Kontrola bankovní poplatky nesníží

29. března 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
29. března 2005, 00:00

Kdyby tu byl prostor pro snížení poplatků, určitě by se našla štika, která by je srazila a přetáhla zákazníky. Česká obchodní inspekce se připravuje na kontrolu v bankách. Lidé si stěžují na výši poplatků a jejich dojem potvrzuje analýza, která srovnala tuzemské banky s těmi v Evropské unii.

Kdyby tu byl prostor pro snížení poplatků, určitě by se našla štika, která by je srazila a přetáhla zákazníky.

Česká obchodní inspekce se připravuje na kontrolu v bankách. Lidé si stěžují na výši poplatků a jejich dojem potvrzuje analýza, která srovnala tuzemské banky s těmi v Evropské unii. Ty české jsou prý dražší než v některých okolních zemích a zdejší ceny se blíží cenám v Rakousku a Německu.

Pozornost ČOI si banky vysloužily poté, co vloni zdražily Česká spořitelna a ČSOB, od počátku roku se pak přidaly Komerční banka, Živnostenská banka i Raiffeisenbank. Obchodní inspekce proto prověří jejich chování a pokud pojme podezření, začne provádět kontroly.

Po efektním zásahu inspektorů proti povánočním slevám v supermarketech by to byl v krátké době druhý zátah proti velkým firmám ve prospěch drobných zákazníků. Ministr průmyslu Milan Urban se díky kampani blýskl v záři televizních reflektorů. Nabízí se otázka, co si slibuje od kontroly v bankách. Pokud si zákazníci stěžují, že musí platit i za to, co nechtějí, a že je banky špatně informují, pak je správné, že ČOI na stížnosti reaguje. Úspěch ale není zaručen. Vloni se ve finančním sektoru kontrolovalo 149 reklam a nabídek na spotřebitelský úvěr, a závady se našly jen u jedenácti z nich. Jinde přitom ČOI odhalí porušení zákona u každého třetího případu. Banky se tedy ukázaly jako solidní podnikatel. Co si slibovat od dalších kontrol?

Mohou snad kontroloři doufat, že banky nachytají stejnými fintami, na jaké lapají nepoctivé číšníky, pumpaře a trhovce? Bankéře stěží dostanete na to, že na účet připsal dvě čárky nebo že ředí vodou. Kontroloři vědí, že bankéře za ruku jen tak nechytíš, a tak je zajímají hlavně ony nešťastné poplatky. Ano, poplatky se zdají vysoké. Ale co s tím můžeme dělat? Začneme bankám diktovat jejich výši? Ta doba už dávno minula. Chce snad ČOI obvinit banky z umělého předražování služeb? Ale jak jim to dokáže? V zemi jich už působí desítky, konkurence je tu pořádná. Kdyby tu byl prostor pro snížení poplatků, určitě by se mezi více jak třiceti línými kapry v rybníce našla štika, která by srazila poplatky a přetáhla zákazníky. Zatím se ale nic takového neděje.

Ceny se prý liší jen minimálně, což vyvolává podezření z nějaké nekalé dohody mezi bankami. Bylo by to možné, kdyby jich tu bylo jen pár. Ale u nás jich dnes funguje příliš mnoho na nějakou kartelovou dohodu. Podezření tu však budou vždy, dokud se bude v médiích propírat, že možná předražují své služby. ČOI si možná s chutí zahraje roli ochránce drobných klientů a politici se při té příležitosti jistě rádi blýsknou v televizi.

(Rozhovor se šéfem ČOI přinesl Profit č. 12/2005).

O autorovi| autor je politolog

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít