžádání zákazníkem, se zdá, že nařízení přestane zase brzy platit. Předseda vlády Jiří Paroubek oznámil, že je v září navrhne zrušit. Dokonce se všem postiženým neochotně omluvil v rozhlasovém vysílání.

Prodejci zuří - ještě před třemi týdny museli na poslední chvíli shánět a skupovat bloky paragonů, které jim brzy budou na nic. Mnozí si navíc za nemalé výdaje koupili kasu nebo tiskárnu k počítači. Povinnost vydávat pokladní bloky podle slov premiéra Jiřího Paroubka sice prodejcům zůstane i nadále, ovšem jen na požádání zákazníka.

Kolem účtenek ale stále zůstává řada nejasností. Kdy přesně přestane nesmyslné nařízení platit? Může do té doby přijít do provozovny kontrola?

Vždyť za nevydání účtenky hrozí až půlmilionová pokuta. Ne všem je také jasné, jaké údaje musí účtenka obsahovat. Někteří už šli na finanční úřad, aby jim vydal takzvaný ochranný znak, o němž se domnívají, že již na dokladu musí být. A v redakci se nám scházejí i dotazy, zda bude skutečně stát v budoucnu vyžadovat registrační pokladnu. Profit v minulém týdnu získal na tyto otázky odpovědi.

JEŠTĚ SE NEVÍ KDY

Kdy bude účtenková povinnost zrušena? Na tuto otázku ještě neexistuje jasná odpověď. Premiér Paroubek minulý týden připustil, že zavedení povinnosti nebylo šťastným rozhodnutím a ve vysílání rádia Frekvence 1 ho dokonce nazval politickou chybou. Přesný termín ale podnikatelům nedal. Pouze se dohodl s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, který účtenky prosazoval, o návratu k původnímu systému. O změně názoru bude muset předseda vlády ještě přesvědčit řadu poslanců ČSSD, příslušnou novelu zákona chce sněmovně předložit až v září. Takže povinnost může být zrušena třeba až na Vánoce.

Nadějnější je snaha Senátu, se kterou přišel jeho hospodářský výbor minulý čtvrtek. Na své schůzi počátkem srpna chce Senát navrhnout zrušení povinnosti už od konce srpna. Pokud senátorům záměr zrušit účtenky vyjde, sněmovna by mohla změnu projednávat už na schůzi, která začíná v polovině srpna. Kdyby na ni přistoupila, chyběl by jen podpis prezidenta.

Opět to ale není jistá varianta. Odstranit povinné vydávání paragonů se již počátkem července pokusili poslanci ODS - změnu chtěli propašovat jako součást zákona o úvěru pro České dráhy. Ve sněmovně ovšem nezískali pro svůj požadavek potřebnou podporu, třebaže se k nim přidali lidovci a unionisté. Takže jestli se budou chtít sociální demokraté problémem zabývat až v září, vše se opět oddálí.

Jak se k věci staví komunisté, jejichž hlasy by mohly přitisknout sociální demokraty ke zdi? Sněmovní klub KSČM neměl k návrhu ODS vyhraněný postoj, ale většina jeho členů ho nepodpořila. Člen rozpočtového výboru Jiří Dolejš vysvětlil, že ho chápali jako nesystémový - byl přilepen na poslední chvíli k jinému návrhu zákona. A nebyl ani řádně prodiskutován. Zároveň však zdůraznil, že komunisté by problém rádi řešili - možná ne úplně povinnost zrušit, ale zvýšit částku z 50 korun třeba na dvoj- nebo třeba čtyřnásobek. Nevyloučil zcela, že se klub na podpoře senátního návrhu shodne. Jinými slovy, komunisté ještě nemají moc jasno, zatím od nich nelze mnoho čekat.

KONTROLY NEPŘIJDOU

Zdá se tedy, že živnostenský zákon bude v současné podobě platit ještě několik měsíců. V případě jeho překročení hrozí podnikatelům půlmilionová pokuta, při opakovaném porušení až dva miliony korun. Musí prodejci v tomto „přechodném“ období účtenky skutečně vydávat? A kdo je může kontrolovat? Podnikatele fungující v režimu živnostenského zákona kontrolují živnostenské úřady. Profit jich minulý týden několik obeslal, aby zjistil, zda už nějaké kontroly v ulicích proběhly. Zadal také analýzu problému právní kanceláři Becker & Poliakoff.

Naše zjištění podnikatele potěší: Úředníci zatím žádné kontroly zaměřené na účtenky nedělali a ani dělat nemohli. Nemají totiž oprávnění fiktivně nakupovat zboží. „Kontroly vydávání účtenek samostatně neprovádíme. Pouze při jiných kontrolách, pokud vidí kontroloři nějaké nedostatky v tomto směru, na ně upozorní podnikatele. Kontrola je velmi sporná, nemáme oprávnění provádět kontrolní nákupy. Pokud bychom chtěli sepsat protokol, že prodavač nevydal zákazníkovi účtenku, musel by zde vystupovat zákazník jako svědek, to znamená souhlasit s tím,“ sdělila nám Yvona Matějková ze Živnostenského úřadu pro Prahu 1. „Pro podnikatele by to znamenalo, že bude uveden v protokole s plnou identifikací pro další případné řízení a stálo by ho to dost času. Myslím si, že není vhodné takto obtěžovat občany. Kontrola -tedy kontrolní nákup - není dořešena metodicky,“ dodala Matějková.

POZOR NA BĚŽNÉ KONTROLY

Neznamená to ještě, že podnikatelé jsou beztrestní. „Při všech našich běžných kontrolách jsme sledovali, zda podnikatel vydával na žádost zákazníka doklad o prodeji zboží nebo poskytnutí služby,“ řekla Profitu Zdena Skořepová z Obecního živnostenského úřadu Mělník. Takže pozor na běžné kontroly! Ale ani v Mělníku se zatím úředníci na účtenky nezaměřili. „Od 1. července do současné doby jsme neprovedli žádnou kontrolu zaměřenou výhradně na vydávání dokladu o prodeji zboží nebo poskytnutí služby,“ uvedla Skořepová. Ani nemohli. „Pokud by chtěl kontrolor živnostenského referátu provádět fiktivní nákupy zboží, musel by s sebou mít pracovníka České obchodní inspekce. Jedině on může nakupovat,“ potvrdili nám právníci z kanceláře Becker & Poliakoff. Je tedy zřejmé, že přímé kontroly vydávání účtenek jsou v podstatě nereálné.

BEZ OCHRANNÉHO ZNAKU

Další zmatky vznikly kolem položek, které musí účtenky obsahovat. Novela živnostenského zákona jich totiž uvádí velké množství, včetně takzvaného ochranného znaku. To je jakýsi obrazec sestavený z přerušovaných čar, který má živnostníkovi vydat příslušný finanční úřad. „Pro znak jsem si šel, ale úřad mi žádný nevydal,“ stěžoval si Profitu poděbradský trafikant Luděk Konopáč. „Když nelze splnit literu zákona, proč bych měl dodržovat zákon a účtenky vydávat?“

Věc je ale složitější. „Ochranný znak skutečně novela živnostenského zákona uvádí, ale na účtence bude muset být až v roce 2007. Tedy v době, kdy budou muset mít maloobchody a restaurace registrační poklady,“ vysvětluje Becker & Poliakoff. Podle kanceláře zatím není ochranný znak zákonem vyžadován.

REGISTRAČNÍ POKLADNY BUDOU

A jsme u poslední otázky - zda si po zrušení účtenkové povinnosti budou muset podnikatelé pořizovat registrační pokladny. Bohužel, odpověď zní ano. Vládní návrh zákona o registračních pokladnách s fiskální pamětí, který byl schválen letos na jaře, bude stále platit. „Ale týká se jen podnikatelů v maloobchodě a restauratérství, nikoho jiného,“ upozorňují právníci. „Trafikant nebo zelinář bude muset pokladnu mít, ale třeba kadeřník už nikoli,“ uvádí se v analýze kanceláře.

A to je ten největší problém současné účtenkové komedie. Stát přinutil k vydávání paragonů restauratéry a prodejce, kteří to stejně budou muset činit od ledna 2007. To lze ještě pochopit.

Ale k nákupu pokladen a pokladních bloků přiměl také mnoho dalších živnostníků, kterých se registrační pokladny netýkají. Tito kadeřníci, ševci, krejčí a další podnikatelé ve službách si už v řadě případů pořídili za drahé peníze pokladny, aby mohli vydávat bloky. A teď jim stát říká, že zbytečně.

* ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ BECKER & POLIAKOFF:

„Pokud by chtěl kontrolor živnostenského referátu provádět fiktivní nákupy zboží, musel by s sebou mít pracovníka České obchodní inspekce. Jedině on může nakupovat.“

* ŽIVNOSTENSKÝ ÚŘAD PRO PRAHU 1:

„Kontroly vydávání účtenek samostatně neprovádíme. Byly by velmi sporné, nemáme oprávnění provádět kontrolní nákupy. Pokud bychom chtěli sepsat protokol, že prodavač nevydal zákazníkovi účtenku, musel by zde vystupovat zákazník jako svědek, to znamená souhlasit s tím. Myslíme, že není vhodné takto obtěžovat občany.“ * CO ŘÍKÁ ZÁKON Kompletní znění zákona o registračních pokladnách přinášíme uprostřed čísla v příloze Legislativa. Povinnost vydávat účtenky ke každému nákupu nad 50 korun je nenápadně ukryta v jeho druhé části jako drobná novela živnostenského zákona. Pro běžného podnikatele je změna snadno přehlédnutelná. 

 POKLADNÍ BLOKY

Co na nich musí být už nyní 

označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem, a identifikačním číslemdatum prodeje zboží nebo poskytnutí službydruh zboží nebo službycena

Co na nich musí být od roku 2007

  • jméno nebo obchodní firma
  • adresa
  • daňové identifikační číslo a kód
  • pořadové číslo bloku
  • rozsah a předmět plnění
  • jednotková cena
  • částka celkem
  • částka k úhradě
  • datum a čas
  • ochranný znak

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Auta
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž …
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
V Německu na zemní plyn bez mýta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Technologie
Prosincové záplatovací úterý přineslo řešení poškozeného Windows Media Playeru
Kdyby byly reklamy na chytré hodinky upřímné (video s CZ titulky)
LG má 17″ notebook s rozměry 15″ a hmotností 13″
Na Facebooku se letos nejvíce řešila témata spojená s Mezinárodním dnem žen
Ledecká, hokej a Freddie Mercury… Co dalšího Češi letos nejvíce googlili?
Hry pro příležitostné hráče