Konkurence do zdravotnictví patří

03. června 2010, 15:17 - Alexandra Bartoňová
03. června 2010, 15:17

Karlem Šteinem

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) má od loňského července nového generálního ředitele. Stal se jím Karel Štein, zakladatel a první ředitel zdravotnického ústavu speciálních služeb Ministerstva vnitra ČR, kde od roku 1991 působil i jako primář. Vedle funkce generálního ředitele působí ještě jako soudní znalec. „Nespojoval bych to s mým nástupem, ale za poslední dobu jsme přijali 40 tisíc nových pojištěnců,“ raduje se ředitel VoZP.

EURO: V čem spočívá konkurence mezi zdravotními pojišťovnami? ŠTEIN: Rozhodně v možnosti a v kvalitě poskytování služeb. Máte nasmlouvané určité portfolio zdravotnických zařízení a v rámci těchto zařízení portfolio zdravotnických služeb. Díky tomu může pojišťovna získat určité specifikum, což je náš případ. Máme v portfoliu špičková vojenská lékařská či lázeňská zařízení, ale jsme pojišťovna pro všechny, takže tyto služby využívají i nevojáci. Druhou možností je udělat preventivní programy dle potřeby, spektra a věkového rozdělení pojištěnců. I tady si troufám říci, že patříme k nejlepším na trhu.

EURO: Co konkrétně se vám osobně podařilo změnit? ŠTEIN: Změnil jsem pojetí. Rozhodli jsme se profilovat naši pojišťovnu jako pojišťovnu právě pro ta povolání, jejichž nároky jsou podstatně vyšší. V této oblasti máme spoustu zkušeností, dlouhodobě spolupracujeme se zdravotnickými zařízeními armády. Toto na trhu chybí. V oblasti rizika je třeba dvojnásobné opatrnosti, větší péče a informovanosti. Nespojoval bych to s mým nástupem, ale za poslední dobu jsme přijali 40 tisíc nových pojištěnců.

EURO: Jaký je poměr pojištěnců s rizikovým zaměstnáním a těch ostatních? ŠTEIN: Musíme rozlišovat rizika vyplývající z povolání, která dané osoby vykonávají, a z těch, jež vykonávaly v minulosti. Zhruba tři čtvrtiny pojištěnců jsou vojáci a osoby s rizikovým povoláním. Přesto jsme pojišťovna otevřená pro všechny a neděláme rozdíly mezi pojištěnci.

EURO: Chystá VoZP elektronizaci zdravotnických záznamů pojištěnců a jejich zpřístupnění přes internet? ŠTEIN: Připravujeme větší využití elektronizace ve veřejném zdravotním pojištění. Je to velice aktuální, na druhé straně i finančně náročné. Již nyní spolu s dalšími zdravotními pojišťovnami provozujeme Portál zdravotních pojišťoven. Pojištěnec má například možnost získat informace o čerpání zdravotní péče včetně léků.

EURO: Jak je na tom nyní VoZP finančně a ve srovnání s ostatními pojišťovnami? ŠTEIN: Netroufám si říci, jak jsou na tom ostatní zdravotní pojišťovny. Výkon VoZP se za letošní první čtvrtletí nezhoršil. Ale ekonomická situace na trhu veřejného zdravotního pojištění není růžová. Musíme dělat opatření, na které žádná pojišťovna v době hojnosti nebyla zvyklá.

EURO: Hovořilo se o sloučení VoZP a Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR (ZP MV). Nyní se diskutuje o vytvoření jedné velké pojišťovny, která by vznikla fůzí VoZP, ZP MV a VZP. Jaký na to máte názor? ŠTEIN: Z našich informací a dlouhodobých analýz je zřejmé, že to nepřinese výrazný finanční efekt. Musela by být řešena specifika naší pojišťovny ve vztahu k Armádě ČR, a pokud by byl záměr zničit konkurenční prostředí v systému veřejného zdravotního pojištění, musel by se vytvořit odpovídající právní rámec. Osobně jsem přesvědčen, že konkurenční prostředí do zdravotního prostředí patří.

EURO: V poslední době se stále častěji hovoří o tom, že by stát měl navýšit platbu za takzvané „státní pojištěnce“ (děti, důchodce, ženy na mateřské a rodičovské dovolené, nezaměstnané)… ŠTEIN: Určitě by navýšení platby za „státní pojištěnce“, která dnes činí 723 korun, celému systému veřejného zdravotního pojištění pomohlo. Pokud však vycházím z toho, že příjmy i výdaje státního rozpočtu jsou takzvaně nadoraz, odhaduji, zda by naše pojišťovna zvládla situaci i bez navýšení této platby. Z našich propočtů vyplývá, že letos jsme schopni hospodařit a hradit zdravotní péči zdravotnickým zařízením i bez dalšího přispění státu, a to i přes to, že pojištěnců, za které platí pojistné stát, máme přes 50 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít