Kontrolujte advokáty!

01. října 2010, 12:37 - Petr Kincl
01. října 2010, 12:37

Advokátní kanceláře dokážou vyšponovat faktury do závratných výšin

Myslíte si, že právníci tráví nad případem příliš mnoho času? A účtují si mnohem víc, než byste čekali? Dobrou zprávou je, že nejste sami. Špatnou, že nenajdete advokáta, který by nedokázal své faktury vyšponovat.

Mítink

Diskutovat s právníky o jejich odměnách je obtížné. Laik netuší, kolik času by měla příprava dané smlouvy zabrat, popřípadě jak složitý či nový je probíraný právní problém. Interní podnikoví právníci, kteří by s tím managementu měli pomoci, jsou kamarády advokátů, a proto si to s nimi nechtějí rozházet a z účtovaných hodin také příliš neškrtají. Není to však žádná velká věda.
Může se to zdát přehnané, ale občas stačí obyčejná kalkulačka. Právníci nepošlou rozpis účtovaných hodin v excelu, ale po staru na papíře. Jen málokterý klient však má chuť vše přepočítávat. Přitom i advokáti jsou jen lidé a dopouštějí se chyb, zejména matematických.
S matematikou souvisí i další hřích právníků. U jednoho z advokátů se v rozpisu vyúčtování objevil hodinový interní mítink. Co se na něm řešilo, není důležité, spíše chyběl podobný záznam u některého z jeho kolegů z kanceláře. Mítink, tedy setkání, kterého se účastní jen jeden člověk? Nesmysl, že ano. Takto vyhrocené to sice bývá jen občas, ale často se ve fakturách objevuje rozdílný čas strávený jednotlivými právníky na daném mítinku. Proč tam jeden byl 3,5, zatímco druhý čtyři hodiny? Přitom schůzka nemohla trvat déle než 3,25 hodiny. Proč na jednání byli tři zástupci advokátní kanceláře? Mladíček, asi koncipient, ani nehlesl! To je možná pravda, ale ve skutečnosti právě on odvede nejvíce práce. Znamená to, že by na mítinku spíše neměl být partner kanceláře? Ten však měl dobré nápady.
Účast mladších koncipientů na klientských schůzkách nepřináší zákazníkům žádný velký prospěch. Závěry a z nich vyplývající úkoly lze totiž snadno předat na následující interní schůzce. Advokátní kanceláře však potřebují, aby se jejich mladší kolegové něčemu přiučili. Ať tedy na schůzce jsou, ale s jejich šéfem je třeba se domluvit, že jejich osm hodin strávených pouhým nasloucháním účtovat nebude.

Podivné účtování

Šéfové, společníci kanceláří a jejich hodiny jsou zvláštní kapitolou. Mají rodinu, milují přírodu a už ve čtvrtek odjíždějí na Šumavu, navzdory tomu se jim každý pátek objevuje půlhodina „studia spisu“ a druhá s označením „kontrola e-mailové korespondence“. Nevěřte, že by své blackberry zaměstnávali i na chatě. Prostě je jen napadlo, že by vám nevadilo zaplatit o tři sta až šest set eur víc.
Není neobvyklé, že si výkonný právník za den naúčtuje i 30 hodin. Dá se k tomu dopracovat několika způsoby. Například při cestě do Ostravy a nazpět. Zabere sice osm hodin, které se někteří advokáti nezdráhají naúčtovat, ale v pendolinu pracují na dalším případě. Během této osmihodinové cesty proto naúčtují šestnáct hodin. Nebo je požádáte, aby zpracovali stanoviska k rutinní záležitosti pro advokáty, pro laika naopak docela složité. Například, zda akvizici konkurenta bude schvalovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nebo Evropská komise. Dostanete propracovaný třístránkový elaborát, za který vám bude naúčtováno deset hodin. Tři hodiny na stránku je dobrý průměr, než si uvědomíte, že stejné memorandum jen s jinými názvy dotčených subjektů dostalo před vámi deset jiných zákazníků.

Kopírování

Bojíte se svému právníkovi zatelefonovat, protože by vás jeho půlminutová odpověď mohla přijít na 75 eur za čtvrthodinu jeho práce? Některé advokátní kanceláře si totiž stále účtují v nejméně čtvrthodinových blocích. Naštěstí přibývá firem, které fakturují po minutách. Rozumným kompromisem přitom mohou být pětiminutovky nebo šestiminutovky s tím, že kratší telefonáty či e-mailové vzkazy účtovány nebudou.
A co je to za položku na faktuře s označením „kopírování“ za 20 tisíc korun? I kdyby stránka přišla na pět korun, činí to čtyři tisíce stránek. K čemu je kdo potřeboval, když se prosazuje koncept „paperfree office“? Nebo naopak. Proč vám účtují 250 korun za 50 stránek? Není tato položka jedním z nákladů, které by si jiné profese nikdy nedovolily účtovat? Navíc se na advokátské faktuře objevují místní telefonáty, účty za taxíky po Praze, pizza k večeři či obědy s klientem!

Pravidla předem

Nikdy není od věci stanovit si pravidla spolupráce s advokáty předem. Mnoho z nich sice řekne, že mandátní smlouva nemusí být písemná a stačí jen dopis nebo e-mail s nabídkou právních služeb a jejich akceptace. Nevěřte jim a donuťte svého interního právníka zpracovat tvrdou mandátní smlouvu, v níž se určí, co vše je možné účtovat či jaké náklady lze přefakturovat.
Podřiďte advokáty i své firemní politice ohledně cestovních nákladů, ať nelétají na jednání v byznys třídě, krčíte-li se mezi turisty. Právníci sice budou trochu trpět, ale zase déle vydrží. Svatý Petr totiž nebude mít pochyb o jejich věku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít