Konkurence přináší nové služby

03. září 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
03. září 2007, 00:00

INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ Trh s internetovým připojením sice není v Česku zdaleka nasycen, operátoři přesto vytahují v boji o zákazníka nové zbraně. Cílí na připojení přes pevnou linku. Kabelové televize a ostatní telekomunikační firmy „přibalují“ jiné služby.

INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ Trh s internetovým připojením sice není v Česku zdaleka nasycen, operátoři přesto vytahují v boji o zákazníka nové zbraně. Cílí na připojení přes pevnou linku. Kabelové televize a ostatní telekomunikační firmy „přibalují“ jiné služby.

Všichni tři mobilní operátoři působící v Česku nabízejí vlastní tarify pro připojení k internetu přes mobil. O2 se soustřeďuje především na mobilní připojení přes technologii CDMA. Vodafone v současnosti nabízí mobilní připojení k internetu prostřednictvím technologie GPRS a její rychlejší varianty EDGE. T-Mobile vsadil na rychlejší, ale investičně náročnější mobilní připojení přes UMTS. Ani jedna z těchto technologií však zdaleka nedosahuje rychlostí, které umožňuje pevná přípojka.

A právě zájem klientů o rychlejší a spolehlivější připojení k internetu přiměl mobilní operátory vstoupit na pole pevných linek. Poněkud specifický případ představuje Telefónica O2. Ta totiž právě s cílem konvergence služeb sloučila mobilní i „pevnou“ divizi nedlouho po převzetí novými španělskými majiteli. Nyní tedy O2 nabízí kombinaci pevného připojení k internetu a mobilního volání v jedné službě a na jedné faktuře pod názvem O2 Duo Mobil.

Kombinace mobilních a pevných služeb se v poslední době ukazuje jako velmi perspektivní a žádaná především ve firemním segmentu zákazníků. Právě zájmem firem o komplexní služby vysvětlují svůj záměr vstoupit na trh pevného připojení i zbývající dva mobilní operátoři působící v Česku.

Vodafone s myšlenkou poskytování připojení přes ADSL koketuje už delší dobu. Dokonce si kvůli tomuto záměru rozšířil předmět podnikání o provozování pevné veřejné komunikační sítě. V půlce letošního roku plány převedl na papír a podepsal rámcovou dohodu se společností Radiokomunikace. Ta se právě poskytováním ADSL zabývá. „Vodafone pokračuje v naplňování jedné ze svých strategií, jejímž cílem je překročit hranice mobilního trhu a oslovit nové skupiny zákazníků s komplexní nabídkou telekomunikačních služeb,“ komentuje uzavření smlouvy Andreas Laukenmann, viceprezident Vodafonu pro firemní řešení.

Posledním z operátorů, který oznámil úmysl rozšířit portfolio služeb o pevný internet, je T-Mobile. Ten v druhé polovině srpna informoval, že prozatím jedná jak s firmou Czech OnLine (značka Volný), tak s Telefónikou O2. Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové byl 20. srpna také spuštěn pilotní provoz. Ten má především ověřit technické možnosti spolupráce s oběma společnostmi. „Komerční spuštění služby je plánováno do konce tohoto roku,“ dodává bez bližších podrobností Kemrová.

PEVNÉ PŘIPOJENÍ UŽ I BEZ LIMITU

V oblasti pevného připojení spolu soupeří telekomunikační operátoři a kabelové televize. Nejvyšší trumfy vytáhla hned na začátku léta kabelová společnost UPC. Ta je po akvizici konkurenčního Karnevalu jediným velkým poskytovatelem kabelového internetu. Po sjednocení tarifů obou původních firem a postupném navýšení rychlosti všem zákazníkům přistoupila UPC (v Česku) k bezprecendentnímu kroku: zcela zrušila datové limity pro používání připojení. UPC ovšem upozorňuje, že hodlá nadále sledovat stažené objemy dat. Podle tiskového mluvčího Františka Maliny se ale omezení nemusí bát 99 procent klientů. Tuto „pojistku“ v obchodních podmínkách UPC ponechává zejména proti zákazníkům, kteří připojení využívají nepovoleným způsobem (například další přeprodávání konektivity).

Datové limity a rychlosti připojení u tarifů zvýšili i poskytovatelé ADSL včetně Telefóniky O2. K tak razantnímu zvýšení rychlostí, respektive k úplnému zrušení limitů všech tarifů, se však ještě neodhodlali. Výjimkou jsou nabídky pro náročné firemní uživatele, které jsou však výrazně dražší. Přesto se standardní rychlost nejpomalejší přípojky zvýšila na průměrné dva megabyty.

Nevýhodou internetu přes telefon zůstává nutnost placení měsíčního paušálu za telefonní přístroj. Ten totiž v případě, že pevnou linku normálně nepoužíváte, prodraží internet měsíčně o přibližně 400 korun. Zatímco O2 změnu podmínek neplánuje, ostatní „pevní“ operátoři tarify bez paušálu za linku mají. Často jsou však omezeny na určité lokality, nebo je i u nich nutné za „volnost“ si připlatit.

„Alternativní“ operátoři mají navíc omezené možnosti, co se cen týče. Většinu telefonních linek totiž vlastní právě Telefónica O2. Linky pak pronajímá konkurenci prostřednictvím velkoobchodní nabídky.

Vzhledem k výše uvedeným faktům je potřeba při porovnávání nabídek a volbě správného tarifu vedle ceny zohlednit také datové limity a případnou nutnost placení paušálu za pevnou linku. Platí to zejména pro firemní uživatele, kteří mají vyšší nároky na měsíční přenosy dat. Operátoři totiž sice často slibují „neomezená data“, v praxi to však znamená uplatňování takzvaného fair use policy. Při překročení určitého objemu dat pak sice není přerušeno spojení, ale operátor výrazně sníží rychlost přípojky (nejčastěji na 128/128 kilobytů).

KDYŽ TELEVIZE NABÍZÍ TELEFON

Zajímavá situace na trhu vznikla s rozšiřováním služeb operátorů a hlavně s nástupem internetové telefonie a internetové televize. Díky tomu si totiž firmy začaly „lézt do zelí“ i v dříve nemyslitelných oblastech. UPC i „pevní“ operátoři dříve závodili pouze v počtu nových klientů v oblasti pevného připojení k internetu. V praxi však situace vypadala tak, že v místech s dostupným kabelovým připojením vládla UPC, zatímco O2, Volný, Radiokomunikace a další si rozebrali zájemce o internet v ostatních oblastech.

Letos v zimě však UPC vyrukovala s nabídkou cenově výhodné IP telefonie. Telefónica O2 naopak už přes rok nabízí televizi přes telefonní linku. Tím dochází k paradoxní situaci, kdy kabelová televize konkuruje operátorovi pevných telefonních linek nabídkou volání a naopak provozovatel pevných linek nabízí televizi. Úspěšnější je zřejmě alespoň prozatím UPC. Firma se v červnu pochlubila, že překonává právě O2 v počtu nových klientů z konkurenčního oboru. Zatímco UPC do konce prvního pololetí získala 50 tisíc uživatelů telefonních služeb, televizi od O2 sledovalo na konci července 40 tisíc zákazníků.

Podobné soupeření ale v budoucnu zřejmě nebude ničím neobvyklým. Poskytovatelé internetového připojení již s pouhým internetem nevystačí a postupně rozšiřují portfolio svých služeb. Pro uživatele je totiž více služeb v balíku od jednoho poskytovatele výhodnější a pohodlnější. Z přetahování operátorů doslova o každého volajícího či surfujícího a z tvrdé cenové konkurence nakonec stejně budou mít užitek především právě zákazníci.

ZRYCHLUJÍ I BEZDRÁTY

Zbraně v boji o zákazníky nesložili ani operátoři bezdrátových WiFi sítí. Ty původně představovaly především levnou variantu připojení k internetu v místech, kde velcí telekomunikační operátoři „zaspali“. S postupným zlevňováním a rozšiřováním dostupnosti pevného připojení ale reagují i oni a bezdrátové sítě vykazují velmi zajímavé rychlosti za přijatelné ceny.

Podle sdružení Internet pro všechny, které se problematikou WiFi sítí a připojením k internetu obecně zabývá řadu let, už v současnosti většina poskytovatelů nabízí rychlosti od jednoho megabytu výše. Měření rychlostí sedmdesáti sítí během července navíc prokázalo, že devět z nich dosáhlo průměrné naměřené rychlosti přes šest megabytů. Ceny se přitom pohybují zhruba na dvou třetinách sazeb pevných operátorů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít